Most szól:

Emilia-Romagna Nagydíja – rajtrács

Boxutca
Innen várja a mezőny a lámpák szabad jelzését!

Szombati időmérős sikerével két újabb történelmi rekord került Max Verstappen neve mellé. A Red Bull versenyzője idén mind a hét kvalifikáción megszerezte a pole pozíciót vasárnapra, amivel beállította Alain Prost 1993-as rekordját. Eddig egyedül a franciának sikerült zsinórban 7 edzéselsőséggel indítania egy szezont. Verstappen egy hét múlva Monacóban akár túl is szárnyalhatja.

A másik új csúcsán a négyszeres világbajnok nagy riválisával, Ayrton Sennával osztozik a címvédő. Mivel tavaly Abu-Dzabiban is ő indult az élről, Verstappennek a mostani sorozatban a 8. pole pozíciója, ennyit pedig korábban egyedül a brazilok 30 éve Imolában elhunyt legendája tudott elérni egymást után az F1 történetében. Sennának egyébként szintén két szezonban jött össze ez a sorozat: az 1988-as Spanyol Nagydíjtól az 1989-es USA Nagydíjig nem talált legyőzőre az időmérőn.

Ilyen magasságokban még nem jár a McLaren, ám így is rég nem látott jó eredményt jegyzett szombaton. Oscar Piastri pályafutása során másodszor szerzett jogot a tavalyi szuzukai után egy első soros rajthelyezésre, ami karriercsúcsot jelentett volna. A Q1-es feltartásos esete miatt azonban 3 rajthelyes büntetést kapott és az 5. helyre esett vissza.

Verstappen mellett így is egy McLaren áll majd.

Lando Norris második rajtkockájával a McLaren 2005 óta először áll az első sorban Imolában. Akkor Kimi Räikkönennel kerültek oda.

Érdekesség, hogy Norris az időmérőn kettesével veszi a lépcsőfokokat az olasz pályán: 2020-ban még a 9., 2021-ben a 7., 2022-ben pedig az 5. helyre kvalifikálta magát, míg most eredetileg 3. lett. Máris tudjuk tehát, ki nyeri a 2025-ös időmérőt…

A Ferrarinak nem jött össze a Michael Schumacher 2006-os sikere óta első imolai pole pozíciója. Charles Leclerc Piastri büntetésével ugyan előrelépett a 3. rajtkockába, nyernie így sem lesz egyszerű. Neki az első soron kívülről indulva ez még sosem sikerült, Imolában viszont legutóbb 2021-ben nyertek versenyt a harmadik pozícióból, akkor Max Verstappen.

A pályán eddig 10 alkalommal nyert a pole tulajdonosa, a 2. rajtkockából 9, a 3.-ból 6 győzelem született, ennél rosszabb pozícióból pedig ötször nyertek, három alkalommal a 4., kétszer az 5. helyről.

Fotó: Ferrari

A Mercedes a nyers tempója alapján nem számít győzelmi esélyre vasárnap. Ők már annak örülhetnek, hogy George Russell-lel Bahrein óta először visszatértek a legjobb hatba a rajtrácson. Lewis Hamilton eközben nem lehet elégedett a nyolcadik helyével, hiszen legyőzte egy RB. Cunoda Jukinak a mostani 7. hely az idénybeli legjobbja, és továbbra is dominál házon belül. Daniel Ricciardo ezúttal ugyan – idén először – bejutott a Q3-ba, ott ismét vereséget szenvedett a japántól.

Szintén a top 10-et erősítette Nico Hülkenberg, akinek zsinórban harmadszor sikerült a fináléba vezetnie a Haast az időmérőn.

Ugyanez Sergio Péreznek már nem sikerült a Red Bull-lal. A márka legrosszabb versenyzőjeként a mexikói már a Q2-ben búcsúzott. Idén először maradt le a Q3-ról.

Mögötte Esteban Ocon beállította az Alpine idei legjobb rajthelyezését. két hete Pierre Gasly, most ő szerezte meg a 12. rajtkockát. A kék autó javulását jelzi, hogy ezúttal is mindkét versenyzőjük túljutott a Q1-en.

Ugyanez Alexander Albonnak is sikerült. A Williams versenyzője idén valamennyi időmérőn részt vett a Q2-ben.

Fernando Alonso számára eközben mélypontot hozott a szombat. Miami után sorozatban másodszor maradt alul Lance Stroll-lal szemben a kvalifikáción, és idén először esett ki a Q1-ben. Érdekesség, hogy amióta az Aston Martinnál van, ilyen korán csak egyszer, a múlt évi austini hétvégén búcsúzott az időmérőn.

Fernando Alonso (Fotó: Aston Martin)

A spanyol eredetileg a 19. rajtkockába állhatott volna fel vasárnap Logan Sargeant körelvétele után, ám az Aston Martin úgy döntött, módosít az autója felfüggesztésén. Ezzel megszegték a parc fermé-előírásokat, ami automatikus boxutcai rajtot jelent a kétszeres világbajnok számára.

Az Emilia-Romagna Nagydíja 15 órakor indul, az M4 Sport közvetítése 14 órakor kezdődik a versenyzőparádéval. Innen várja a mezőny az év hetedik futamának rajtját!