Hosszú éveken át szolgálta az FIA-t a nagydíjhétvégéken versenyzőbíróként Johnny Herbert, ám mindez már csak múlt idő. A korábbi F1-es versenyző 2025-től nem kap többé szerepet a szövetségtől – ezt maga az FIA jelentette be szerdán.
Herbert a múlt szezonban azzal került a figyelem középpontjába, hogy miközben a bírói szobában ítélkezett, szakértőként a nyilvánosság előtt hangzatos, esetenként megosztó kijelentéseket tett. Ezzel elsősorban Max Verstappennél és édesapjánál húzta ki a gyufát. Jos Verstappen (aki az 1990-es években versenyzett Herbert ellen az F1-ben) azt is felvetette, hogy szerinte egy FIA-nál bírói pozíciót betöltő személynek nem szabadna bírói döntésekről és vitás esetekről nyilatkozgatnia különböző oldalaknak, főleg nem elfogultan.
Az FIA mostani közleményében éppen e két szerep összeférhetetlenségére hivatkozott.
„Sajnálattal jelentjük be, hogy Johnny Herbert többé nem fogja betölteni az F1-es versenyzőbírói pozíciót az FIA-nál. Johnny egy nagyon tisztelt személy, és a mérhetetlen tapasztalata és szakértelme hasznos volt a szerepkörében. Ugyanakkor miután megbeszéltük, közösen megállapodtunk, hogy az FIA-bírói kötelezettségei és a médiaszakértői szerepköre nem kompatibilis egymással. Köszönjük neki a szolgálatát, és minden jót kívánunk neki a jövőbeli tevékenységeihez”
– írta az FIA.
Az Autosport információi szerint a szövetség konkrétan Herbert online fogadóoldalakkal kötött megállapodását és a velük való együttműködést kifogásolta, és emiatt került sor a felek szakítására.
Herbert ténykedése tavaly vált igazán visszássá. Miközben az FIA-bírók körében korábban az volt az általános gyakorlat, hogy nem nyilatkoznak a versenyhétvégéken hozott döntéseikről, Herbert nemcsak, hogy megtette ezt, de ellentmondásos módon tette. Interjúi, véleménye rendszerint különböző online fogadással és szerencsejátékkal foglalkozó portálokon jelentek meg, illetve azok hírleveleiben, amiket az F1-es médiának küldtek szét. Ez már önmagában felvetette a gyanút, hogy hangzatos kijelentései a hírverést szolgálják, és ezek számára is jövedelmezőek.

Konkrét vitába a Verstappenekkel keveredett, akik nézeteltérésük során külön fel is hívták a figyelmet a tevékenységek összeférhetetlenségére. Herbert a múlt szezonban többször kritizálta Max Verstappent a vezetési stílusa, bizonyos agresszív, szerinte sportszerűtlen manőverei miatt. A Lando Norrisszal történt mexikói esetei kapcsán – ahol ő is tagja volt a világbajnokot büntető testületnek – azt mondta, Verstappen szándékosan és tudatosan sportszerűtlenkedik a pályán, és ez elfogadhatatlan. Emellett Verstappen szingapúri káromkodási ügyében is megszólalt, és a hollandot közmunkára ítélt versenybíróság tagjaként állt ki a döntésük mellett, akkor is kritizálva Verstappent.
„Az FIA-nak a bírók kinevezésekor pontosan meg kéne vizsgálniuk, kit ültetnek oda, és hogy nincs-e jele az érdekellentétnek. Például volt versenyzők részéről, akik jobban szimpatizálnak bizonyos versenyzőkkel és versenyzőnőkkel”
– mondta a mexikói Herbert-kritikák után Jos Verstappen.
Herbert akkor azzal védekezett, hogy ő tökéletesen el tudja választani egymástól a bírói és a szakértői szerepkörét, és előbbiben képes objektíven ítélkezni, miközben utóbbiban hangot ad a szubjektivitásának. „Nevetséges elfogultságot emlegetni, mert nem ez a helyzet. Mi próbálunk nagyon igazságosak lenni az ítéleteinkkel. A gond az, hogy a pályán látunk taktikákat, vezetési stílusokat, amik az irányelvek alapján nem megfelelőek. Mexikó megmutatta, hogy helyes döntést hoztunk” – fogalmazott a korábbi versenyző
Jos Verstappennek később azt üzente:
„Egyes versenyhétvégéken Johnny Herbert profi versenybíró vagyok, másokon pedig Johnny Herbert szakértő, aki elmondja, amit gondol. Amikor versenybíró vagyok, nem nyilvánítok véleményt. Mindenkinek megvan a maga véleménye, és miért ne mondhatnám el a magamét, amikor nem vagyok a versenypályán?”
„Megértem Jost, hiszen a fiáról van szó. Természetesen nincs semmi elfogultság. Nemcsak én gondolom úgy, hogy Max átlépte a határokat Mexikóban, Lando Norris és Zak Brown is így látta. Amikor hétfőn vagy kedden beszélek, az már kívül esik a bírói szerepkörömön. Jos mindig szókimondó volt, és nyíltan beszélt arról is, ami a Red Bullon belül történik. Ez nem az ő véleménye? Ez hasonló helyzet. Ha van véleményed, és el akarod mondani, megteheted” – érvelt Herbert.
Az FIA a jelek szerint másképp érzi a történtek után.

Herbert egyébként már 2010 óta szolgálta az FIA-t versenyzőbíróként, az idő nagy részében úgy, hogy mellette a brit Sky Sports csatorna állandó szakértője volt, egészen 2022 végéig. A véleményének akkor is kendőzetlenül hangot adott, igaz, a bíróként hozott döntéseiről akkoriban kevesebbet beszélt. A skót a közelmúltban is nyilatkozott Verstappenről (ismét csak online kaszinóknak), többek között arról beszélt, hogy a holland minden ellenfelét megfélemlíti, és hogy ő örömmel látja, hogy George Russell és mások kezdik megelégelni ezt.
Jos Verstappen tavaly Mexikó után egyébként Herbert mellett egy másik versenybírót, Tim Mayert is elfogultsággal vádolt. Őt arra hivatkozva, hogy a McLaren alapító tagjának, Teddy Mayernek a fia, és nyilvánvalóan a britek felé húz.
Mayert már a múlt szezon végén felmentette az FIA a bírói szolgálat alól (pedig ő volt az egyik vezető bírójuk), ám annak nem Verstappenék eseteihez volt köze, igaz, ott is összeférhetetlenséget emlegettek. Mohammed bin Szulajm elnöknek az nem tetszett, hogy Mayer az FIA-pozíciója mellett az austini verseny szervezőbizottságának tagja is volt, és ezen minőségében kért felülvizsgálatot a szurkolók futam végi berohanása miatt kiszabott FIA-büntetés ügyében. Bin Szulajm úgy érezte, hogy Mayer ezzel FIA-bennfentesként támadta hátba a szövetséget, mely aztán enyhítette is a szervezők büntetését.