Élő Eredmények

Összetört szuperhős: Ronaldónak el kell fogadnia, az idő múlását még ő sem győzheti le

m4sport.hu | Szerző: Kerényi Ervin, Csernus Attila

Cristiano Ronaldo, a világ legnépszerűbb és egyik legsikeresebb és mentálisan talán legerősebb sportolója elsírta magát a Portugália–Szlovénia Eb-nyolcaddöntő hosszabbításának szünetében, 0–0-nál, amikor még semmi nem dőlt el. A látvány egyszerre volt megrendítő, de egyben szimbolikus is.

Sokszor láttunk már labdarúgókat vagy akár Cristiano Ronaldót is könnyezni a futballpályán. Legyen szó sikerről vagy kudarcról, az érzelmek néha felülkerekednek és ez teljesen természetes. Tiszteltre méltó és emberi pillanat, ha valaki ezt képes kimutatni.

A mostani eset azért speciális, mert Ronaldo mérkőzés közben sírta el magát, amikor még ott volt egy Eb-nyolcaddöntő, amit bizony meg kellett nyerni. De miután Oblak kivédte a tizenegyesét a 105. percben, nem tudott parancsolni az érzéseinek, elkezdtek potyogni a könnyek, miközben manchesteri ex-csapattársai próbálták vigasztalni és visszahozni.

Ronaldót karrierje során eddig csak egyszer láthattuk mérkőzés közben sírni: a 2016-es Eb-döntőn, amikor a 25. percben sérülés miatt le kellett cserélni és világossá vált számára, bármennyire is szeretné, a portugál futball történetének legfontosabb játékosa nem tudja segíteni csapatát a portugál futball történetének legfontosabb mérkőzésén.

MTI Fotó: Illyés Tibor

Most is valami hasonló történik.

Cristiano Ronaldo 39 éves, klubszinten két éve elhagyta a topfutballt. Bár a szaúdi ligában is szenzációs számokat produkál (64 mérkőzés / 58 gól / 15 gólpassz), azonban a teljesítménye az elithez mérve évek óta konzisztens visszaesést mutat.

De ez csak természetes, az idő vasfoga mindenkit utolér. Önmagában már az is elképesztő, hogy támadóként közel a 40-hez ott van a világ egyik legerősebb válogatottjában.

De valahogy sem ő, sem pedig Roberto Martínez szövetségi kapitány nem akarja elfogadni, hogy már nem tud úgy segíteni, ahogyan tette azt az elmúlt 20 évben. Már nem rajta áll vagy bukik a portugál válogatott sikere és eredményessége, sőt. Sokszor inkább visszahúzza őket. A labda nélküli játékban gyakorlatilag emberhátrányt jelent, valamint most már a labdás játékból sem tudja eredményesen kivenni a részét.

Ronaldo nem azért sírta el magát, mert kihagyta a tizenegyest. Hanem mert ő is érzi, de egyszerűen képtelen beletörődni és beismerni, hogy már nem az a szuperhős a pályán, aki volt.

Ő is csak ember, aki az idő múlásával ugyanúgy lassabb, gyengébb és öregebb lesz, mint bárki más. Ezt neki fáj elfogadni, nekünk, szurkolóknak pedig fájdalmas őt így látni.

(fotó: Justin Setterfield/Getty Images)

Cristiano Ronaldo játéka az Eb-n

Ronaldónak eddig négy mérkőzésen 20 kapura lövési kísérlete volt az Eb-n, de egyetlen gólt sem szerzett. Összehasonlításképp: a magyar válogatottnak összesen volt 31, Skóciának 16 lövése.

Ha a 2022-es katari vb-t is idevesszük, CR a nagy tornákon játszott legutóbbi nyolc mérkőzésén csak egy gólt szerzett, azt is büntetőből. A mostani Európa-bajnokság lehet az első nagy tornája, amin nem talál be.

A szlovénok elleni nyolcaddöntőben 8 lövési kísérletből 4 szabadrúgás volt, egyik sem dolgoztatta meg Oblakot különösebben és kihagyott egy tizenegyest. A meccsen végig rendkívül frusztrált volt és elégedetlen, ha valami nem sikerült vagy nem nekik kedvezett, rögtön panaszkodni, hisztizni, csapkodni kezdett.

Portugália Eb-lőtérképén látható, hogy mennyire fontos a 17-es zóna közepére kerülni (az alapvonaltól a tizenhatosig tartó terület, ahol a téglalap széleit az öt és feles szélső vonalai jelentik). Azonban túlságosan sok a tizenhatoson kívüli lövés, valamint a tizenhatos széléről leadott kísérletek.

Ronaldo szabadrúgásai is tehetnek erről. Annak ellenére, hogy Bruno Fernandes jobb szabadrúgások és tizenegyesek értékesítésében is, nem kap lehetőséget ezek elvégzésére.

Ronaldo 60 szabadrúgásból csupán 1 gólt szerzett világ- és Európa-bajnokságokon, míg Fernandes 3,4%-ban értékesíti szabadrúgásait a Manchester Unitedben. Büntetőből 85,9%-os mutatója van az Opta adatai szerint pályafutása során Ronaldónak, Fernandesé 92,6%. Viszonyítási alap: a büntetők 79%-ából szokott gól születni.

Az idei Európa-bajnokságon a lövések és a játékosok által elért xG számok összehasonlításában látjuk, hogy Ronaldo 25%-kal többet lőtt kapura, mint bárki más, xG-ben ennek köszönhetően jól áll, hiszen a lövések nagy mennyisége hozza magával az xG-mennyiséget is, de a minőség kevésbé jó.

A lövéseket, a helyzetkialakítást és a lövéshez vezető akcióban való részvételt tekintve is toronymagasan vezet csapatában, mert majdnem háromszor többet lőtt kapura, mint bárki más. Amikor ennek a játékosnak 0%-os a helyzetkihasználása, azzal rengeteg gólszerzési lehetőség veszik el, ez pedig a portugál csapat vesztét okozhatja, amíg Ronaldo a pályán van. Fernandes és Bernardo Silva alakítja ki a legtöbb helyzetet a kezdők közül, szerepük óriási a támadójátékban ahhoz képest, hogy harmad- és negyedannyi befejezésük van, mint a csapatkapitánynak.

Amikor más csatárokhoz hasonlítjuk Ronaldót, szintén feltűnik az évek óta hanyatló helyzetkihasználás. Ronaldo az utolsó három madridi szezonjában 13%-os helyzetkihasználást (gól/lövések) produkált. Azóta ezt csak kétszer érte el (2020/2021 és 2021/2022), egyébként 10 és 9%-ot ért el a Juventusnál, majd a Manchester Unitednél 15%-ot és 4%-ot ért el.

Ehhez képest Kylian Mbappé az elmúlt négy szezonból kétszer jutott el 20% fölé, Erling Haaland háromszor ért el legalább 20%-ot, egyszer pedig 30%-ot, Robert Lewandowski kétszer ért el legalább 20%-ot. Ezen játékosok helyzetkihasználási mutatója egyszer sem csökkent le Ronaldo 2015/2016-os szezonja óta elért számaira. Ezekre a játékosoknak megéri kialakítani a helyzeteket, ugyanis magas százalékban értékesítik azokat.

Lövéseinek száma is folyamatosan zuhant, madridi távozásakor 6,58-ot átlagolt meccsenként, ez előbb 5 lövés, majd 4 lövés alá csökkent Torinóban és Manchesterben. Nem képes annyi lövőhelyzetbe kerülni, mint korábban, amikor viszont sikerül neki, nem képes a testét a megfelelő egyensúlyba hozni, ezért lövései közben elesik, rosszul ér labdába, amivel elpattan tőle az, illetve már nem képes területet kiharcolni magának a védővel szemben, hogy lőhessen.

Ronaldo már nem képes ugrás közben akkor erőt kifejteni a talajra, mint régen, így fejjátéka is sokat romlott. Fejesét blokkolja a védő, a Ronaldóra visszapattanó labdát könnyedén fogta meg Oblak.

Bernardo Silva beadása épphogy magas volt Ronaldónak, aki már nem képes olyan magasra felugrani, mint pályafutása korábbi éveiben.

Régebben életveszélyes volt, amikor a védő mögül ugrott fel, hiszen túlugrotta ellenfelét, aki nem tudta, hogy mögüle érkezik a támadó. Vakoldali felugrása az egyik legfőbb fegyvere volt pályafutása során.

Ronaldo robbanékonyságából is sokat veszített. Ebben az egy az egy elleni szituációban a védő jól ráterhel Ronaldo erősebb lábára, hogy balra kényszerítse őt. A portugál meg sem próbálja kicselezni a játékost, hanem egy állóhelyben bemutatott biciklicsel után a gyengébb lábára teszi a labdát (amit védője szeretne) és egy mindenki számára túl magas beadással véget vet a támadásnak.

Még amikor szabadon ráfuthat a labdára, akkor is látszik fizikai hanyatlása, ami nyilvánvalóan kihat a döntéshozatalára is. Annak ellenére, hogy kiváló ütemű és hosszúságú passzt kap Jotától, nem éri utol rendesen a labdát, ezért kinyújtózva, estében lövi el azt, ami értelemszerűen kevésbé lesz pontos, a középre tartó labdát pedig Oblak védi.


Hogyan tovább?

Extra opciónak még most is kiváló lehetne a kispadról ráküldeni egy fáradó védelemre a 60-70. percben. Ráadásul az ő elemeivel sem ártana spórolni: az Eb-n eddig csak a tét nélküli, Georgia elleni meccs 66. percében cserélték le és a franciák elleni Eb-negyeddöntő előtt már van 366 játékperc a lábában.

Goncalo Ramos 25, Joao Félix 90, Diogo Jota 100 percet játszott összesen ezen a tornán.

Emlékezzünk vissza, a 2022-es katari vb-n az akkori szövetségi kapitány, Fernando Santos meghúzta, amire csak kevesen gondoltak: a Svájc elleni nyolcaddöntőn és a Marokkó elleni negyeddöntőn a kispadra ültette Cristiano Ronaldót, mert úgy érezte, ez a döntés szolgálja legjobban a csapat érdekeit.

MTI/EPA/Friedemann Vogel

Roberto Martínez vajon képes lenne ezt megtenni? Nagyon úgy tűnik, hogy esze ágában sincs.

De a torna egy olyan szakaszába érkezett és olyan minőségű ellenfelek következnek Portugália számára, amikor luxusnak tűnik egy 20 lövési kísérletből 0 gólt szerző támadót kötelező jelleggel a pályán tartani.

A franciák védelme az egyik a legjobb a tornán, Portugália csak akkor nyerhet, ha kevés gólszerzési lehetőségét magas százalékkal gólra váltja.

Félreértés ne essék! Ronaldo most is rendkívül fontos tagja a portugál válogatottnak és akkor is az lenne, ha nem töltene minden percet a pályán.

Ő a csapatkapitány. Motiváltsága, győzni akarása és a mentalitása még most is páratlan. Jelenléte, tapasztalata, bölcsessége és példamutatása pozitív hatással van a csapatra és jobbá teszi a körülötte lévőket. De biztos, hogy 39 évesen is köré kell építeni a portugálok játékát és akkor is foggal-körömmel ragaszkodni ehhez a tervhez, amikor szemmel láthatóan és nyilvánvalóan akadozik a gépezet és miatta nem végződnek góllal a támadások?

Persze azt se felejtsük el, a tizenegyespárbajban ugyanúgy odaállt, ráadásul elsőként és akkor bevágta, előnyhöz juttatva a portugálokat. Ünneplés közben pedig bocsánatot kért a szurkolóktól korábbi hibájáért, ami szintén azt jelzi, milyen elképesztő terhet rak magára még 39 évesen is. Lesz, aki Németországban ezt leveszi róla?

EPA/MIGUEL A. LOPES

Az Eb-negyeddöntő programja

július 5., péntek:

18.00: Spanyolország – Németország, Stuttgart (M4 Sport)

21.00: Portugália – Franciaország, Hamburg (M4 Sport)

július 6., szombat:

18.00: Anglia – Svájc, Düsseldorf (M4 Sport)

21.00: Hollandia – Törökország , Berlin (M4 Sport)

Elődöntő

július 9., kedd:

21.00: Spanyolország / Németország – Portugália / Franciaország, München (M4 Sport)

július 10., szerda:

21.00: Anglia / Svájc –Hollandia / Törökország, Dortmund (M4 Sport)

Döntő

július 14., vasárnap, 21.00

Borítókép: (fotó: Robbie Jay Barratt - AMA/Getty Images)

További tartalmak