Imre Géza olimpiai ezüstérmes

Imre Géza ezüstérmes lett a párbajtőrözők versenyében a riói olimpián, miután 14-10-es vezetésről kapott ki a dél-koreai Park Szang Joungtól.

A 2015-ös év világbajnoka a kolumbiai John Rodriguez és Boczkó Gábor 15-8-as, a kétszeres vb-aranyérmes észt Nikolai Novosjolov 15-9-es, valamint a világranglista-vezető francia Gauthier Grumier 15-13-as legyőzésével jutott el a döntőig, ahol a nála 21 évvel fiatalabb Park Szang Jounggal vívott.

A finálé résztvevői a Csillagok háborúja zenéjére vonultak be mintegy négyezer néző előtt a 3-as Karióka Aréna központi pástjához.

Imre két szép tussal indította az asszót, majd Park jó ütemű lerohanó támadása után három együttes találat következett. A dél-koreai ezt követően akkor szúrta meg a magyart, amikor éppen elhangzott az „állj” vezényszó, de még érvényes volt a tus. Megint Imre akciózott pontosan, a szünet pedig az ő 8-6-os vezetésénél következett. A második három percben Park 9-9-nél egyenlített, de a magyar párbajtőrözőt ekkor még nem lehetett megingatni, látványos találatokkal 13-9-re meglépett. Ellenfelét hason, majd vállon szúrta, utána leguggolva ért el találatot. Parknak is bejött egy akciója, de aztán megint Imre volt gyorsabb és pontosabb. 14-10-nél már egészen közel volt a győzelem, a magyar vívó is így gondolhatta, mert aktívan be akarta fejezni az asszót. Csakhogy mindig a dél-koreai találatát jelző zöld lámpa gyulladt fel, s csakhamar 14-14 állt az eredményjelzőn. Egy tus döntött, és Park ekkor már eksztázisban vívott, a 15. találatot is ő adta, Imre pedig – az érte szurkolókkal együtt – nem tudta elhinni, hogy ez megtörténhetett.

„Volt nálam egy kis blokk – nyilatkozott Imre Géza a végjátékról. – Nagyon azt akartam csinálni, amit addig, aztán megpróbáltam mást is, hátha egy kicsit megzavarom vele, abból lett a 14. találat, de utána nem sikerült többször megcsinálnom. Jól váltott be, s a végén még szerencsém sem volt, mert elszúrtam a karja alatt valahol.”

„Nyolc és fél percig én voltam az olimpiai bajnok…” – tette hozzá kesernyés mosollyal.
Imre Géza előzőleg az atlantai olimpián tudott egyéniben dobogóra állni, 20 éve harmadik lett. Közben csapatban ezüstöt nyert 2004-ben, Athénban.

Rióban ő szerezte a magyar küldöttség negyedik érmét. Előzőleg az ugyancsak párbajtőröző Szász Emese nyert, illetve győzött 400 méteres vegyes úszásban, majd pedig 100 méter háton Hosszú Katinka.

A végeredmény:
férfi párbajtőr, olimpiai bajnok: Park Szang Joung (Koreai Köztársaság)
2. IMRE GÉZA
3. Gauthier Grumier (Franciaország)
…13. BOCZKÓ GÁBOR
…28. RÉDLI ANDRÁS

Szerdán a női tőrözők és a férfi kardozók egyéni versenyét rendezik a 3-as Karióka Arénában, két-két magyarral a mezőnyben.