Élő Eredmények

Egyértelmű: Spanyolországé a foci-Eb legveszélyesebb szélsőpárosa

m4sport.hu | Szerző: Csernus Attila
Spanyolország 4-1-es győzelmet aratott Georgia ellen az Európa-bajnokság nyolcaddöntőjében, amivel kialakult a Németország elleni negyeddöntő párosítása. A spanyolok az első pillanattól kezdve dominálták a mérkőzést, a georgiaiak gólja egyáltalán nem zökkentette ki őket, csak idő kérdése volt, mikor fordítják meg a mérkőzést.

 

A georgiaiak passztérképe esetlegességet mutat, látszik, hogy milyen nehezen tudták megtartani a labdát, valamint, hogy egyes játékosok között egyáltalán nem volt jelentős passzkapcsolat.

A spanyolok passztérképe pozíciós játékot mutat, ami a futballkultúrájuk jellemzője. Elsősorban Rodri vette fel a labdát a belső védőktől, Carvajal és Cucurella agresszív pozícióban helyezkedtek, a két nyolcas közül Pedri (később cseréje, Olmo) helyezkedett közelebb a támadókhoz. Yamal és Williams a szélen tartották pozíciójukat, csapattársaik rendszeresen megtalálták őket labdákkal, ami Luis de la Fuente oktatásának dicsérete.

Morata gyakran lépett vissza Fabián Ruiz közelébe segítőjátékra.

Az xG alakulását jelző folyamatábrán látható, hogy az öngólt nem szokták xG értékkel ellátni. A georgiaiaknak addig lövésük sem volt a találkozón, de a spanyolok már ekkor is többször veszélyeztettek.

Ez a továbbiakban sem változott, a spanyolok folyamatosan alakították ki a helyzeteket, összesen két nagy helyzettel zártak, míg egyet sem engedtek az ellenfélnek.

Rodrit választották a mérkőzés legjobbjának, aki akár a torna legjobb játékosa díját is megkaphatja, amennyiben a spanyolok a döntőig jutnak.

MTI/EPA/Szilágyi Anna

Napjaink legjobb védekező középpályása ismét kiválóan passzolt, azonban nem csak horizontális, hanem vertikális passzokat is kiosztott, amely mutatja sokoldalúságát. Gólja játékának megkoronázása volt.

Nico Williams folyamatosan nyomás alatt tartotta a georgiaiak jobb oldalát, míg Lamine Yamal ugyanezt tette a másik oldalon. Williams cseleinek helyeiből látszik, hogy mennyire direkt játékot játszik az ellenfél térfelén, első szándéka mindig a cselezés, ellenfelének a játékból való kivétele. Biztosan sok kérője lesz az Athletic Bilbao játékosának a nyáron.

EPA/MOHAMED MESSARA

16 éves kora ellenére Lamine Yamal úgy játszik, mintha 26 lenne. Ahogy Williams a másik oldalon, úgy Yamal a jobb oldalon vezette rá a labdát az ellenfélre, ezzel a védelem mindkét oldalát meg tudják bontani szélsőik cselezőképességeivel, ami óriási előnyt jelent. Gyakorlatilag a pálya ugyanazon pontjain cseleznek (horizontális értelemben), ezzel egyensúlyt teremtenek csapatuk számára.

A spanyol csapat lövéseit ábrázoló kép alátámasztja, hogy a spanyolok mennyire veszélyes helyekről tüzeltek. A tizenhatoson belülről 21 lövésük volt, az öt és felesen belülről 3. Az öt és feles oldalsó sarkaival és a tizenhatos vonalával bezáruló téglalapon belül 14-szer lőttek kapura, innen összesen 3 gólt szereztek!

A Yamal és Williams mozgását ábrázoló hőtérképen látszik, hogy horizontális síkban tekintve, mennyire hasonló területeken kapják a labdát. Yamal kicsit gyakrabban került játékba.

Egyértelmű, hogy ez a duó a torna legveszélyesebb szélsőpárosa.

Ők ketten végeztek az élen a lövéseket, a lövést előkészítő passzokat és a lövéssel záruló labdabirtoklási fázisban való részvételben. Yamal messze lehagyott mindenkit, 31 egységgel zárni elképesztő szám. Fabián Ruiz és Rodrí követték őket, míg a csereként az 52. percben beálló Dani Olmo 6 lövésig is eljutott!

A spanyol csapat rengetegszer juttatta el a labdát a 14-es zónába, itt látszik, hogy a pálya több pontjáról is eljuttatták a labdát ebbe a területbe passzaik segítségével. Progresszív passzok, visszagurítások és beadások formájában is megtalálták ezt a nagyon veszélyes területet, amivel nehézségeket okoztak a georgiaiak számára.

Összességében elmondható, hogy Spanyolország megérdemelten jutott a legjobb nyolc közé, ahol a házigazda Németországgal találkozik. A spanyolok nyújtották a legjobb teljesítményt eddig a tornán, ha nem lennének hazai pályán a németek, joggal tekinthetnénk őket a mérkőzés esélyeseinek, azonban így még kiegyenlítettebbek az esélyek.

Az Eb-nyolcaddöntő programja

június 29., szombat

Svájc–Olaszország 2–0

Németország–Dánia 2–0

június 30., vasárnap

Anglia–Szlovákia 2–1 (h.u.)

Spanyolország–Georgia 4–1

július 1., hétfő

18.00: Franciaország–Belgium, Düsseldorf (M4 Sport)

21.00: Portugália–Szlovénia, Frankfurt am Main (M4 Sport)

július 2., kedd

18.00: Románia–Hollandia, München (M4 Sport)

21.00: Ausztria–Törökország, Lipcse (M4 Sport)

A kieséses szakasz további programja

július 5., péntek:

negyeddöntő: 3. nyolcaddöntő győztese – 1. nyolcaddöntő győztese, Stuttgart 18.00 (1)

negyeddöntő: 5. nyolcaddöntő győztese – 6. nyolcaddöntő győztese, Hamburg 21.00 (2)

július 6., szombat:

negyeddöntő: 4. nyolcaddöntő győztese – 2. nyolcaddöntő győztese, Düsseldorf 18.00 (4)

negyeddöntő: 7. nyolcaddöntő győztese – 8. nyolcaddöntő győztese, Berlin 21.00 (3)

július 9., kedd:

elődöntő: 1. negyeddöntő győztese – 2. negyeddöntő győztese, München 21.00

július 10., szerda:

elődöntő: 3. negyeddöntő győztese – 4. negyeddöntő győztese, Dortmund 21.00

Borítókép: (fotó: Getty Images)

További tartalmak