Nemzeti Sportrádió
Most szól:
Élő Eredmények

Kijutottunk az Eb-re! - Itt megnézheti a történelmi gólokat!

MTI/M4 Sport/M1/telesport.hu
A magyar labdarúgó-válogatott 44 év után szerepelhet ismét Európa-bajnokságon: a csütörtöki, 1-0-ás idegenbeli sikert követően vasárnap hazai pályán 2-1-re múlta felül Norvégiát pótselejtezőn, így kettős győzelemmel jutott ki a 2016-os, franciaországi kontinensviadalra.

A magyar válogatott védekező felfogásban lépett pályára, ennek ellenére a 14. percen Priskin Tamás gyönyörű egyéni megmozdulásának köszönhetően megszerezte a vezetést. A második félidőben a magyar csapat hősiesen védekezett és egy-egy ellentámadásra is futotta erejéből, egy ilyet követő szöglet végén pedig a 83. percben Markus Henriksen öngólja eldöntötte a párharcot. Igaz, néhány perccel később éppen Henriksen megszerezte a szépítő találatot.

Ide kattintva nézheti meg a teljes mérkőzést!

A magyar válogatott legutóbb nagy nemzetközi tornán 29 esztendeje, az 1986-as világbajnokságon vett részt. Eb-n legutóbb 1972-ben szerepelt.

Eb-pótselejtező, visszavágó:

Magyarország-Norvégia 2-1 (1-0)

Groupama Aréna, 22 000 néző, v.: Carlos Velasco Carballo (spanyol)

Továbbjutott: Magyarország kettős győzelemmel, 3-1-es összesítéssel.

gólszerzők: Priskin (14.), Henriksen (83., öngól), illetve Henriksen (87.)

sárga lap: Nagy Á. (72.), Böde (81.), illetve Johansen (11.), Forren (65.)

Magyarország:

Király Gábor – Fiola Attila, Guzmics Richárd, Lang Ádám, Kádár Tamás – Elek Ákos (Pintér Ádám, a szünetben) – Dzsudzsák Balázs, Kleinheisler László (Németh Krisztián, 75.), Nagy Ádám, Lovrecsics Gergő – Priskin Tamás (Böde Dániel, 62.)

Norvégia:

Örjan Nyland – Omar Elabdellaoui, Vegard Forren, Even Hovland, Haitam Aleesami – Alexander Tettey – Per Ciljan Skjelbred (Jo Inge Berget, 80.), Stefan Johansen, Martin Ödegaard (Pal André Helland, a szünetben), Mohamed Elyounoussi (Marcus Pedersen, a szünetben) – Markus Henriksen

I. félidő:

14. perc: Kádár egy labdaszerzés után gyönyörű, 40 méteres labdával ugratta ki Priskint, a támadó a bal oldalról egy csellel betört a 16-oson belülre, majd nagyjából 15 méterről védhetetlenül tekert a bal felső sarokba (1-0).

II. félidő:

83. perc: Dzsudzsák jobb oldali szögletébe a rövid saroknál érkező Böde csúsztatott bele, a labda Henriksen lábáról a kapufára, onnan a kapusra, majd a hálóba pattant (2-0).

87. perc: egy közeli lövést Király hárított, de a kipattanót Henriksen a bal alsó sarokba vágta (2-1).

A találkozó egyperces gyászszünettel kezdődött, a helyszínen lévők az oslói mérkőzés napján, csütörtökön elhunyt Fülöp Mártonra, és Várhidi Pálra, valamint a pénteki, párizsi terrortámadások áldozataira emlékeztek.

A magyar válogatott a kezdés után rögtön átadta a kezdeményezést a norvég csapatnak, amely ugyan sokkal többet birtokolta a labdát, de a jól helyezkedő hazai védelem mellett esélye sem volt helyzetet kialakítani. Bernd Storck Priskin személyében egyetlen támadót jelölt a kezdőcsapatba, ez pedig – akárcsak Kleinheisler oslói szerepeltetése – óriási húzásnak bizonyult, hiszen a csatár egy hosszan előre ívelt labdát egyedül tartott meg, majd egy csel után óriási gólt lőtt. A Slovan Bratislava játékosa tétmérkőzésen legutóbb több mint egy éve, a selejtezősorozat északírek elleni nyitómérkőzésén volt eredményes.

A 27. percben Aleesami került hatalmas helyzetbe, de közeli lövésnél a 101. válogatottságával a magyar rekordot beállító Király jól zárta a szöget. Szűk tíz perccel a vége előtt növelhette volna előnyét a magyar csapat, de Kleinheisler tökéletes beadását Lovrencsics a kapu mellé fejelte. A félidő utolsó percében – akárcsak Oslóban a végjátékban – a kapufa mentette meg a magyar csapatot, Hovland fejese csattant a bal oldali lécen.

A fordulást követően úgy tűnt, a három napon belüli három félidő rengeteget kivett a magyar csapatból, sorozatban érkeztek a veszélyes norvég beadások Király kapuja elé. Nem sokra futotta a magyarok erejéből, de Dzsudzsák az 58. percben egy hatalmas sprintet kivágott, Priskin góljához hasonlóan betört, de az ő lövése – amely megpattant egy védőn – a keresztlécen csattant.

A magyarok energiatartalékai látványosan megcsappantak, de mind a középpályán, mind a védelemben hősiesen kisegítették egymást. Az ellentámadásokat általában már csak egy-egy ember vezette, egy ilyen végén a 72. percben Dzsudzsák kis híján betalált. Negyed órával a vége előtt egy szerencsés, megpattanó lövésből hatalmas helyzetbe került Pedersen, de újra Király akadályozta meg a vendégeket a gólszerzésben.

Az utolsó 15 percben a norvégok már mintha kissé hitehagyottá váltak volna, a mérkőzés és a párharc pedig a 83. percben Henriksen szöglet utáni öngóljával végleg eldőlt. Nem sokkal később éppen Henriksen még szépített, de ez már nem befolyásolta a továbbjutást.

„Gratulálok a csapatomnak, mert az elmúlt hetekben fantasztikusan teljesített. Köszönet illeti Csányi Sándort, az MLSZ elnökét, akivel meghoztuk ezt a nehéz döntést, hogy én veszem át a válogatott irányítását. Hatalmas köszönet illeti Dárdai Pált és a korábbi, valamint a jelenlegi stábot. Több helyen is változtattunk a kereten, kockázatos döntéseket vállaltunk, de bíztunk a játékosokban, akik magabiztosak voltak” – mondta Bernd Storck, a magyar válogatott német szövetségi kapitánya.

„Először is gratulálok a magyar csapatnak, hogy kijutott az Eb-re, összességében jobbak voltak ezen a két mérkőzésen. A selejtezősorozatban mutatott játékunkkal elégedett voltam, de a pótselejtezős párharcban már egyáltalán nem. Azzal, hogy otthon nem rúgtunk gólt, csökkentek a továbbjutási esélyeink, éppen ezért támadóbb csapatot küldtem ma pályára, de ez nem igazán működött. A második félidőben még nagyobb nyomást akartunk gyakorolni a magyarokra, de nem jártunk sikerrel” – mondta Per-Mathias Högmo, a norvégok szakvezetője.

Története során mindössze harmadszor jutott ki Európa-bajnokságra a magyar labdarúgó-válogatott: az előző két alkalomból 1964-ben bronzérmet szerzett, míg 1972-ben negyedikként zárt.

A magyar labdarúgó-válogatott eddigi Európa-bajnoki szereplései:

1960, Franciaország: nem jutott ki

1964, Spanyolország: bronzérmes

1968, Olaszország: nem jutott ki

1972, Belgium: 4.

1976, Jugoszlávia: nem jutott ki

1980, Olaszország: nem jutott ki

1984, Franciaország: nem jutott ki

1988, NSZK: nem jutott ki

1992, Svédország: nem jutott ki

1996, Anglia: nem jutott ki

2000, Belgium és Hollandia: nem jutott ki

2004, Portugália: nem jutott ki

2008, Svájc és Ausztria: nem jutott ki

2012, Lengyelország és Ukrajna: nem jutott ki

A magyar labdarúgó-válogatott eredményei a mostani Európa-bajnoki selejtezősorozatban:

F csoport:

Magyarország – Észak-Írország 1-2

Románia-Magyarország 1-1

Feröer-szigetek – Magyarország 0-1

Magyarország-Finnország 1-0

Magyarország-Görögország 0-0

Finnország-Magyarország 0-1

Magyarország-Románia 0-0

Észak-Írország – Magyarország 1-1

Magyarország – Feröer-szigetek 2-1

Görögország-Magyarország 4-3

A csoport végeredménye:

1. Észak-Írország  10  6  3  1  16- 8  21 pont – Eb-résztvevő

2. Románia         10  5  5  0  11- 2  20  – Eb-résztvevő

3. Magyarország    10  4  4  2  11- 9  16 – pótselejtező

4. Finnország      10  3  3  4   9-10  12

5. Feröer-szigetek 10  2  0  8   6-17   6

6. Görögország     10  1  3  6   7-14   6

Pótselejtező:

Norvégia-Magyarország 0-1

Magyarország-Norvégia 2-1

Array
(
    [replacement] => [galleryreference id="397967"]
    [shortcode] => 
		
		

    [title] => Magyarország-Norvégia 2-1 - Kijutottunk az Eb-re!
    [image] => https://cdn.cms.mtv.hu/wp-content/uploads/sites/10/2015/11/D_KOS20151115017-1024x681.jpg
    [alignment] => aligncenter
)

További tartalmak