Messi nélkül nem megy
Az argentin csapat pocsékul kezdte a selejtezősorozatot, hiszen hazai pályán 2-0-ra kikapott Ecuadortól és a második meccsén is csak egy gól nélküli döntetlenre futotta Paraguayban. A válogatott első találatára egészen a harmadik vb-selejtezős meccsig kellett várni, amikor Buenos Airesben éppen Brazíliával csapott össze, a találkozó pedig 1-1-es döntetlennel zárult, a fehér-kékek gólját Ezequiel Lavezzi szerezte. A negyedik fordulóban, idegenben Kolumbia ellen aztán végre-valahára az első győzelmet is elkönyvelhette Tata Martino együttese, amely ezúttal sem rendezett gólfesztivált, és a védekező középpályás Lucas Biglia találatával gyűjtötte be a három pontot.
A vb-selejtezők első négy fordulójában tehát mindösszesen öt pontra és két szerzett gólra futotta a 2014-es világbajnokság ezüstérmesének, teljesítményüket pedig az sem helyezi sokkal jobb fénybe, hogy ezeken a mérkőzéseken az együttes nem számíthatott csapatkapitányára, Lionel Messire, akinek 2015 szeptember végén elszakadt a bal térdének oldalsó keresztszalagja a Barcelona Las Palmas elleni bajnokiján, amiért több mint két hónapot kellett kihagynia.
Az argentin szövetségi kapitánynak ettől függetlenül olyan labdarúgók álltak rendelkezésére, mint Sergio Agüero, Carlos Tévez, Ángel Di María, Ezeqiuel Lavezzi és Javier Mascherano, hogy csak a legnagyobb neveket említsük, de az új csatárcsillag, Paulo Dybala, a szűrő Lucas Biglia, a PSG technikás középpályása, Javier Pastore, vagy éppen a védő Nicolás Otamendi is a keret tagja volt.
A csapatkapitány visszatér, majd lemondja a válogatottságot, Tata Martino távozik a szövetségi kapitányi posztról

Az ötödik fordulóra azonban Messi is megérkezett a csapatba, s bár Argentína a mindig veszélyes Chile otthonában vendégszerepelt, a győzelem nem maradt el (2-1). Ezt követően Bolíviát (2-0) is sikerült legyőzni – Messi gólt lőtt a mérkőzésen -, de ez a siker volt Gerardo Tata Martino utolsó meccse a vb-selejtezőkön a válogatott szövetségi kapitányaként.
A tréner 2014 augusztusában vette át a vb-ezüstérmes csapatot Alejandro Sabellától, melyet a 2015-ös és a 2016-os Copa Américán is döntőbe vezetett, Chile azonban mindkétszer megoldhatatlan feladat elé állította az Albicelestét. Az új szövetségi kapitány Edgardo Bauza lett, aki a jó olimpiai szereplés mellett azért is küzdött, hogy a két éven belül második Copa América-kudarcát elszenvedő, és ezért a válogatottságot lemondó Messit visszaédesgesse a nemzeti együttesbe. Egész Argentína örömére utóbbi küldetése sikerrel járt, nem úgy az olimpia, ahol a fehér-kékek a csoportból sem jutottak tovább.
A vb-selejtezők hetedik fordulójának tehát új szövetségi kapitánnyal és Messivel a fedélzeten futott neki az argentin válogatott, amelynek Uruguay (1-0) ellen sikerült otthon tartani a három pontot, a meccs krónikájához pedig hozzátartozik, hogy a Barcelona világklasszisa lőtte a győztes gólt.
Az argentin-labdarúgó válogatott eddigi eredményei a vb-selejtezőkön:
1. forduló: Argentína-Ecuador 0-2
2. forduló: Paraguay-Argentína 0-0
3. forduló: Argentína-Brazília 1-1
4. forduló: Kolumbia-Argentína 0-1
5. forduló: Chile-Argentína 1-2
6. forduló: Argentína-Bolívia 2-0
7. forduló: Argentína-Uruguay 1-0
8. forduló: Venezuela-Argentína 2-2
9: forduló: Peru-Argentína 2-2
10. forduló: Argentína-Paraguay 0-1
Az argentin válogatott Achilles-pontjai

Négy, sorozatban megnyert vb-selejtezőt követően – ebből három összecsapáson Messi vezérletével győzött a csapat – aztán Edgardo Bauza legényei 2-2-es döntetlent játszottak a selejtezőcsoport utolsó helyén álló Venezuela vendégeként, szintén 2-2-es eredmény született a Peru-Argentína meccsen, sőt, ezt követően hazai pályán kaptak ki Paraguaytól, amely kudarc a csoport hatodik helyére taszította őket.
Mit gondolnak, mi volt a közös a fent említett három találkozón? Természetesen az, hogy egyiken sem játszott Messi. Az együttes egyik hatalmas gyengéje, hogy bár vannak jó játékosai, teljesítménye mégis nagyban függ a kis tízestől.
A 2018-as labdarúgó-világbajnokság dél-amerikai selejtezőjének állása:
1. Brazília 10 6 3 1 23:9 21 pont
2. Uruguay 10 6 2 2 21:7 20
3. Ecuador 10 5 2 3 18:14 17
4. Kolumbia 10 5 2 3 15:12 17
5. Chile 10 5 1 4 18:16 16
6. Argentína 10 4 4 2 11:9 16
7. Paraguay 10 4 3 3 10:12 15
8. Peru 10 3 2 5 14:17 11
9. Bolívia 10 1 1 8 9:26 4
10. Venezuela 10 0 2 8 9:26 2
A tabellán elfoglalt, zavarba ejtő pozíciójukat látva érdemes megjegyezni, hogy az argentin válogatott másik Achilles-pontja a támadójáték. A kilenc kapott gól önmagában még jónak is lenne nevezhető, de a csapat tíz találkozón szerzett tizenegy találata nagyon kevés. Az Albicelestes „legeredményesebb” játékosa a három meccsen két gólt szerző Lionel Messi, valamint a szintén két gólt jegyző védő, Gabriel Mercado. Rajtuk kívül Lucas Biglia, Ángel Di María, Gonzalo Higuaín, Ezequiel Lavezzi, Ramiro Mori, Nicolás Otamendi és Lucas Pratto tudott egyszer eredményes lenni.
A gólokat nyilván leginkább a csatáraitól várná egy csapat, különösképpen, ha a poszton olyan labdarúgók állnak rendelkezésre, mint Sergio Agüero, Carlos Tévez, Paulo Dybala vagy éppen Gonzalo Higuaín. Utóbbi hiába lett 90 millió eurós vételárával minden idők harmadik legdrágább igazolása – és egyben a Serie A legdrágább játékosa -, hat mérkőzésen egy gól sovány teljesítménynek mondható, különösen annak fényében, hogy ötször kezdőként lépett pályára. A Manchester City csatára, Sergio Agüero is elbújhatna szégyenében, hiszen négyszer kezdőként, egyszer pedig csereként lett volna alkalma segíteni a válogatottat, de képtelen volt betalálni, ahogy Carlos Tévez és Paulo Dybala is impotensnek bizonyult a kapu előtt.
A 2002-es vb előtt pont fordított volt a felállás

Az argentin labdarúgó-válogatott november 11-én, magyar idő szerint 0:45-kor Belo Horizontéban csap össze a selejtezőcsoportot vezető Brazíliával. A mérkőzés nagyon pikánsnak ígérkezik, hiszen egyrészt az Albicelestének égetően nagy szüksége van a pontokra, ha ki akar jutni a 2018-as oroszországi világbajnokságra, másrészt az ősi rivális otthonában Messi is ott lesz az argentin csapatban.
Érdekesség, hogy a 2002-es dél-amerikai vb-selejtezőkön pont Argentína volt az a csapat, amely meggyőző fölénnyel jutott ki a mundialra, s végül vérzett el a csoportküzdelmek során, míg Brazília vért izzadva jutott ki a dél-koreai-japán közös rendezésű tornára, ahol végül világbajnok lett.