Menetrend

    Aston Martin: A versenyzők semmit sem tehetnek, legyenek velük megértőek!

    Aston Martin: A versenyzők semmit sem tehetnek, legyenek velük megértőek!

    Marca
    Kiállt a kellemetlen kérdésekkel bombázott versenyzőiért az Aston Martin vezető mérnöke – és Fernando Alonso kínai versenyfeladásának rendhagyó okáról is nyilatkozott.

    Versenyfeladás a versenyző meghibásodása miatt? Az Aston Martinnál már ilyesmi is megtörténhet. Fernando Alonso a múlt hétvégi Kínai Nagydíjat nem kimondott műszaki hiba miatt adta fel a 34. körben, hanem azért, mert az autója annyira rázkódott, hogy egy idő után már nem érezte a kezeit és a lábait…

    A Honda szeretné, hogy ez egy rémálom legyen csak, de sajnos ez a valóság. Az akkumulátor vibrációjával a tesztek óta küzd a japán gyártó, és miközben az egység elszigetelésével minden erejével próbált javítani a megbízhatóságon, a versenyző komfortérzetének javítására egyelőre nem futotta az energiájukból…

    Két versenyzőjük nyilvánvalóan frusztrált. Fernando Alonso a Honda felé irányította az újságírókat a kérdéseikkel, és jelezte, ő elvégzi a házi feladatát Japánig, remélhetőleg a partnerük is. Lance Strollt eközben arról kérdezték, lesz-e előrelépés a megbízhatóság terén Szuzukában, mire a kanadai fanyar mosollyal felelte: „Imádkozzunk! Imádkozzatok velem!”

    A csapat versenyrészlegét irányító Mike Krack szerint nehéz szépíteni a helyzetüket.

    „Igen, ez kellemetlen volt, mert sosem mentünk korábban harminchárom kört egyvégtében, szóval ez egy újszerű tapasztalat volt. A hétvége során tizenkilenc kört mentünk a sprinten. Fernando azt mondta, ha a győzelemért harcolnánk, képes lenne vezetni. Most nem voltunk jó pozícióban, szóval elég egyszerű döntés volt”

    – kommentálta a spanyol versenyfeladását.

    Hogy mikor várható megoldás az alapproblémára, azt még Krack sem tudja. „Nehéz. Nyilván gőzerővel dolgozunk rajta. Ha visszatekintünk tíz nappal ezelőttre, mentünk hat kört, aztán valamilyen problémát kellett megoldanunk, főleg a legérzékenyebb területen, az akkumulátornál. Kínában minden edzést teljesítettünk, az autó már azok elején pályán volt, sosem állt meg a pályán, szóval van előrelépés. Nyilván nem a teljesítményben, ezt el kell ismernünk, de most lesz még pár napunk Japánig, és biztosra veszem, hogy tovább tudunk javulni. De konkrét időket nehéz megszabni.”

    Fernando Alonso (Fotó: Aston Martin)

    Konkrétan az akkumulátor vibrálása terén szerinte így is történtek előrelépések. „Nem voltak további ezzel kapcsolatos problémáink, leszámítva azt, hogy a versenyző feladta. Nem lazultak ki alkatrészek és hasonlók. Tovább kell javítanunk a teljes csomag megbízhatóságát, és a teljesítménnyel is foglalkoznunk kell.”

    Krack szerint jelen helyzetben az időmérős 3,2 másodperces hátrányuk reális képet fest az Aston Martin tempójáról. „A vibráció miatt nem vagyunk elég megbízhatóak, és nyilván vissza is kell vennünk, de itt nem másodpercekről van szó. Talán egy kicsit konzervatívak a beállítások, de nem ez kerül sok teljesítményünkbe. A Hondával dolgozunk a megoldáson, a vibráció enyhítésén.”

    „Az emberek talán nevetnek, ha azt mondom, fejlődtünk, mert Kínában nem látszott hatalmas javulás. De ha belegondolunk, hogy sosem mentünk ennyi kört korábban… Fontos ismereteket gyűjteni, és nemcsak az energiahasználatról, az új gumikról is, amik másképp viselkednek. Ha a garázsban állsz, sosem tudod meg ezeket.”

    Krack megjegyezte, az új szabályok kihívását jelzi, hogy a sanghaji versenyen négy autó még a rajtrácsra sem tudott felállni műszaki problémák miatt. „Tudom, milyen nehéz két autót pályára küldeni, és senkinek sem kívánom ezt. De látható, a McLarennel is megtörténhet, és kívülről nem mindig könnyű megérteni ezt. A versenyzők is nagyon nehéz időket élnek, ahogy a csapat is.”

    Lance Stroll (Fotó: XPB)

    Alonsóról és Strollról elmondta, nem könnyű kiállniuk a világ elé és jó arcot vágni a helyzethez. „Örülök, hogy kérdeznek erről, mert ez a versenyzők számára legnehezebb része. És ez egy kérés is. A versenyzők semmit sem tehetnek, ők csak ki vannak téve, feltesznek nekik visszás kérdéseket. Hallottam, hogy panaszkodtak, hogy Lance nem sokat válaszolt. Meg kell érteni ezt a helyzetet. Ez itt egy sportverseny, érzelmekkel teli, és látnunk kell, hogy ez egy sportverseny, tele érzelmekkel, és mind az izgalma miatt csináljuk ezt. Nem zárt kapuk mögött akarjuk csinálni.”

    „Sok energiát fektetnek bele, és gyakran kapnak elfogadhatatlan kérdéseket… Lehet mondani, hogy ők profi sportolók, de ők is csak emberek. Szóval kérem, értsék meg ezt! Ez most egy nehéz helyzet, és ha némi együttérzést mutatunk a versenyzők felé, az mindenkinek segítség”

    – mondta a média képviselőinek Krack.

    Megkérdezték, a Honda számára jól jön-e, hogy az F1 törölte az áprilisi bahreini és szaúd-arábiai versenyeket és ezzel egy egész hónap szünet következik Japán után. „Itt inkább az adatgyűjtés számít az autó működésével kapcsolatban. Ennek két oldala van. Ha a pályán vagy, felfedezel bizonyos dolgokat, de nincs módod megoldani problémákat egy ilyen intenzív versenynaptár mellett” – mondta, hozzátéve, arról nincs információja, hogy az FIA a versenyszám csökkenésére reagálva előrébb hozza-e az év első motorfejlesztési lehetőségét, ami segítség lenne a Hondának.

    Borítókép: Fernando Alonso (Fotó: XPB)

    További tartalmak