Kiss Gergely: "Látom rajtuk a vicsorgó akarást"

A háromszoros olimpiai bajnok pólós, Kiss Gergely látja az elszántságot a magyar vízilabda-válogatotton, amely a szerencsével eddig hadilábon állt Rióban. Benedek Tibor együttese eddig három döntetlent játszott a csoportban, de az egykori jobbszélső nem csügged, és emlékeztet rá, hogy az aranyéremmel zárult 2000-es Sidney-i olimpián ők a harmadik helyen surrantak a legjobb nyolc közé, amire most is reális esély van, ha a válogatott legyőzi Japánt és Brazíliát.

Magyarország három mérkőzésen játszott három döntetlennel jelenleg a riói férfi vízilabda torna hatfős A csoportjának negyedik helyén áll. Nem kis meglepetésre az elsők a házigazda brazilok, a második a görög, a harmadik pedig az ausztrál pólócsapat, míg a világ- és Európa-bajnok szerb együttes Japán előtt az utolsó előtti a csoportban. A kialakult helyzetről Kiss Gergely a közösségi oldalán posztolt, ami után az m4sport.hu megkérdezte az egykori klasszis jobbszélsőt, hogy mitől állt a feje tetejére a csoport.

„Az olimpia előtt megvolt, hogy ki az a két-három esélyes, aki valószínűleg a csoportelsőségért megy, és kik azok, akik az alsóházban folytathatják a 9-12. helyért. Ez azonban most eléggé felborult. Kezdjem ott, hogy a mezőny az elmúlt öt-hat évben kiegyenlítődött abból a szempontból, hogy egy csapatnak vagy szerkezetileg van hiányossága – mondjuk nincs balkezese, vagy megfelelő minőségű centere -, vagy a nemzetközi élmezőnyhöz tartozó játékosai közt nincs három-négy olyan nagyon nagy sztár, aki tízből nyolcszor vinné a csapatot a hátán. Szóval most talán nehezebb kiugró neveket mondani, ezáltal van egy nagyon erős élmezőny.

A csoportunkban Brazíliát és Japánt mindenki az 5.-6. helyre várta, ehhez képest a házigazda brazilok meglepetésre magabiztosan vezetik a csoportot. A horvát Ratko Rudic személyében egy négyszeres olimpiai bajnok edzőjük van, és honosítottak játékosokat, tehát ők eléggé fel vannak turbózva ilyen ál útlevelekkel, nem szeretem ezeket a dolgokat. Japán pedig csak 8-7-re kapott ki attól a görög csapattól, amely erős most, mert van egy jó generációjuk. Jól mutatja az erejüket, hogy döntetlent játszottak velünk és a szerbekkel. Azok a spanyolok pedig, akik a másik csoport 4.-5. helyére tűntek esélyesnek, simán verték a horvátokat, akik viszont Montenegrót győzték le, szóval teljesen kusza eredmények születtek és ezért egyik csoportban sem lehet kiszámítani, hogy az utolsó két forduló mit hoz majd. Ha mi Brazíliát és Japánt megverjük, akkor úgy számolom, hogy reálisan a csoport második, vagy talán a harmadik helye megvan” – nyilatkozta Kiss Gergely, aki szerint azért sincs gondban a Benedek-csapat, mert a 2000-es Sidney-i olimpián ők is a csoport harmadik helyén jutották tovább, miután a horvátoktól és a szerbektől is kikaptak, de a legjobb nyolc között aztán megtáltosodtak… „A kieséses szakaszra kijött a csapatból az a virtus, ami a generációnkban benne volt, és amire én nagyon büszke vagyok, mert nehezen tanítható. Van, hogy látom fiatalokon, hogy akar és készül, de nem érzem azt a mindent elsöprő vágyat, ami bennünk megvolt. Mi a vízilabdát egyszerre tekintettük egy fantasztikus játéknak, örömforrásnak, ugyanakkor egy háborúnak is, ahol minden pillanatnak óriási jelentősége lehet” – mondta Kiss Gergely. Arról, hogy a jelenlegi válogatottban látja-e a kellő elszántságot, valamint hogy min kéne változtatnia az együttesnek a siker érdekében, a háromszoros olimpiai bajnok pólós a következőképpen nyilatkozott: „Benedek Tibor fantasztikus támadó volt, ennek ellenére a védekezést nagyon fontosnak tartja. Látható az a fajta labdaszerző, a támadót megelőző szoros játékra törekvés, ami nagyon nehezen kezelhető, ha technikailag nem szuperképzett az ellenfél. Ráadásul a magyar csapat elég magas is, amihez ha jó lábtempó párosul, akkor az egy erős védekezést hozhat. Ennek ellenére sok gólt kaptunk a szerbektől. Az ausztrálok és a görögök ellen kapott gólok mennyisége már benne van a négyszer nyolc perces meccsben. Ott az volt a fájó, hogy a csapat nem tudott lépni egyet az egy vagy két gólos vezetéseknél, hogy három-négy gólra elhúzzon. Kéne egy kis robbanékonyság, ami a magyar pólóra jellemző, azaz lefordulás gólokból, kontratámadásokból és sikeres kapu előtti egy az egy elleni játékból több kell majd. Fontos lesz az is, hogy a csapat legjobb hat-nyolc támadó játékosa közül mindig legyen három-négy, aki kiemelkedik, ne csak egy, mint legutóbb, mikor Hárai Balázs centerjátéka volt nagyon erős a görögök ellen. Ami viszont elmondható, hogy a csapat önfeláldozóan védekezik, látom rajtuk azt a vicsorgó akarást, ami nem jön csakúgy magától, tehát nagyon elszántak.”  A magyar vízilabda-válogatott magyar idő szerint 14 órakor játszik Japán ellen. A mérkőzést az M4 Sport és az m4sport.hu is élőben közvetíti. #veletekvagyunk