Tönkreverte a mezőnyt a McLaren a forró ausztriai versenyen. Lando Norris és Oscar Piastri még úgy is 20 másodpercet adott a harmadik Charles Leclerc-nek, hogy a futam első etapját végigcsatázta egymással.
Ennek kapcsán a Red Bull csapatfőnöke, Christian Horner fejvakarva irányította rá a figyelmet egy furcsa jelenségre: a McLaren még egy ilyen oda-vissza csata közepette, 50 fokos aszfalton sem tudja túlhasználni a gumijait…
„Ami igazán lenyűgöző számomra – és nem láttam még egy csapatot, ami képes lenne erre –, hogy ha megnézzük, Oscar képes volt szorosan Lando mögött haladni egy üzemanyaggal teletömött autóval a verseny elején. Lényegében rácuppant a ki*****tt kipufogójára, körről körre, és a gumik nem haltak meg. Szerintem ez az ő előnyük.”
„Képesek voltak olyan autót alkotni, ami nagyszerűen kíméli a gumikat, és remek az egyensúlya. Nem látom, hogy bármelyik másik autó képes lenne ennyire szorosan követni a másikat úgy, hogy közben nem szemcsésíti az első gumikat vagy a hátsó gumikat. És ezt nem igazán értem…” – mondta a brit a futam után.
Christian Horner (Fotó: XPB)A Boxutca podcast vendégeként az M4 Sport szakértője, Kiss Norbert rámutatott, ez a szoros küzdelem valóban szembement kicsit az F1-es trendekkel. „A Forma–1-ben mindig jellemző volt az elmúlt évtizedben vagy évtizedekben, hogy nagyon nehéz volt a másikat támadni, és most tényleg nem ezt látszódott” – hívta fel a figyelmet Kiss Norbert.
Szerinte azonban Piastri közelsége nem csak a McLaren gumikezelési fölényének volt köszönhető.
„Norristól félig-meddig megkaptuk a választ: a DRS miatt, illetve az akkumulátorok töltöttségi állapota miatt. Amikor a DRS-sel követsz valakit, akkor az akkumulátorodat is jobban tudod tölteni, és emiatt többet is tudsz kivenni belőle a gyorsításokkor”
– mondta szakértőnk. „Ez azért valamennyire választ ad, hogy nem a kanyargós részen jött Piastri nagyon, hanem az egyenesekben, a DRS-nek és az extra akkumulátortöltöttségnek köszönhetően.”

Norris a verseny után valóban arról beszélt, hogy amíg Piastri a nyomában volt, képtelen volt teljesen feltölteni az akkumulátorját, és nem is tudta mindig ott használni az ERS-energiát, ahol akarta. Miután a kerékcseréket követően némi előnyre tett szert, ez a helyzet megoldódott: Norris visszatöltött, és onnantól már jobban gazdálkodhatott.
A McLaren csapatfőnöke, Andrea Stella eközben arra is felhívta a figyelmet, hogy Ausztriában a DRS használata körönként akár 6-7 tizedes előnyt jelenthet, és ez nagy segítség volt Piastri számára.
Kiss Norbert szerint ennek tükrében nem annyira rendhagyó a Horner által említett közeli követés. Ő azt gyanítja, hogy Horner inkább játszmázni próbál, és ismét a McLaren sokat emlegetett gumikezelési trükkjét próbálja a középpontba állítani. Mint ismert, az FIA korábban alaposan megvizsgálta a McLaren hátsó fékrendszerét, de nem talált benne kivetnivalót. Később technikai direktívákat is kiadott a témában, és a 2026-os szabályzatán is módosított. Ezzel viszont mintha nyugvópontra jutott volna az ügy, és a McLaren továbbra is élvezné a meglévő előnyét.
Oscar Piastri és Lando Norris (Fotó: XPB)Kamion Európa-bajnok versenyzőnk szerint a McLaren gumifegyvere ettől még nyilvánvalóan hatásos.
„Ettől függetlenül nyíltan látszik a gumielőny, a gumikezelési előny a McLarennél. De azért ugyanezt megnéztem volna egy másik pályán is, és megnéztem volna DRS nélkül is. Piastrinak később már nem volt DRS-e, és akkor mégsem tudott ilyen ütemben közelíteni.”
„Hornertől ez a nyilatkozat egy picit azért fel van nagyítva, ki van extrázva, és nyilván egy pici politika van benne, hogy minél inkább a McLaren felé fordítsa a tekinteteket, hogy esetleg megint csinálnak-e valami olyat, ami nem korrekt. De nem hiszem, hogy erről van szó” – mondta Kiss Norbert.
A Boxutca podcast e heti teljes epizódja itt hallgatható/tekinthető meg:














