„Nem, csak jó ember vagyok!” – felelte nevetve Max Verstappen még az austini sprintfutamot követő hivatalos sajtótájékoztatón, amikor egy újságíró azt kérdezte tőle, a normál válaszai azt jelzik-e, hogy véget vetett az FIA-sajtótájékoztatók bojkottálásának. A Red Bull versenyzője azóta több ilyen eseményen is részt vett, és mivel azok már a normál kerékvágásban zajlottak, a szingapúri káromkodós afférja és az azért kapott közmunkás szankció miatti „tüntetése” ezzel egy hétvége után lezárult.
Azóta már tudjuk, a versenyzők érdekvédelmi szervezete, a GPDA egy nyílt levélben ment neki az FIA elnökének, akin nemcsak a csúnya beszéddel szembeni túlzottan szigorú fellépését kérték számon, de például a saját szóhasználatát is (Lewis Hamilton szerint a csúnyán beszélő rapperek emlegetésének volt némi sztereotip felhangja), továbbá azt is, hová kerülnek a szövetségen belül a versenyzőktől behajtott – indokolatlanul magas – pénzbüntetések összegei.
Hogy az FIA-elnöke, Monhammed bin Szulajm és a versenyzők között feszült a viszony, azt e levél is példázza. Hogy a szingapúri ügy után Verstappen és Bin Szulajm között is van feszültség, az pedig a holland nyilatkozataiból is érezhető. Amikor Austinban például megkérdezték, beszélt-e már az elnökkel a történtek óta, Verstappen elismerte, röviden váltottak pár szót. A kérdésre, mit mondott neki, csak annyit felelt: „Helló! Igen, nekem sem volt sok mondandóm. Mit is kéne mondanom?”
Ez a fajta ellentét a jelek szerint azonban túlmutat a káromkodás témáján. Verstappen a közelmúltban annak kapcsán is kritizálta az FIA-t, hogy idén decemberben az afrikai Ruandában tartja az évzáró díjátadó gáláját. Annak ellenére is, hogy az Egészségügyi Világszervezet pár hete jelezte, a Marburg-vírusos megbetegedések növekvő száma miatt nem ajánlotta az országba utazást.
Verstappen már garantáltan hivatalos lesz a közép-afrikai ország fővárosában, Kigaliban tartandó december 13-ai eseményre, jó eséllyel 2024-es világbajnokként. Megerősítette, fog utazni. „Az ottani emberek megérdemlik ezt. Fizetnek érte. És ha semmi sem lesz, akkor nincs probléma” – mondta, utalva a járványkérdésre.
Ezen a ponton azonban nem állta meg, hogy ne szúrjon oda az FIA-nak az Európától igencsak távoli gála kapcsán, ami több résztvevő számára komoly terhet jelent a holland szerint.
„Nem arról van szó, hogy visszatartják őket, hanem arról, hogy saját költségen kell odautazni. Számomra ez nem probléma, de a gokartos versenyzőknek és a kisebb sorozatokban szereplőknek mindent maguknak kell fizetniük. Egyeseknek nincs meg a pénzük erre, és erről talán beszélni kéne.”
– hívta fel a figyelmet.
A gála távoli helyszíneken való megrendezése kapcsán tavaly már Lewis Hamilton is felszólalt. 2023-ban bajnoki dobogósként Bakuba kellett utaznia a Mercedes versenyzőjének, aki a helyszínen felhívta rá a figyelmet: kissé ellentmondásos, hogy miközben az FIA törekszik a környezettudatos működésre, a főleg Európa-központú autósport világát ilyen hosszú utazásra kényszeríti egyetlen este miatt…
Vertappen az idei rendezvény kapcsán hozzátette:
„Ha Timbuktuban akarják megrendezni, az is rendben van, de legalább ügyelhetnének az emberek kárpótlására. Végső soron úgy hívnak meg, és muszáj megjelenned, de neked kell érte fizetned. Ez egy kicsit furcsa…”
Az FIA kötelezi a bajnokságai első három helyezettjét az év végi díjátadón való részvételre. Ez a Nemzetközi Sportkódexben is benne van. Kivételt csak indokolt esetben kaphatnak az érintettek, például ha máshol versenyük van éppen, vagy sérülés, betegség miatt nem utazhatnak. 2021-ben Hamilton az abu-dzabi események miatt döntött úgy, hogy önkényesen kihagyja a gálát, amiért később egy jótékonysági felajánlás formájába csomagolt pénzbüntetést kapott az FIA-tól.