Nemzeti Sportrádió
Most szól:
Élő Eredmények

„Ne pánikoljunk” – elbeszélgetett Verstappennel az F1 vezére, és türelemre int 2026 kapcsán

„Ne pánikoljunk” – elbeszélgetett Verstappennel az F1 vezére, és türelemre int 2026 kapcsán

The Race, Road and Track, Telegraaf, BBC
Egy órán át beszélgetett Max Verstappennel a Forma–1 ügyvezető igazgatója a 2026-os új szabályokról. Stefano Domenicali kritikákról, a módosítás lehetőségéről és az F1 valódi lényegéről.

Rengeteg szempontból megújulást hoz a 2026-os szezon a Forma–1-ben, ám ezek együttese sok kompromisszumra kényszeríti a sorozatot, és olyan furcsaságokat is eredményez, ami nem tetszik a versenyzőknek. Az elektromotor szerepének jelentős növelése és tulajdonképpeni középpontba helyezése több résztvevő szerint természetellenes irányba vitte a versenyzést és a vezetést: vitorlázni kell a féktávokon, a kanyarokban lejjebb kell váltani és vissza kell fognia tempót akár az időmérős körökön is, a határfeszegetés helyett a hatékony energiagazdálkodás a lényeg.

Sok versenyző diplomatikus módon, mások nyíltabban fogalmaztak meg kritikát az F1 felé ezen változások kapcsán. Mind a négy világbajnok, Fernando Alonso, Lewis Hamilton, és végül Lando Norris is elismerte, hogy nem tetszik neki az irány, a leghangosabb bíráló viszont Max Verstappen volt, aki szerint versenyellenes a megújulás, a Forma–1 pedig szteroidokra tett Forma–E-vé változott át.

A holland megnyilvánulásait látva és hallva felmerült a kérdés, vajon mit szól ezen reakciókhoz a Forma–1 vezetősége, amely általában nemigen tűri a „termékének” kritizálását.

A holland Telegraaf úgy tudja, Verstappen szerdán, amikor nem tesztelt, egy órán át beszélgetett az F1 ügyvezető igazgatójával, Stefano Domenicalival.

A találkozón jelen volt a versenyző édesapja, Jos Verstappen, valamint az ügyvezető jobbkezének számító Liam Parker is.

Max Verstappen (Fotó: Red Bull)

Domenicali Bahreinben nyilatkozott a médiának, és meglepő módon még dicsérte is a négyszeres világbajnokot az őszinteségéért.

„Nagyon jó a kapcsolatom Maxszal. Szereti a Forma–1-et, ez nem is kétséges. Max egy bizonyos módon fejezi ki magát, de ez megengedett. Volt egy nagyon konstruktív megbeszélésünk, amin egyértelműen elmagyarázta, mit gondol és minek kéne történnie. Max a sportág jövőjének része, fontos hallgatni rá, ahogy a többi élversenyzőre is.”

„Max hihetetlen, és úgy mond dolgokat, hogy azt néha lehet bizonyos módon értelmezni. Biztosíthatok mindenkit, hogy Max jobban törődik az F1-gyel, mint bárki más” – magyarázta Domenicali, hozzátéve, Verstappen az FIA-val is el fog beszélgetni arról, szerinte mit kéne tenni azért, hogy a versenyző képességei maradjanak a középpontban.

Csak semmi pánik! De ha kell, beavatkoznak

Az F1 vezére nem zárkózik el a kritizált szabályok módosításának lehetőségétől, ugyanakkor hangsúlyozta, adni kell egy esélyt a megújulásnak, amit versenykörülmények között még csak nem is teszteltek. „Nyugodtnak kell maradnunk, mert amikor új szabályok jönnek, mindig ott van, hogy minden rossz. Az F1 viszont mindig bizonyította, hogy létezik technikai megoldás, ami segít a csapatoknak gyorsnak lenni és a versenyzőknek a legjobbá válni. Én teljesen pozitív vagyok. A leggyorsabb mindig elsőként fogja meglátni a kockás zászlót. Csak azon múlik, hogyan hozod ki a legtöbbet az autódból. Ez más vezetési mód, ez világos. És változni fog, hogyan leszel a leggyorsabb.”

„Nem értem, mire fel ez a pánikolás. Hihetetlen versenyeket látunk majd, sok akcióval, és ez a legfontosabb. Amennyiben látunk valamit, amit nem akarunk, szerintem a sport van annyira hiteles, hogy le tudjunk ülni az érintettekkel – a technikai szakemberekkel és az FIA-val –, hogy megoldásokat találjunk. Egyáltalán nem aggódom.”

Változtatni azonban csak azután lehet, hogy pontosan látják, min és hogyan kéne. Ez volt az üzenete az FIA-nak is az F1-bizottság szerdai ülése után, amin semmilyen változásról nem született döntés. „Az F1-bizottságon belül nyílt párbeszéd folyt, hogy lehetséges megoldások kerüljenek az asztalra az efféle problémák kapcsán. A szezon kezdete előtt lesz egy találkozónk, hogy elkerüljük a túlreagálást, mert világos, hogy el kell kerülnünk. Ezért mondom azt, hogy higgadtnak kell maradnunk.”

Lewis Hamilton a nap közbeni rajtgyakorlaton (Fotó: XPB)

Az utóbbi hetekben az energiahasználat problémái, a rajtok esetleges veszélyei, a vitorlázás miatt kialakuló tempókülönbségek és az előzés problémája kapcsán merültek fel kérdések és aggályok. Domenicali szerint az első versenyeken is fontos lesz a higgadt hozzáállás. Ha kell, akkor viszont beavatkoznak.

„Véleményem szerint a nagyszerű versenyzés, a nagyszerű előzési lehetőségek védelme a legfontosabb, az, hogy nagy kihívás elé állítsd a versenyzőket, hogy megmutathassák, ők a legjobbak. Ha ez nem így lesz, akkor be kell avatkoznunk. Ha ezek terén nem jó az irány, akkor természetesen muszáj beavatkoznunk, és azonnal reagálnunk kell.”

Domenicali a versenyzők mellett a közönség véleményére is ad. Szerinte a bonyolultnak tűnő technikai kérdések egy ponton túl nemigen fogják foglalkoztatni vagy zavarni a szurkolókat.

„Szeretném hangsúlyozni: maradjunk nyugodtak! Meggyőződésem, hogy év végén már senki sem fog azokról a témákról beszélni, amikről jelenleg. Ez jellemző a Forma–1-re, és mindig együtt járt az új szabályok bevezetésével. A lényeg, hogy nagyszerű versenyzést és sok előzést lássunk. De még az elején vagyunk. Én nagy látványosságra számítok.”

„Ma fél órára kimentem, hogy lássam, mi történik. Figyeltem a pályán, és még mindig gyors autókat látok, amik nagyszerűen szólnak és nagyszerű műsorral képesek szolgálni. Egyáltalán nem aggódom vagy pánikolok.”

„Természetesen a legavatottabb szurkolók érteni fogják a különbségeket bizonyos helyzetekben, de biztosra vehetik, hogy a szurkolók 99,9%-a nem is fogja érezni ezt, mert lehetetlenség. Emiatt én szeretnék pozitív maradni ilyen szempontból. És ahogy mondtam, ha valamit meg kell oldani, együtt, egy rendszerként reagálhatunk rá” – mondta Domenicali.

Borítókép: Max Verstappen, Stefano Domenicali és George Russell (Fotó: XPB)

További tartalmak