Levél érkezik Kecskemétre?
Az NB III-as bajnoki címtől szép fokozatosan lépett előre a kecskeméti csapat azon a skálán, ami a médiában való megjelenést, globális elismertséget illeti. Ennek fontos állomása volt az NB II-es feljutás, a kiváló rajt, a Fradi hazai legyőzése, majd a pillanatok elmosódtak és átcsapott egy általános csodálatba. Jogosan, abszolút egyedülálló és csodálatos, amit a KTE-nél csinálnak, és örömteli, hogy ez a hozzáállás ilyen eredményeket hoz magával.
Lukács Dániel tavalyi teljesítménynél és viharos eligazolásánál beszéltünk talán legtöbbet egyénről a Kecskeméttel kapcsolatban, egyébként általános konszenzusnak bizonyult, hogy a csapat a fantasztikus közösség, az „egy mindenkiért, mindenki egyért”-szemlélet miatt olyan, amilyen.
Most viszont elérkezett az idő, amikor újra szintlépésről és újra egyénekről lehet szó a lila-fehéreknél, itt a tavasz, esedékes a válogatott kerethirdetés, s bizony most már magától adódik a kérdés, hogy a magyar klubfutballnak közel háromnegyed éve fityiszt mutató csapat rendelkezik-e olyan játékossal, aki szóba kerülhet Marco Rossiéknál? Egyrészt biztosan, mert a Mister nyilván nem hobbiból járja az NB I-es meccseket, s az elmúlt időszakban is bizonyította, bátran nyúl fiatalokhoz, új játékosokhoz – Mocsi Attila, Szappanos Péter vagy Tóth Balázs példáján látszik, a magyar kluboknál is nyitva a lehetőség. Másrészt viszont egyáltalán nem az a szituáció, mint akár ősszel, akár egy évvel ezelőtt (akkor Ádám Martin és Callum Styles) barátságos meccsekről vagy Nemzetek Ligájáról volt szó. Márpedig most már Európa-bajnoki selejtezősorozat a menü, a csoport meg nem feltétlenül csak átvitt értelemben „easy”, ergo nem biztos, hogy most van itt az idő a kísérletezésre.
Arról nem is beszélve, hogy egy futballistának nyilvánvalóan meg kell szoknia az új közeget, játékrendszert, stílust, a szövetségi kapitánynak valahogy bele is kell illesztenie ebbe, egyáltalán nem biztos, hogy ugyanarra a teljesítményre lehet képes, amit a kecskeméti inspiráló közeg kihoz belőle. Van erre persze fordított példa is: Fiola Attila és Loic Nego finoman szólva sem szárnyal mostanában a Fehérvárral, a válogatottban mégis évek óta képesek ugyanarra a kiegyensúlyozott teljesítményre.
Na, de akkor merészkedjünk végre az egyének mezejére: kik lehetnek azok a kecskeméti játékosok, akik szóba kerülhetnek a válogatottnál?
Gulácsi Péter súlyos sérülésével mindig is lesznek nyitott helyek Dibusz Dénes mögött, ráadásul most Szappanos nincs feltétlenül formában (az elmúlt hetekben kikerült a Honvéd keretéből). Varga Bence behívása meglepő lenne, de jelenleg az NB I egyik legjobban védő kapusa, nem véletlenül választottuk be néhány hónapja az ősz álomcsapatába. Az MTK-tól már többszörösen kölcsönvett játékos épp szombaton, a Kisvárda ellen játszotta 50. kecskeméti meccsét, 21 kapott gól nélküli találkozóval, illetve ötből öt kivédett büntetővel nem is produkál rossz számokat.
Bár a válogatott és a Kecskemét is a három belső védős játékrendszert preferálja, meglepő lenne, ha kecskeméti védősorból válogatna a szövetségi kapitány, talán kora miatt is. A középpályán viszont adekvát megoldás lehet Szuhodovszki Soma, aki pokoli tempóban nyomja 2023-at: hat bajnokin két gól és négy gólpassz a mérlege. A 23 éves játékos két szezonnal ezelőtt még nagyrészt a megye I-ben, az ETO második csapatában kapott lehetőséget, most három osztállyal feljebb nyújt kiemelkedőt hétről-hétre. Szuhodovszki egyébként pályafutása során egyszer lépett pályára az U19-es válogatottban, vannak olyan csapattársai, akik ennél kicsivel veretesebb piros-fehér-zöld múlttal rendelkeznek.
Ott van például Horváth Krisztofer, aki úgy a Torino játékosa, hogy most már harmadik magyar klubját tapossa kölcsönben. Horváth emlékezetes szögletvariáció kifutásaként lőtte első NB I-es gólját néhány hete, de a Lokiban félresiklott fél éve után még nem biztos, hogy eljött az idő számára az U21-ből való továbblépésre. S ha már U21, meg lehet pengetni Katona Bálint nevét is, aki siheder kora ellenére igen vagány futballal rukkol elő hétről-hétre, szombaton például egy ilyet lőtt a kisvárdai kapuba:
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A 20 éves játékos ebben a szezonban hét gólnál és egy gólpassznál jár (egyik szebb, mint a másik), de mezőnyben is kimondottan sokat tesz a csapatáért, cselezésben és a helyzetkihasználás minőségében is az OTP Bank Liga közvetlen elitjébe tartozik. A jövő nagy embere lehet a válogatott szempontjából, de Baráth vagy Vancsa példája bizonyítja, hogy egy telki bevezetés akár már most is kinézhet számára.
Két kör, másodosztályú Vasas?
Befejeződött az OTP Bank Liga második köre, a csapatok már kétszer játszottak egymással és még fele ennyiszer fognak. A 22. fordulóból nehezen jöhetett volna ki rosszabbul csapat, mint a Vasas, amely nem elég, hogy elvesztett egy nagyon fontos kiesési rangadót Fehérváron, még a Honvéd is nyert a közvetlen riválisai közül, s az Újpest is egy ponttal jobban nyugtázta a fordulót, mint a szomszéd.
Az OTP Bank Liga jelenlegi lebonyolításában mindig és mindig ugyanaz volt a feljutók sorsa: az egyik bennmaradt, a másik kiesett. 11 fordulóval a vége előtt még nem lehet temetni a Vasast, de nem abba az irányba haladunk, hogy ez megváltozna. Főleg ezeken az úgynevezett kiesési rangadókon nyújt meglehetősen keveset Kondás Elemér csapata, a Honvédtól és az Újpesttől kétszer, s most a Fehérvártól is kikapott.
Bozsik Péter, az M4 Sport szakértője fogalmazott igen helytállóan a Vasas hétvégi játékáról, amelyet nemcsak fehérvári vizitre lehet ám vetíteni: „Az átszervezés után volt egy jó 20 perce a Vasasnak, ki is egyenlített, és ahelyett, hogy jött volna a folytatás, visszább állt és úgy folyatta az időt, mint akinek jó az 1–1”. Több ilyen „kiesési rangadója” volt már a csapatnak, amelyen átadta a kezdeményezést, s jobb periódusait sem tudta meglovagolni. A labdavesztések számából pedig jól látszik, ezúttal melyik csapat helyezett nagyobb nyomást a másikra, a Fehérvár ötször vesztett labdát saját tizenhatosán belül, a Vasas ezt megtriplázta.
Az angyalföldieknél továbbra is a kialakított helyzetek és gólok száma a fő hibapont, bár most két meccsen háromig jutott a csapat – erre eddig csak kétszer volt képes ebben a bajnokságban. De amikor elöl jobban megy, akkor jön hátul a probléma: legutóbb Hegedűs vétett öngólt, most Otigba mutatott be egészen egyedi megoldást, sarokkal rúgatott gólt az ellenféllel. Na, az ilyenek aztán triplán nem férnek bele!
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Érdekes módon a Magyar Kupában a Vasas képes harcos mentalitást, egységet mutatni, ennek eredménye az elődöntő, ez viszont a bajnokságban igen ritkán köszön vissza. Ennek köszönhetően az angyalföldi csapat lassan kezd leszakadni, s ha hozzávesszük, hogy a válogatott szünetig még játszik idegenben a szárnyaló Kecskeméttel és a Bognárral alaposan magára találó Paksot fogadja. Hogy lesz ebből hat pont?
Üdv újra, Mester!
Na ha már a Bognárral magára találó Paks, visszatért a vezetőedző által képviselt totális futball, a leegyszerűsített séma, amely elrúgatja az ellenféllel a labdát, hogy postafordultával ívelje is vissza az ellenfél tizenhatosára. Nem hisszük? Nézzük meg a számokat:
A 19. forduló után, amikor elköszöntek Waltner Róberttől, a Paks a kilencedik helyen állt a várható gólok mutatójában, ennyit számít az edzőváltás: három forduló alatt előrelépett a negyedik pozícióba Bognárral. A gólmentes bemelegítés is 1.99-et hozott a Mezőkövesd ellen, majd jött a Puskásnak lőtt négyes (2.65) és a Zetének hintett hármas (3.05) – a nagy bumm, az xG-forradalom, a gólhelyzet-demonstráció! Egyelőre ugyanúgy működik a gépezet, mint egy évvel korábban, de azért a hárommeccses minta még nem elég reprezentatív, tovább kell ütni a vasat, hogy a bajnokság végén is visszakapjuk a bognáros Paks képét.
Mondjuk ez a szabadrúgás-kombináció nem valószínű, hogy a mester fejéből pattant ki, de ha úgy vesszük, emberhez ment:
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Szomorú vasárnap
Nem sokat vártak előzetesen a Debrecen-szurkolók a nyáron igazolt Christian Manrique-tól, de a spanyol játékos egészen jól muzsikál a Lokiban. Blagojevics nem az eredeti posztján (balhátvédként), hanem védekező középpályásként számít rá, ami egy a sok közül a szerb tréner remek húzásai közül.
De hát minden sikersztoriban van egy mélypont, Manrique számára ez egyértelműen az Újpest elleni bajnoki lett. A spanyol középpályás a hazaiak egyenlítő gólja előtt saját térfelén adta el igen csúnyán a labdát, majd a második félidőben meg sem várta a cseréjét, a kiugró Csoboth-ot lerántva piros lapot szedett össze, mehetett zuhanyozni.
Akárhogy is, az eltiltás után csak felfelé vezethet az útja.
OTP Bank Liga, 22. forduló:
Ferencvárosi TC–Mezőkövesd Zsóry FC 1–1
Kisvárda Master-Good–Kecskeméti TE 0–1
Paksi FC–Zalaegerszegi TE FC 3–1
MOL Fehérvár FC–Vasas FC 2–1
Budapest Honvéd FC–Puskás Akadémia FC 3–1
Újpest FC–Debreceni VSC 1–1
A 23. forduló programja:
március 11., szombat
14.30 Kisvárda Master-Good–Debreceni VSC
17.00 Paksi FC–MOL Fehérvár FC
19.30 Budapest Honvéd FC–Zalaegerszegi TE FC
március 12., vasárnap
14.05 Kecskeméti TE–Vasas FC
16.00 Újpest FC–Mezőkövesd Zsóry FC
18.15 Ferencvárosi TC–Puskás Akadémia FC