Élő Eredmények

Európa tornaspecialistája vagy a 2016-os győztes lép közelebb az Eb-trófeához?

m4sport.hu | Szerző: Csernus Attila
Mindkét csapat több negatív előjellel érkezik a pénteken 21 órakor kezdődő portugál-francia Európa-bajnoki negyeddöntőre, ezért érdekes lesz látni, hogy melyikük lesz képes megújulni: a tornaspecialista Franciaország vagy a 2016-ban egy győzelem mellett hat döntetlennel és három hosszabbításos párharccal végső győzelemig jutó Portugália.

A két csapat között jelentős a közös múlt. 2016-ban hazai pályán kapott ki a francia csapat a portugáloktól a döntőben 1-0-ra, 1984-ben 3-2-re nyertek a franciák az elődöntőben hosszabbítás után, 2000-ben 2-1-re nyertek az elődöntőben, 2006-ban a vb-elődöntőben nyertek 1-0-ra Zidane tizenegyesével.

A franciák 2016-ban Eb-ezüstöt, 2022-ben vb-ezüstöt szereztek, 2018-ban pedig világbajnokok lettek, ezért joggal mondhatjuk, hogy Európa legeredményesebb csapata az utóbbi években a legnagyobb tornákon.

A franciák passztérképén látható, hogy Didier Deschamps csapata mennyire pozícióorientált játékot játszik. A játékos elhelyezkedése zónákhoz kötött, ott várják a labdát, nem pedig a játékosok keresik azt. A két szélső védő, Koundé és Hernández sokszor veszik ki a részüket a labdajáratásból, Tchouaméni gyakran veszi fel a labdát a belső védőktől.

Tchouaméni, Kanté és Rabiot együtt szerepeltetése nagyon nehezen áttörhetővé tette a francia középpályát, utóbbi eltiltása miatt nem játszhat. A tornán általában Griezmann, Mbappé és Thuram alkotják a támadósort, azonban a csapat eddig egyetlen akciógólt sem szerzett a tornán, csak egy büntető és két öngól hozott örömöt a csapat és a szurkolók számára. Nagyon durván alulteljesítik xG-jüket, azonban a Deschamps által leoktatott támadójáték így is hagy kívánni valót maga után.

A talajon vívott párharcok tekintetében Rabiot vezet a mennyiséget tekintve, a sikerrel megvívott párharcokban viszont Kanté nagyobb hatékonysággal rendelkezik. Érdekes lesz látni, hogy kit rak be a csapatba Deschamps Rabiot helyére, valószínűleg Camavingára esik a választása.

Annak ellenére, hogy nem a leglátványosabb és a leghatékonyabb támadójáték jellemzi a franciákat, dicséretet érdemel Deschamps azért, hogy támadói mennyire aktívak védekezésben, még az egyébként a klubjában nem sokat védekező Mbappé is.

Progresszív (előre) passzokban Tchouaméni kimagaslik a csapatból. Ez jól mutatja a fiatal francia középpályás fejlődését monacói éveihez képest. Kanté és Camavinga mellett Theo Hernández mutatójára hívjuk fel a figyelmet, Hernández szerepeltetése a bal oldalon nagyon fontos a támadások szempontjából, kiválóan viszi előre a labdát, amellett, hogy előre passzolni is képest azt. Mbappéval való kapcsolata az egyik legveszélyesebb az ellenfelek számára.

A franciák tipikus passzaiból a támadóharmadban látható, hogy Hernández milyen gyakran kap fent labdát a bal oldalon, valamint az előretörő Koundé és a szélre kihúzódó aktuális jobb oldali támadó is.

Próbálkoznak ugyan a félterületből indításokkal, ám ezeknek a száma nem túlságosan magas, ez is alátámasztja, hogy nem képesek a pálya centrumából, veszélyes helyekről áthatolni az ellenfél védelmi vonalát.

A portugálok passztérképe némileg eltérő a franciákéhoz képest. Diogo Costa többször is megjátssza a középhátvédeket. Cancelo és Mendes is remekül segítik a támadásokat.

Palhinha és Vitinha kevésbé veszik ki a részüket a labdajáratásból, ellenben Fernandes, Silva, Leão sokkal aktívabbak, ők a legaktívabb játékosok támadásban. Ronaldo Leãóhoz közelít a bal oldalon, de Fernandessel is néha összejátszik.

A portugálok labdaszerzéseit bemutató zónatérkép jól mutatja, hogy mennyire aktív Nuno Mendes a bal oldali védekezésben. Képesek az ellenfél térfelén is labdát szerezni.

Bernardo Silva beljebb húzódik a jobb oldali félterületbe, hogy besegítsen a védekezésbe, valamint Palhinha és Vitinha aktív labdaszerzői munkája is említésre méltó.

A portugálok megszokott passzaiból látszik, hogy Cancelo és Silva a jobb oldalon, Mendes és Fernandes pedig a bal oldalon kiosztott labdákkal operál. Portugália kerete roskadozik a kreatív játékmesterektől, Cancelo szerepeltetése akár Gareth Southgate számára is példa lehet Trent Alexander-Arnold tudásának maximalizálása szempontjából.

Elsősorban a jobb oldali félterületből ívelnek Ronaldo felé, ezek inkább mélységből érkező labdák, míg a Ronaldót megcélzó beadások az alapvonalhoz közelebbről érkeznek elsősorban.

A portugálok lőtérképén látszik, hogy a spekulatív távoli kísérletek megszüntetésével sokat javulhatna a csapat. Képesek bekerülni a legveszélyesebb területekre, de nagyon pazarlóak ott, mivel Cristiano Ronaldo 19 lövésből egyszer sem talált a kapuba, a csapat lövéseinek 26,4%-a kapásból eredménytelen.

Ha jobb befejezők kerülnének ideális helyzetekbe a kapu előtt (Diogo Jota, Gonçalo Ramos), a csapat eredményessége javulna.

Összességében elmondható, hogy a franciák és a portugálok is a torna jobb, de nem a legjobb csapatai közé tartoznak. Mindegyiknél vannak visszatartó erők, de mindegyik nagyon erős játékoskerettel rendelkezik.

Nem lenne meglepő, ha ez is egy kevés gólos, hosszabbítást tartogató mérkőzés lenne, ebben az esetben az döntő lehet, hogy a portugálok már játszottak egy büntetőpárbajba torkolló mérkőzést, az erőnléti fölény a franciáknál lehet.

A labdarúgó-Európa-bajnokság mérkőzéseit az M4 Sport közvetíti.

A teljes menetrendet itt találja.

A csoportkör végeredményét itt böngészheti.

Az Eb-negyeddöntő programja

július 5., péntek:
18.00: Spanyolország – Németország, Stuttgart (M4 Sport)
21.00: Portugália – Franciaország, Hamburg (M4 Sport)

július 6., szombat:
18.00: Anglia – Svájc, Düsseldorf (M4 Sport)
21.00: Hollandia – Törökország , Berlin (M4 Sport)

Elődöntő

július 9., kedd:
21.00: Spanyolország / Németország – Portugália / Franciaország, München (M4 Sport)

július 10., szerda:
21.00: Anglia / Svájc –Hollandia / Törökország, Dortmund (M4 Sport)

Döntő

július 14., vasárnap, 21.00

További tartalmak