A Vasas 27 éves világklasszisa 58.45 másodperces országos csúccsal diadalmaskodott az amerikai Kathleen Baker előtt. A régi rekordot (58.78) tavaly augusztusban a kazanyi világbajnokságon érte el. A mostani eredmény minden idők második legjobbja 100 méter háton, ennél csak a brit Gemma Spofforth 2009-ben elért, 58.12 másodperces világcsúcsa volt gyorsabb, de akkor még lehetett az úgynevezett cáparuhában úszni.
Hosszú jól kapta el a rajtot, ennek ellenére féltávnál még csak a hatodik helyen fordult, ezt követően azonban valami félelmetes tempóra kapcsolt, az utolsó 25 méteren faképnél hagyta minden riválisát, ezzel ő lett a riói játékok első duplázója.
Az ötszörös világbajnok bajai úszó a célba érkezést követően azonnal visszatért a helyére – nem is ment keresztül a vegyes zónán -, mivel a 200 méter vegyes 4.35-kor kezdődő elődöntőjében is érdekelt lesz a szám világbajnokaként és világcsúcstartójaként.
Hosszú – aki ezzel Szász Emese sikere mellett – a magyar küldöttség harmadik aranyérmét szerezte.
Hosszú Katinka tudta, hogy ha „összerakja” az úszását, akkor érmes lehet 100 méter háton, de nem az aranyra gondolt, amelyet végül megnyert a riói olimpiai úszóversenyeinek harmadik versenynapján. Minderről az éjszakába nyúló sajtótájékoztatóján beszélt a kétszeres olimpiai bajnok .
„Beszéltük Shane-nel (férje és edzője Shane Tusup), nagy hibám volt az előfutamban és az elődöntőben is, hogy nem használtam ki a rövidpályán már jól működő kidelfinezésemet. Tudtam, hogy ez az, amit még hozzá tudok adni, ugyanakkor nem tudtam, hogy a többiek mennyit adtak ki magukból” – tette hozzá.
Hosszú – aki a nyitónapon 400 méter vegyesen óriási világcsúccsal győzött – megjegyezte, természetesen cél volt ebben a számban is a minél jobb szereplés, de erre nem számított. „Mondtam, hogy száz méter háton bármi megtörténhet. Itt elég egy apró hiba és vége, nincs idő javítani. Ugyanakkor tudtam, hogy ha minden összejön és össze tudom rakni az úszásomat, akkor érem lehet, de nem gondoltam, hogy arany.”
A 27 éves magyar versenyző elmondta, mindkét győzelme különleges számára. „Mindennek megvan a maga szépsége, a 400 méter vegyes győzelmem olyan volt, amiről álmodtam is. Milyen jó is lenne, ha ötven méterrel a vége előtt már olimpiai bajnoknak lehet mondani valakit, mint Egerszegi Krisztinát. Viszont azért ez is nagyon érdekes, amikor a végén kell izgulni picit.”
Hosszú a következő versenynapon a 200 méter pillangó előcsatározásaiban szerepel, majd az esti programban várhatóan az elődöntőben, valamint – biztosan – a 200 méter vegyes fináléjában áll rajthoz. Utóbbiban világbajnok és világcsúcstartó. Megjegyezte, majd még átbeszélik a programot, hiszen ma nem volt egyszerű dolga a 100 méter hát döntője után a 200 méter vegyes elődöntőjében, ahol a második időt megszerezve jutott tovább.
Hosszú – aki kérdésre válaszolva megjegyezte, hogy még bőven van benne tartalék – a magyar úszósport 27., Rióban pedig Szász Emese sikere után a magyar küldöttség második és harmadik aranyérmét szerezte meg.
Női 100 m hát, olimpiai bajnok: HOSSZÚ KATINKA 58.45 mp
2. Kathleen Baker (Egyesült Államok) 58.75
3. Kylie Masse (Kanada) 58.76
Férfi 200 m gyors, olimpiai bajnok: Szun Jang (Kína) 1:44.65 p
2. Chad Le Clos (Dél-afrikai Köztársaság) 1:45.20
3. Conor Dwyer (Egyesült Államok) 1:45.23
Férfi 100 m hát, olimpiai bajnok: Ryan Murphy (Egyesült Államok) 51.97 mp
2. Hszü Csia-jü (Kína) 52.31
3. David Plummer (Egyesült Államok) 52.40
Női 100 m mell, olimpiai bajnok: Lilly King (Egyesült Államok) 1:04.93 p
2. Julija Jefimova (Oroszország) 1:05.50
3. Katie Meili (Egyesült Államok) 1:05.69