Musorujsag
Élő Eredmények

Japán Nagydíj – rajtrács

Japán Nagydíj – rajtrács

Boxutca
Innen várja a mezőny a lámpák szabad jelzését!

Tekintélyt parancsoló módon szerezte meg Max Verstappen pályafutása 29., idei 9. pole pole pozícióját Japánban. A második helyezettnek adott 0,581 másodperce a 2003-as Japán Nagydíj óta a legnagyobb időmérős különbség ezen a pályán. 20 évvel ezelőtt Rubens Barrichello 0,699 másodperccel győzte le Juan Pablo Montoyát, majd másnap meg sem állt a győzelemig.

A holland sorozatban második évben áll az első rajthelyen Szuzukában. A tavalyi pole idejét közel fél másodperccel szárnyalta túl.

Az első rajtsort Oscar Piastri teszi teljessé, aki életében először áll ennyire elöl egy F1-es nagydíj rajtrácsán. A McLaren újonca a 157. olyan versenyzője az F1-nek, aki legalább egyszer az első sorba került, de mindössze az 5. ausztrálja Jack Brabham, Alan Jones, Mark Webber és Daniel Ricciardo után.

Újoncot hat éve láthattunk legutóbb ennyire elöl a rajtrácson: 2017-ben Lance Stroll Monzában indult a második helyről.

Oscar Piastri (Fotó: McLaren)

Lando Norris elszenvedte ugyan idei 4. időmérős vereségét házon belül, de egy újabb top 3-as eredményt ért el (az idei ötödiket), amivel csapata, a McLaren 2011 óta először áll két autóval a legjobb háromban Szuzukában.

Hátrébb két versenyző is megszakított egy rossz sorozatot. Charles Leclerc és Lewis Hamilton három egymást követő időmérős vereség után tudta legyőzni a csapattársát. Míg Leclerc esetében ez egy negyedik hellyel sikerült, Hamilton számára a 7. rajtpozíció tízéves mélypontot jelent a japán pályán, hiszen legutóbb 2012-ben volt ennyire hátul, akkor a 9. rajtkockában.

Ha már sorozatok, Fernando Alonsónak sikerült tovább írnia a magáét. Ugyan nem könnyen, de bejutott a Q3-ba, és ezzel továbbra is elmondhatja, hogy a mezőny egyetlen tagjaként valamennyi időmérős finálénak szereplője volt 2023-ban.

Cunoda Jukit mindazonáltal nem sikerült legyőznie. A japán közönség a 9. helye miatt ünnepelhette a hazai versenyzőt, aki Monaco óta először volt a Q3 résztvevője. A három évében még nem kellett ennyit várnia az újabb top 3-as eredményére.

Csapattársa, Liam Lawson sorozatban másodszor lehetett volna a Q3-ban, de 0,043 másodperc híján csak 11. lett. Az Alpha Tauri mindenesetre így is a legjobb időmérőjén van túl, hiszen két autóval idén még nem álltak a legjobb 11-ben.

Cunoda Juki (Fotó: Alpha Tauri)

A rajtrács második felében Pierre Gasly sorozatban hatodszor vérzett el a Q3 előtt, Esteban Ocon pedig az elmúlt nyolc hétvégéből hetedszer maradt le a fináléról.

Valtteri Bottas eközben pályafutása első Q1-es szuzukai kiesését könyvelte el, miközben az Alfa Romeo sorozatban másodszor búcsúzott két autóval az első felvonásban.

Nico Hülkenbergnek ez a második Q1-es kiesése volt Szuzukában a pályafutása során, az idényen belül pedig az 5. veresége Kevin Magnussentől. A dáné most már sorozat: Szingapúr után másodszor győzte őt le szombaton.

Lance Stroll másfajta sorozatot építget: zsinórban harmadszor esett ki a Q1-ben az Aston Martinnal. A nap másik negatív hőse, Logan Sargeant eközben az elmúlt négy időmérőből másodszor szenvedett autótörős balesetet.

A Japán Nagydíj magyar idő szerint vasárnap 7 órakor rajtol Szuzukában. A korán kelők 6 órától megnézhetik a versenyzőparádét, 6:30-tól pedig a felvezetőműsort. Innen várja a mezőny az év 16. futamának rajtját!

Japán Nagydíj – rajtrács:

1.
1. sor Max Verstappen
2.
Oscar Piastri
3.
2. sor Lando Norris
4.
Charles Leclerc
5.
3. sor Sergio Pérez
6.
Carlos Sainz
7.
4. sor Lewis Hamilton
8.
George Russell
9.
5. sor Cunoda Juki
10.
Fernando Alonso
11.
6. sor Liam Lawson
12.
Pierre Gasly
13.
7. sor Alexander Albon
14.
Esteban Ocon
15.
8. sor Kevin Magnussen
16.
Valtteri Bottas
17.
9. sor Lance Stroll
18.
Nico Hülkenberg
19.
10. sor Csou Kuan-jü
20.
Logan Sargeant*

*Logan Sargeant nem került 107%-on belülre az időmérőn, az FIA külön engedélyével rajtolhat

Borítókép: Fotó: XPB

További tartalmak