Nemzeti Sportrádió
Most szól:
Élő Eredmények

„Ha Norrishoz igazítanánk, lassabbá tennénk az autót” – a McLarent is utolérte a dilemma?

„Ha Norrishoz igazítanánk, lassabbá tennénk az autót” – a McLarent is utolérte a dilemma?

F1
Lando Norris csütörtökön beszélt róla, pénteken a pályán bizonyította: nem könnyű a McLaren idei autójával. A csapat szerint lassítanák, ha a versenyzőikhez igazítanák, de ez nem jelenti azt, hogy ne törekednének rá.

„Az ő McLarenje? Talán csak viccelt” – mondta kétkedőn Max Verstappen csütörtökön Sanghajban, amikor szembesítették Lando Norris nem sokkal korábban tett kijelentésével. A McLaren versenyzője a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy hiába nagyon jó az idei autójuk, továbbra sem érzi úgy, hogy passzol a vezetési stílusához. Elmondása szerint az MCL39-es bekorlátozza őt, nem vezetheti olyan agresszíven a kanyarbejáratokon, mint szeretné, de az évek során már eljutott oda, hogy nem is törekszik erre mindenáron, csak alkalmazkodik.

Ami a melbourne-i teljesítményük után talán megmosolyogtatóan hangzott Verstappen számára, az a kínai sprintidőmérőn máris más értelmet nyert. Norris már a bahreini tesztjük kapcsán is hangoztatta, hogy nehezen tudják kihozni a maximumot az autójukból egy körön, mert nehezen vezethető. Most, hogy Sanghajban hasonlóan szeles volt az idő, a gumikat pedig nem volt könnyű megfelelően működtetni, ismét előjöttek ezek a tulajdonságok, és Norris csak az 5. rajtkockát tudta megszerezni a sprintfutamra.

Norris utalt rá: ezeknél az autóknál a csapatoknak a teljesítmény és a vezethetőség között kell egyensúlyozniuk, mivel a két oldal gyakran üti egymást. A McLaren mérnöki technikai igazgatója, Neil Houldey megerősítette: kicsit háttérbe kell szorítaniuk versenyzőjük igényeit annak érdekében, hogy többet préseljenek ki az autójukból.

„Ahogy mondta, már nem is kéri azt, amit szeret, és mi gyorsabb autót gyártottunk. Mi egyszerűen csak a lehető leggyorsabb autót bocsátjuk a rendelkezésére, és ő van elég jó ahhoz, hogy kezelje, hogy változtasson a stílusán, hogy az passzoljon hozzá. Ha arra törekednénk, hogy jobban passzoljon az autó a stílusához, akkor talán lassabb autót kapnánk.”

„Egyelőre úgy fest, helyes utat választottunk. Lando szerencsére van elég elképesztő ahhoz, hogy boldoguljon ezzel, és rájöjjön, hogyan tudja gyorsan vezetni” – magyarázta Houldey.

A vezethetőség és a teljesítmény dilemmája a szívóhatású autóknál jött elő extrém módon. Számos példát láttunk erre. A Mercedes 2022-ben agresszíven ráment a teljesítményre és a leszorítóerőre, és az autója vezethetetlenül pattogott, nem volt meg az első és hátsó tengely egysége. 2023-ban a Red Bull mindenkit a földbe döngölt, ám amint még többet próbált kipréselni a konstrukciójából 2024-ben, fokozatosan „vezethetetlen szörnyeteggé” (Verstappen kifejezése) tette azt. Idén ebből próbáltak kijönni azzal, hogy újra barátságosabb autót terveztek, de láthatóan a teljesítmény kárára. Nem kizárt, hogy a McLaren is most jutott el erre a vékony határvonalra, és olykor már át-átkacsint a túloldalra…

Lando Norris (Fotó: XPB)

Zak Brown ügyvezető igazgató jelezte, még van min dolgozniuk az MCL39-esnél, és törekednek a versenyzőik életének megkönnyítésére.

„Mindig próbálod kicsit könnyebben kezelhetővé tenni az autót a versenyzők számára. Csütörtökön valaki azt mondta nekem, hogy nem igazán próbálkoztunk a jó körrel Bahreinben. Valójában próbálkoztunk, csak nem sikerült! Szóval kicsit kezesebbé kell tennünk az autót.”

„Világos, hogy nagyon gyors, de amikor az utolsó tizedeket akarod kihozni belőle, a versenyzők kicsit kezesebb autót akarnak” – mondta Brown.

A McLaren hiszi, hogy képes egyensúlyban maradni. „Van pár innovációnk az autón, amik kicsit eltérő érzést adnak a versenyzőnek, és Lando nyilvánvalóan egészen jól alkalmazkodott ehhez Ausztráliában. Próbáljuk kezesebbé tenni, de semmiképpen sem szeretnénk lassítani. Még biztosan szokja, de nem aggódom amiatt, hogy nem tudjuk összehozni ezt a két dolgot.”

Hozzátette, az MCL39-essel még az út elején járnak. „Csak három napot teszteltünk, és a versenyzők osztoztak rajta. Aztán jött Ausztrália, ahol nehéz körülmények uralkodtak. Biztosra veszem, hogy Lando még mindig csak tanulja az autót” – fogalmazott az ügyvezető igazgató.

Borítókép: Lando Norris (Fotó: XPB)

További tartalmak