Tarolt a brit testvérpár, történelmi magyar helyezés

Minden idők legjobb magyar férfi olimpiai eredményét érte el triatlonban ifj. Faldum Gábor azzal, hogy 20. lett a riói játékok csütörtöki versenynapján. A másik magyar induló, Tóth Tamás a 33. helyen végzett.

A bajai versenyző 1:48:20 óra alatt ért célba, míg budaörsi honfitársa 1:50:02 órás idővel teljesítette a versenyt. Ezt megelőzően a 2000-es sydneyi játékokon Kuttor Csaba által elért 30. hely volt a legjobb magyar férfi szereplés olimpián ebben a sportágban. A legjobb női szerepléstől sem maradt el sokkal a 28 éves ifj. Faldum, ugyanis Edöcsény Nóra – szintén Sydneyben – 19. volt.

A 1,5 kilométer úszásból, 40 kilométer kerékpározásból és 10 kilométer futásból álló viadalon a győzelmet címvédőként a brit Alistair Brownlee szerezte meg 1:45:01 órás idővel, testvérét, Jonathan Brownlee-t hat másodperccel előzte meg, míg a harmadik dél-afrikai Henri Schoemant 42-vel. Alistair Brownlee lett az olimpián 2000 óta szereplő sportág első kétszeres bajnoka. Négy éve szintén testvérével állhatott a dobogón, de akkor az öccse harmadik lett.

Az első szám után a bringázást az élen egy tízfős csoport kezdte meg, amely előnyét folyamatosan növelte az üldözőkkel szemben a 40 kilométer során, így egyértelművé vált, hogy innen kerül ki a győztes, mert a tagjai a futásra közel másfél perces előnyt szereztek. A két magyar a második, legnagyobb bolyban tekert, amely az utolsó kilométereken kettészakadt, Faldum az elsőben maradt, Tóth viszont a másodikban volt.

A zárószám elején a Brownlee fivérek mindenkit leráztak magukról, majd féltáv után Alistair tudott meglépni testvérétől. Faldum a 16. pozícióban vágott neki a futásnak, kissé lassabb tempóban kezdett, így visszaesett a 23. helyre, de aztán apránként feljebb tört, 2,5 kilométerre a céltól már 18. volt, végül pedig huszadikként ért célba. Tóth futásban szinte végig a 33. helyen haladt.