Száz éve született Papp László
Angyalföldön nőtt fel, gépkocsivezető édesapja zenére, hegedülni taníttatta, de mivel maga is bokszolt, gyakran vitte fiát ökölvívó-mérkőzésekre.
Papp László tizenegy évesen vesztette el apját, a család ezután kis élelmiszerüzletükből tartotta fenn magát. A zenével felhagyott, inkább a labdarúgás érdekelte, szakmát a budai Magyar Optikai Művekben (MOM) tanult, s barátaival le-lejártak ökölvívó edzésekre is.
-
-
Budapest, 1948. augusztus 18.
Aranyérmeseink: Németh Imre (b1), kalapácsvetés és Papp László (b2), ökölvívás, középsúly. Ünneplő tömeg fogadta a XIV. Nyári Olimpiai Játékokról 10 arany, 1 ezüst és 8 bronzéremmel hazatérő magyar olimpiai csapatot a Keleti pályaudvarnál.
Magyar Fotó: Bauer Sándor
-
-
Budapest, 1951. december 21.
Papp László olimpiai bajnok ökölvívó rádiót hallgat otthonában edzés után.
MTI Fotó/Magyar Fotó: Samai Antónia
-
-
Tata, 1952. június 13. Sportolók, köztük Papp László olimpiai bajnok ökölvívó (b3) és edzők hallgatják a sportvezetők tájékoztatóját a tatai edzőtáborban. A sportolók a Helsinkiben, 1952. július 19. és augusztus 3. között megrendezésre kerülő XV. Nyári Olimpiai Játékokra készülnek. Készítette: Samai Antónia
-
-
Tata, 1952. július 3. Papp László ökölvívó, a magyar olimpiai keret tagja edz a tatai edzőtáborban. Készítette: Samai Antónia
-
-
Finnország, Helsinki, 1952. augusztus 9. Papp László olimpiai bajnok (k, fehér sortban) a dobogó mellett az ökölvívás nagyváltósúlyának eredményhirdetése előtt.. Készítette: Antal József
-
-
Finnország, Helsinki, 1952. augusztus 9. Papp László olimpiai bajnok (k), a második helyezett Theunis Jacobus Van Schalkwyk (Dél-Afrikai Köztársaság) (j) és a két harmadik helyezett, Eladio Oscar Herrera (Argentína) (b2) és Borisz Tyisin (Szovjetunió) (b1) a dobogón az ökölvívás nagyváltósúlyának eredményhirdetésén. Készítette: Antal József
-
-
Tata, 1953. július 21. Papp László (elöl) olimpiai bajnok ökölvívó társaival a VIT-re (Világifjúsági Találkozó) készül a tatai edzőtáborban. Készítette: Bojár Sándor
-
-
Tata, 1956. április 17. Papp László kosárra tör a kiegészítő sportként szolgáló kosárlabda-mérkőzésen a tatai edzőtáborban, ahol válogatott ökölvívóink külföldi túrára és az olimpiára készülnek. Készítette: Bojár Sándor
-
-
Budapest, 1958. január 6. Papp László háromszoros olimpiai bajnok ökölvívó bemutatja a gyerekeknek az ugrókötelezést az Olimpiai Bajnokok Sportiskolájában. Készítette: Mikó László
-
-
Budapest, 1958. október 31.
Papp László háromszoros ökölvívó olimpiai bajnok a balegyenest oktatja Magyar Bálintnak az Olimpiai Bajnokok Sportiskolájában.
MTI Fotó: Mikó László
-
-
Papp László (közismert nevén Papp Laci, beceneve Görbe), háromszoros olimpiai és kétszeres Európa-bajnok ökölvívó hétéves Laci fiát tanítja az ökölvívás alapjaira a Nemzeti Sportcsarnokban.
-
-
Papp László, a háromszoros olimpikon fiatalokat edz
-
-
Budapest, 1980. július 2. Váradi János légsúlyú ökölvívónak ad tanácsot Papp László (j) vezető edző a szabadsághegyi edzőtáborban, ahol a moszkvai olimpiára készül az ökölvívó válogatott. Készítette: Petrovits László
-
-
Budapest, 1988. március 27. Papp László háromszoros olimpiai bajnok ökölvívó (b) és Szalai József tornász, mielőtt NOB-emlékéremmel tüntették ki őket a XXIV. nyári olimpiára készülő olimpikonok fogadalomtételi ünnepségén a Vígszínházban. Készítette: Németh Ferenc
-
-
Budapest, 1996. március 21. Papp László háromszoros olimpiai bajnok ökölvívó március 25-én lesz 70 éves. Készítette: Földi Imre
-
-
Budapest, 2001. 01. 29.
Az Ökölvívó Világszervezet (WBO) pehelysúlyú világbajnoki címét egy napja elnyert Kovács István is részt vett a Nemzeti Sport napilap olvasóinak szavazatai alapján odaítélt, az Évszázad magyar sportólója díjak átadó ünnepségén a budapesti Iparmûvészeti Múzeumban. A képen: Papp László háromszoros olimpiai bajnok ökölvívó és Kovács István pehelysúlyú ökölvívó világbajnok.
MTI Fotó: Soós Lajos
-
-
Budapest, 2002. március 25.
Hetvenhatodik születésnapja alkalmából köszöntötték Papp László háromszoros olimpiai bajnok ökölvívót. Az ünnepeltnél tiszteletét tette Deutsch Tamás ifjúsági és sportminiszter, aki jókívánságait fejezte ki és egy pár, egymás mellé téve a 76-os számot mutató bokszkesztyûvel ajándékozta meg sportág legendás egyéniségét. A képen: Fehér Lajos egykori válogatott ökölvívó (b) szájharmonikázik Papp Lászlónak.
MTI Fotó: Illyés Tibor
-
-
Budapest, 2003. november 6.
Hatalmas részvétnyilvánítás mellett temették el a Farkasréti temetõben Papp László háromszoros olimpiai bajnok ökölvívót, aki életének 78. évében, október 16-án hunyt el. A katolikus egyházi búcsúztatáson ravatala mellett díszsorfalat álltak bokszolók, sport- és állami vezetõk, egykori olimpiai bajnoktársai. A Magyar Ökölvívó Szakszövetség nevében Csötönyi Sándor elnök, az állami vezetés képviseletében Gyurcsány Ferenc gyermek-, ifjúsági és sportminiszter, a Magyar Olimpiai Bizottság nevében Schmitt Pál elnök búcsúzott a legendás bajnoktól.
A képen: Papp László ravatala.
MTI Fotó: Földi Imre
-
-
Budapest, 2003. november 6.
Hatalmas részvétnyilvánítás mellett temették el a Farkasréti temetõben Papp László háromszoros olimpiai bajnok ökölvívót, aki életének 78. évében, október 16-án hunyt el. A katolikus egyházi búcsúztatáson ravatala mellett díszsorfalat álltak bokszolók, sport- és állami vezetõk, egykori olimpiai bajnoktársai. A Magyar Ökölvívó Szakszövetség nevében Csötönyi Sándor elnök, az állami vezetés képviseletében Gyurcsány Ferenc gyermek-, ifjúsági és sportminiszter, a Magyar Olimpiai Bizottság nevében Schmitt Pál elnök búcsúzott a legendás bajnoktól.
A képen: Papp László búcsúztatása a sírhelynél.
MTI Fotó: Kovács Tamás
-
-
Budapest, 2003. november 6.
Hatalmas részvétnyilvánítás mellett temették el a Farkasréti temetõben Papp László háromszoros olimpiai bajnok ökölvívót, aki életének 78. évében, október 16-án hunyt el. A katolikus egyházi búcsúztatáson ravatala mellett díszsorfalat álltak bokszolók, sport- és állami vezetõk, egykori olimpiai bajnoktársai. A Magyar Ökölvívó Szakszövetség nevében Csötönyi Sándor elnök, az állami vezetés képviseletében Gyurcsány Ferenc gyermek-, ifjúsági és sportminiszter, a Magyar Olimpiai Bizottság nevében Schmitt Pál elnök búcsúzott a legendás bajnoktól.
A képen: Papp László ravatala.
MTI Fotó: Kovács Tamás
-
-
Budapest, 2003. november 6.
Hatalmas részvétnyilvánítás mellett temették el a Farkasréti temetõben Papp László háromszoros olimpiai bajnok ökölvívót, aki életének 78. évében, október 16-án hunyt el. A katolikus egyházi búcsúztatáson ravatala mellett díszsorfalat álltak bokszolók, sport- és állami vezetõk, egykori olimpiai bajnoktársai. A Magyar Ökölvívó Szakszövetség nevében Csötönyi Sándor elnök, az állami vezetés képviseletében Gyurcsány Ferenc gyermek-, ifjúsági és sportminiszter, a Magyar Olimpiai Bizottság nevében Schmitt Pál elnök búcsúzott a legendás bajnoktól.
A képen: Schmitt Pál beszél a ravatalnál.
MTI Fotó: Földi Imre
A sikerek azonban nem jöttek, így felhagyott a boksszal, életében csak a második világháború után került ismét előtérbe a sport, amikor nevelőedzője Fehér István lett. Még pályafutása kezdetén megnősült, egy fiuk (ifj. Papp László) született. 1945 és 1956 között a BVSC, a Bp. Bástya (ma MTK Budapest) és a Vasas bokszolójaként közép-, majd nagyváltósúlyban hét országos bajnokságot nyert.
„Ez a magyar ökölvívás ünnepe” – Kovács István a Papp 100-gáláról
Amatőrként 193 mérkőzésből 183-at nyert meg 2 döntetlen és 8 vereség mellett, 1949-ben középsúlyban, 1951-ben nagyváltósúlyban lett Európa-bajnok. Az 1948-as londoni ötkarikás játékokon középsúlyban, 1952-ben Helsinkiben és 1956-ban Melbourne-ben nagyváltósúlyban győzött, így ő lett az első ökölvívó az újkori olimpiák történetében, aki egymás után három aranyérmet szerzett. (Erre a bravúrra azóta csak a kubai Teofilo Stevenson és Felix Savon volt képes).
Budapest, 1956. december 24., Papp László (j), háromszoros olimpiai ökölvívó bajnok és edzője Adler Zsigmond megköszönik a közönség tapsát a Magyar Ökölvívó Szövetség tiszteletükre rendezett ünnepségén a Sportcsarnokban. (Készítette: Bojár Sándor)
Felkészülését Adler Zsigmond irányította, aki mindig tudta, milyen utasításokkal kell a kötelek közé küldenie tanítványát, mesterével feltétlenül megbíztak egymásban. Papp László, vagy ahogy egy egész ország emlegette, Papp Laci (de barátai csak Görbének becézték) 1957-ben állami engedéllyel profi ökölvívó lett.
A hivatásosok között 29 mérkőzéséből 27-et nyert meg, ebből 11 volt kiütés, 12 pontozásos győzelem és 4 technikai K.O. Két mérkőzése zárult döntetlenül, ezek közül az egyiken hét menetet törött kézzel bokszolt végig, azaz veretlen maradt. Egy angol ökölvívó elleni diadala után a londoni parlamentben egy képviselőnő szóvá tette: miért adnak a tévében olyan meccset, ahol egy angolt ennyire megvernek – megjegyzendő, hogy a magyar televízió a 29 mérkőzésből mindössze egyet közvetített.
Papp a hivatásosok között 1962-ben Európa-bajnoki címet is szerzett, amit hatszor védett meg. 1964-ben esélye nyílt arra, hogy a profi világbajnoki címért léphessen szorítóba, de a sportvezetés máig nem tisztázott, de bizonyosan politikai okokból ezt nem engedte, s pályafutása befejezésére kényszerítette; ezt a méltánytalanságot soha nem tudta kiheverni. 1
989-ben a WBO profi ökölvívó világszervezet tiszteletbeli világbajnokká nyilvánította és átadta neki az övet, elismerve, hogy nincs nála méltóbb tulajdonosa. A KO-királynak nevezett Papp, akinek legfélelmetesebb fegyvere a rettegett balhorog volt, a sportszerűség példaképe volt, egyik profi ellenfele a „ring lovagjának” nevezte. Visszavonulása után edzőként dolgozott, 1969-ben mesterével, Adler Zsigmonddal a válogatott vezetését vették át.
Budapest, 1958. október 7. Papp László háromszoros olimpiai bajnok ökölvívó edzése a Sportcsarnok edzőtermében, körülötte sporttársai állnak. (Készítette: Petrovits László)
Új edzésmódszert, személyre szabott versenyeztetést és kemény edzésmunkát vezettek be, tanítványaiktól a magánéletben is sportemberhez méltó magatartást követeltek, s olyan kiváló bokszolókat neveltek, mint az 1972-ben olimpiai bajnok Gedó György, valamint Badari Tibor, Kajdi János.
Papp László rövid ideig saját boksziskolát is működtetett, élete utolsó évtizedében – amíg egészsége engedte, Parkinson-kórban szenvedett – edzőként sportegyesületeknek segített. Számos kitüntetéssel ismerték el, többi között 1982-ben NOB Érdemrenddel tüntették ki, 1991-ben a magyar Halhatatlanok Klubjának tagja, 1992-ben a Magyar Ökölvívó Szövetség örökös tiszteletbeli elnöke lett.
Példaszerű sportkarrierje elismeréseként 1993-ban Nemzetközi Fair Play-díjjal tüntették ki. Megkapta az Olimpiai Érdemrendet, a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjét (1996), valamint a Millenniumi Ezüst Emlékérmet (2001). 1999-ben a világ sportújságírói a világ 25 legjobb sportolója közé választották, 2001-ben bekerült a Nemzetközi Ökölvívó Hírességek Csarnokába, a 20. század harmadik legjobb magyar férfi sportolója címmel tüntették ki, megkapta a Csík Ferenc-díjat, valamint Budapest, a XIII. kerület, később posztumusz a Hegyvidék díszpolgára lett.
Minden idők egyik legnagyobb magyar sportolója hosszú, súlyos betegség után 2003. október 16-án, 77 évesen hunyt el Budapesten. A Farkasréti temetőben nyugszik.
Budapest, 2003. november 6. Hatalmas részvétnyilvánítás mellett temették el a Farkasréti temetõben Papp László háromszoros olimpiai bajnok ökölvívót, aki életének 78. évében, október 16-án hunyt el A képen: a gyászoló tömeg Papp László ravatalánál. (MTI, Fotó: Kovács Tamás)
A legendás bokszolóval 1957-ben játékfilmet forgattak Nehéz kesztyűk címmel, életéről több film készült (Pofonok völgye, avagy Papp Lacit nem lehet legyőzni; Paplaci) és több könyv is jelent meg.
2004 óta az ő nevét viseli a Papp László Budapest Sportaréna, emlékét dombormű őrzi a budapesti Kassák Lajos utca 48. számú ház falán, ahol gyermekkorát töltötte, valamint Újbudán, a Mányoki utcában, ahol egy ideig lakott. Angyalföldön teret nevezték el róla és szobrot állítottak tiszteletére, a főváros XII. kerületében, a MOM Kulturális Központ mellett látható egész alakos szobra.
Nevével a Fővárosi Önkormányzat díjat alapított. 2024-ben mutatta be a Déryné Társulat a róla szóló, A Bajnokok bajnoka című színdarabot.
Születésének 100. évforduló alkalmából a Magyar Ökölvívó Szövetség (MÖSZ) és a BVSC-Zugló sportegyesület 2026-ra emlékévet hirdetett, tiszteletére idén emlékbélyeget és -érmet bocsátanak ki, a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem Dr. Koltai Jenő Sportközpontjában a március 25-i megemlékezésen többi között bemutatják a Magyar Olimpiai és Sportmúzeum relikviáival és fotókiállításával illusztrált Papp László-vándorkiállítást.
Budapest, 2001. 01. 29. A képen: Papp László háromszoros olimpiai bajnok ökölvívó és Kovács István pehelysúlyú ökölvívó világbajnok. (MTI, Fotó: Soós Lajos)
A MÖSZ elnökségének döntése értelmében 2026-tól születésnapja a Magyar Ökölvívás Napja.
Array
(
[replacement] => [galleryreference id="3820113" align="aligncenter" align="aligncenter" align="aligncenter" align="aligncenter" align="aligncenter" align="aligncenter" align="aligncenter"]
[shortcode] =>
-
-
Budapest, 1951. december 21.
Papp László olimpiai bajnok ökölvívó rádiót hallgat otthonában edzés után.
MTI Fotó/Magyar Fotó: Samai Antónia
-
-
Tata, 1952. június 13. Sportolók, köztük Papp László olimpiai bajnok ökölvívó (b3) és edzők hallgatják a sportvezetők tájékoztatóját a tatai edzőtáborban. A sportolók a Helsinkiben, 1952. július 19. és augusztus 3. között megrendezésre kerülő XV. Nyári Olimpiai Játékokra készülnek. Készítette: Samai Antónia
-
-
Tata, 1952. július 3. Papp László ökölvívó, a magyar olimpiai keret tagja edz a tatai edzőtáborban. Készítette: Samai Antónia
-
-
Finnország, Helsinki, 1952. augusztus 9. Papp László olimpiai bajnok (k, fehér sortban) a dobogó mellett az ökölvívás nagyváltósúlyának eredményhirdetése előtt.. Készítette: Antal József
-
-
Finnország, Helsinki, 1952. augusztus 9. Papp László olimpiai bajnok (k), a második helyezett Theunis Jacobus Van Schalkwyk (Dél-Afrikai Köztársaság) (j) és a két harmadik helyezett, Eladio Oscar Herrera (Argentína) (b2) és Borisz Tyisin (Szovjetunió) (b1) a dobogón az ökölvívás nagyváltósúlyának eredményhirdetésén. Készítette: Antal József
-
-
Tata, 1953. július 21. Papp László (elöl) olimpiai bajnok ökölvívó társaival a VIT-re (Világifjúsági Találkozó) készül a tatai edzőtáborban. Készítette: Bojár Sándor
-
-
Tata, 1956. április 17. Papp László kosárra tör a kiegészítő sportként szolgáló kosárlabda-mérkőzésen a tatai edzőtáborban, ahol válogatott ökölvívóink külföldi túrára és az olimpiára készülnek. Készítette: Bojár Sándor
-
-
Budapest, 1958. január 6. Papp László háromszoros olimpiai bajnok ökölvívó bemutatja a gyerekeknek az ugrókötelezést az Olimpiai Bajnokok Sportiskolájában. Készítette: Mikó László
-
-
Budapest, 1958. október 31.
Papp László háromszoros ökölvívó olimpiai bajnok a balegyenest oktatja Magyar Bálintnak az Olimpiai Bajnokok Sportiskolájában.
MTI Fotó: Mikó László
-
-
Papp László (közismert nevén Papp Laci, beceneve Görbe), háromszoros olimpiai és kétszeres Európa-bajnok ökölvívó hétéves Laci fiát tanítja az ökölvívás alapjaira a Nemzeti Sportcsarnokban.
-
-
Papp László, a háromszoros olimpikon fiatalokat edz
-
-
Budapest, 1980. július 2. Váradi János légsúlyú ökölvívónak ad tanácsot Papp László (j) vezető edző a szabadsághegyi edzőtáborban, ahol a moszkvai olimpiára készül az ökölvívó válogatott. Készítette: Petrovits László
-
-
Budapest, 1988. március 27. Papp László háromszoros olimpiai bajnok ökölvívó (b) és Szalai József tornász, mielőtt NOB-emlékéremmel tüntették ki őket a XXIV. nyári olimpiára készülő olimpikonok fogadalomtételi ünnepségén a Vígszínházban. Készítette: Németh Ferenc
-
-
Budapest, 1996. március 21. Papp László háromszoros olimpiai bajnok ökölvívó március 25-én lesz 70 éves. Készítette: Földi Imre
-
-
Budapest, 2001. 01. 29.
Az Ökölvívó Világszervezet (WBO) pehelysúlyú világbajnoki címét egy napja elnyert Kovács István is részt vett a Nemzeti Sport napilap olvasóinak szavazatai alapján odaítélt, az Évszázad magyar sportólója díjak átadó ünnepségén a budapesti Iparmûvészeti Múzeumban. A képen: Papp László háromszoros olimpiai bajnok ökölvívó és Kovács István pehelysúlyú ökölvívó világbajnok.
MTI Fotó: Soós Lajos
-
-
Budapest, 2002. március 25.
Hetvenhatodik születésnapja alkalmából köszöntötték Papp László háromszoros olimpiai bajnok ökölvívót. Az ünnepeltnél tiszteletét tette Deutsch Tamás ifjúsági és sportminiszter, aki jókívánságait fejezte ki és egy pár, egymás mellé téve a 76-os számot mutató bokszkesztyûvel ajándékozta meg sportág legendás egyéniségét. A képen: Fehér Lajos egykori válogatott ökölvívó (b) szájharmonikázik Papp Lászlónak.
MTI Fotó: Illyés Tibor
-
-
Budapest, 2003. november 6.
Hatalmas részvétnyilvánítás mellett temették el a Farkasréti temetõben Papp László háromszoros olimpiai bajnok ökölvívót, aki életének 78. évében, október 16-án hunyt el. A katolikus egyházi búcsúztatáson ravatala mellett díszsorfalat álltak bokszolók, sport- és állami vezetõk, egykori olimpiai bajnoktársai. A Magyar Ökölvívó Szakszövetség nevében Csötönyi Sándor elnök, az állami vezetés képviseletében Gyurcsány Ferenc gyermek-, ifjúsági és sportminiszter, a Magyar Olimpiai Bizottság nevében Schmitt Pál elnök búcsúzott a legendás bajnoktól.
A képen: Papp László ravatala.
MTI Fotó: Földi Imre
-
-
Budapest, 2003. november 6.
Hatalmas részvétnyilvánítás mellett temették el a Farkasréti temetõben Papp László háromszoros olimpiai bajnok ökölvívót, aki életének 78. évében, október 16-án hunyt el. A katolikus egyházi búcsúztatáson ravatala mellett díszsorfalat álltak bokszolók, sport- és állami vezetõk, egykori olimpiai bajnoktársai. A Magyar Ökölvívó Szakszövetség nevében Csötönyi Sándor elnök, az állami vezetés képviseletében Gyurcsány Ferenc gyermek-, ifjúsági és sportminiszter, a Magyar Olimpiai Bizottság nevében Schmitt Pál elnök búcsúzott a legendás bajnoktól.
A képen: Papp László búcsúztatása a sírhelynél.
MTI Fotó: Kovács Tamás
-
-
Budapest, 2003. november 6.
Hatalmas részvétnyilvánítás mellett temették el a Farkasréti temetõben Papp László háromszoros olimpiai bajnok ökölvívót, aki életének 78. évében, október 16-án hunyt el. A katolikus egyházi búcsúztatáson ravatala mellett díszsorfalat álltak bokszolók, sport- és állami vezetõk, egykori olimpiai bajnoktársai. A Magyar Ökölvívó Szakszövetség nevében Csötönyi Sándor elnök, az állami vezetés képviseletében Gyurcsány Ferenc gyermek-, ifjúsági és sportminiszter, a Magyar Olimpiai Bizottság nevében Schmitt Pál elnök búcsúzott a legendás bajnoktól.
A képen: Papp László ravatala.
MTI Fotó: Kovács Tamás
-
-
Budapest, 2003. november 6.
Hatalmas részvétnyilvánítás mellett temették el a Farkasréti temetõben Papp László háromszoros olimpiai bajnok ökölvívót, aki életének 78. évében, október 16-án hunyt el. A katolikus egyházi búcsúztatáson ravatala mellett díszsorfalat álltak bokszolók, sport- és állami vezetõk, egykori olimpiai bajnoktársai. A Magyar Ökölvívó Szakszövetség nevében Csötönyi Sándor elnök, az állami vezetés képviseletében Gyurcsány Ferenc gyermek-, ifjúsági és sportminiszter, a Magyar Olimpiai Bizottság nevében Schmitt Pál elnök búcsúzott a legendás bajnoktól.
A képen: Schmitt Pál beszél a ravatalnál.
MTI Fotó: Földi Imre
[title] =>
[image] => https://cdn.cms.mtv.hu/wp-content/uploads/sites/10/2026/03/ea5afa82-455c-4380-a846-556e004beb3b-1-1920x1080.jpg
[alignment] => aligncenter
)