Szingapúri Nagydíj – rajtrács

Innen várja a mezőny a lámpák szabad jelzését!

Fotó: Alfa Romeo
Alaposan meglepődött Lewis Hamilton, amikor a szingapúri időmérő edzést követő sajtótájékoztatón szembesült a ténnyel, hogy Charles Leclerc már az idei 5. pole pozícióját szerezte. Mercedes-dominancia ide, Hamilton pole-rekordjai oda, ezzel a monacói a 2019-es időmérők királya, megelőzve a 4-4 elsőséggel álló címvédőt és csapattársát, Valtteri Bottast. A Ferrari ifjú csillaga egyre fényesebben ragyog: zsinórban a harmadik edzéselsőségét szerezte, a nyári szünet után még senki sem tudta legyőzni őt, Sebastian Vettelt nyolcadszor szorította háttérbe, és statisztikai szempontból is kedvező helyzetbe hozta magát.

A Szingapúri Nagydíj 2008 óta íródó történetében csupán háromszor fordult elő, hogy a pole-ból rajtoló nem nyerte meg a versenyt, a többi 8 alkalommal ő volt a befutó. Mindhárom kivétel balesethez vagy műszaki hibához kötődik. Felipe Massa az első évben a tankolócsövet vitte magával a boxutca végéig, ami miatt csak 13. lett a Renault csalásáról emlékezetessé vált versenyen. 2012-ben Lewis Hamilton alatt váltóhiba miatt állt meg a McLaren nyerő helyzetben, míg 2017-ben Sebastian Vettelt az emlékezetes rajtbaleset vette ki a csatából.

Amennyiben Leclerc nyerni tudna, Damon Hill és Mika Häkkinen után az F1 harmadik olyan versenyzője lenne, aki pályafutása első győzelme után egyből további két versenyt nyer.

Már négy időmérő ment le Mercedes-pole nélkül Németország óta – ennyi versenyt a csapat a hibridérában még sosem várt a következő első rajtkockájára. Lewis Hamiltonnak viszont már ismerős a helyzet: idén Bahreintől Spanyolországig ugyanennyit időmérőt teljesített pole nélkül.

A Red Bull két verseny után tért vissza két autóval a legjobb hatba, Alexander Albon 6. helyével idén induló F1-es pályafutása legeredményesebb időmérőjén van túl. A McLaren két időmérő után képviseltette magát két autóval a legjobb tízben; míg a Renault zsinórban másodszor tette ezt meg. Szépséghiba, hogy náluk Daniel Ricciardo autójának szabálytalansága miatt a 8. helyből egy diszkvalifikáció lett. Az ausztrál pozíciója Nico Hülkenbergre szállt, mögötte pedig mindenki eggyel előrébb lépett.

Ricciardónak vasárnap taktikai okokból kicserélték a szombaton problémás MGU-K-ját és a központi elektronikai egységét, így elméletben 10 rajthelyes büntetést is kapott, ám ez semmin sem változtat: a 20. rajthely az övé, és azt is csak külön engedéllyel foglalhatja el időmérős eredmény híján.

Antonio Giovinazzi a Q3-ba ezúttal ugyan nem jutott be, de a büntetésnek hála pályafutása során negyedszer a legjobb tíz közül rajtolhat, miközben büszke lehet, hogy újra le tudta győzni Kimi Räikkönent. Pierre Gasly Toro Rossó-s visszatérése óta legjobb rajthelyezését jegyezte a 11. helyen. Ők ketten lesznek a két első versenyző, aki már szabadon megválaszthatja, mely gumitípuson fog rajtolni. Egy éve ez nagy előnyt jelentett a top 10 második felével szemben Szingapúrban.

Sergio Pérez a Lance Strolltól elszenvedett monzai első időmérős veresége után ismét a kanadai előtt zárta az időmérőt, ám miután délutáni balesete miatt váltót cseréltek nála, öt pozíciót (ami Ricciardo kizárása miatt valójában csak négy) veszített a rajtrácson. De még így is csapattársa előtt áll – csakúgy mint George Russell, aki továbbra is veretlen Robert Kubicával szemben az időmérőkön. A mezőnyben ő az egyetlen.

A Szingapúri Nagydíj a megszokott időhöz képest egy órával korábban, magyar idő szerint 14 óra 10 perckor rajtol. Az M4 Sport és az M4sport.hu élő közvetítése 13:30-kor kezdődik. A versenyzők az alábbi sorrendben állnak föl a rajthoz!