Nemzeti Sportrádió
Most szól:
Élő Eredmények

Hamilton „rasszista vetületet” vél felfedezni az FIA-elnök szavaiban

Hamilton „rasszista vetületet” vél felfedezni az FIA-elnök szavaiban

Autosport, The Race
Rasszista felhangot érez ki Lewis Hamilton az FIA elnökének nyilatkozatából – még ha a törekvésével azonosulni is tud. Több versenyzőtársa ezzel szemben a beavatkozást érzi túlzásnak.

Elszánt küzdelmet folytat az FIA elnöke az online bántalmazás és az autósporton belüli veszekedések visszaszorításáért. Ennek jegyében találta ki, hogy visszaszorítja a versenyek alatt elhangzó káromkodásokat is, mégpedig azzal, hogy felszólítja a versenyzőket, ne beszéljenek csúnyán a csapatrádióban.

Mohammed bin Szulajm szerint közvetlen összefüggés van az FIA hivatalos embereit érő bántalmazások és aközött, ha egy résztvevő nyilvánosan valami negatívat mond a szövetségről. Ennek kapcsán már korábban jelezte, nem szeretné, ha a versenyzők nyíltan és megalapozatlanul kritizálnák a szabályozó szerv munkáját. Az Autosportnak adott interjúban emellett most azt is jelezte, hogy általában véve a csúnya beszédet, a káromkodást is száműzné a sportágból.

Ennek kapcsán a rapzenével példálózott. „El kell különítenünk a sportunkat – a motorsportot – a rapzenétől. Mi nem rapperek vagyunk. Ők hányszor is mondják ki a b betűs szót percenként? Azok ők, mi meg mi vagyunk” – fogalmazott.

Lewis Hamilton talált kivetnivalót az elnöki szavakban. A Mercedes versenyzője, akinek szívéhez közel áll a zene és annak ezen iránya is, megjegyezte, Mohammed bin Szulajm meglehetősen előítéletesen beszélt a rapperekről…

„Nem tetszett, ahogyan kifejezte magát. A rappereket említette, ami nagyon sztereotip. És ha belegondolunk, hogy a legtöbb rapper fekete, akkor az már szinte abba az irányba mutat, hogy azt mondja: nem szeretjük őket! Szerintem rossz volt a szóhasználat. Van benne egy kis rasszista vetület”

– vezette le a hétszeres világbajnok.

Lewis Hamilton (Fotó: XPB)

Hamilton nem először szúr oda az FIA elnökének. A mostaniban ugyanakkor az az ironikus, hogy alapvetően azonosulni tud a törekvésével.

„Amikor huszonkét éves voltam, nem igazán gondolkodtam el rajta, inkább csak kiengedtem az érzelmeimet, mondtam, ami eszembe jutott, elfelejtve, hány ember és hány gyerek hallgatja. Szóval ebben egyetértek. Egyes versenyzőket hallgatva látod, hogy ők még nem értik ezt. Egy ponton talán meg fogják.”

„Biztosra veszem, hogy ha büntetés jár érte, akkor fel fognak hagyni vele. Nem tudom, hogy szükséges-e, de határozottan úgy érzem, hogy túl sok a káromkodás” – vélekedett a mercedeses.

Hozzátette, a büntetésekkel azért könnyen át lehet esni a ló túloldalára is. Szerinte azonban a versenyzőknek is tudniuk kell kezelni az indulataikat. „Jó, ha van némi érzelem, nem vagyunk robotok. Én uralni tudom ezt. Van kétezer ember, aki azért dolgozik, hogy ebben a pozícióban lehessek, ahol most vagyok. Sok követőm van, minden korosztályból, de ez nem rólam szól. És még ha át is élek ilyesmit a pályán, amit teszek, annak hatása van azon emberekre, akik annyi időt áldoznak a családjukkal együtt azért, hogy mindent megadjanak nekem, hogy ebben a kiváltságos helyzetben lehessek. Az agressziót valami másba kell vezetni. És én ezt próbálom csinálni” – fogalmazott.

 

Norris, Leclerc, Pérez: Tényleg szükség van erre?

Ami a Hamilton szerint az összefüggéseket még nem értő kollégákat illeti, Verstappen – aki Hamilton sajtóköre előtt káromkodott, majd foglalt állást a témában a sajtótájékoztatón – hibás lépésnek tartaná az FIA-tól, ha szájkosarat tennének a versenyzőkre.

Lando Norris is hasonló véleményen van. „Választhatnak, hogy minden rádiót bejátszanak-e, vagy mindent nyilvánossá tesznek-e. A gyerekek és a fiatalok hallhatják, és innen nézve nem akarnád lehozni. De őszintén szólva ez a sport szenvedélye, és mi a legjobbunkat akarjuk nyújtani egy kemény sportban. Nem gondolom tehát, hogy ezt be kéne tiltani. Ha a szülők tudják, választhatnak egy kisípolt és egy nem kisípolt verzió közül, az ugyanolyan lenne, mint sok filmnél.”

„Nem hinném, hogy tiltani kéne ezt, mert így hallani lehet a nyers versenyzőt, a gondolataikat, az érzéseiket. Szerintem klassz és izgalmas hallgatni ezeket a dolgokat, és nem csak a kedves és udvarias beszédet. Van sok más sport, amit nézni lehet, ha ezt akarod hallani”

– mondta a McLaren versenyzője.

Lando Norris (Fotó: XPB)

Kiemelte, olykor a csapattal való kommunikáció szempontjából is fontos, hogy ne legyenek efféle nyelvi korlátok. „Ez kifejező is lehet, nem kell, hogy feltétlenül valaki ellen irányuljon, vagy hogy agresszív legyél bárkivel. Van, hogy csak általános érzést mutat. Ha a csapat érti a jelentését, akkor annak nagyobb hatása van, mint ha csak azt mondanád, hogy nagyon boldog vagy, mert az csak egy pillanatnyi dolog. Szerintem inkább az FIA-nak kéne változtatni, mint nekünk.”

Charles Leclerc sem érzi úgy, hogy ez lenne jelenleg az FIA legfőbb feladata. „Szerintem vannak ennél fontosabb dolgok is, amikkel az FIA pillanatnyilag foglalkozhatna” – jegyezte meg, hozzátéve, inkább a közvetítések rendezői szűrjék, mi kerüljön adásba.

Sergio Pérez hozzátette: „Ez egy elég furcsa sport. Mikrofont tesznek a szád elé. Ha a futballban is így lenne, képzelhetik, mit hallanák, mikor szétrúgják valaki lábát… De uralkodnod kell magadon. Ha ők úrrá akarnak lenni ezen, szerintem csak töröljék a rádiózást, és hagyják meg nekünk a magánszférát!”

Borítókép: Lewis Hamilton (Fotó: XPB)

További tartalmak