Nemzeti Sportrádió
Most szól:
Élő Eredmények

„Lényegében két szezont fogunk teljesíteni egyvégtében” – a versenyzők keveslik az idei téli szünet

„Lényegében két szezont fogunk teljesíteni egyvégtében” – a versenyzők keveslik az idei téli szünet

Motorsport-Total
Kiesik egy teljes hónap, kis túlzással szünet nélkül lép át a következő szezonjába a Forma–1. A versenyzők nincsenek meggyőződve arról, hogy ennyi pihenő elég.

Abban már nincs semmi meglepő egy 24 futamos F1-es versenynaptár mellett, hogy az aktuális év szezonzárója később jön el, mint a Mikulás, az idei helyzet azonban most még extrémebb. Azt követően, hogy december 7-én ért véget az idei bajnokság, és a mezőny december 9-én tesztelt utoljára az idei autókkal, jövő januárban már újra pályán lesz mindenki: január 26-a és 30-a között Barcelonában rendezik meg az első kollektív előszezoni tesztet az új szabályok szerint épített autókkal.

Első ránézésre ez talán nem tűnik annyira közelinek, mégis beszédes: vannak csapatok, amelyek már azelőtt teljesítették a 2026-os töréstesztjüket, hogy véget ért volna a szezonjuk a 2025-ös autóval…

A felkészülés idő azonban nemcsak a csapatok, a versenyzők szempontjából is jelentősen lerövidül. „Még csak egy hónap se lesz a szünet” – állapította meg Esteban Ocon. „Úgy január hetedikével ismét munkába állunk, és december huszonkettedikén hagyjuk abba. Szóval nincs egy teljes hónap” – utalt arra, hogy Abu-Dzabi után egy teszt következett, a karácsonyi szünet előtt pedig szimulátoros munkák és más kötelezettségek várják őket.

„Mindenképpen ez lesz a valaha volt legrövidebb téli szünetem, és ez nehezíti a felkészülést. Lényegében két szezont fogunk teljesíteni egyvégtében”

– tette hozzá a Haas versenyzője.

Esteban Ocon (Fotó: XPB)

Alexander Albon szerint van miért aggódniuk. „Az igazat megvallva ez brutális! Nem hiszem, hogy elég lesz a téli szünet. Azt hiszem, nekem talán csak hét szabadnapom lesz. December huszonhetedikén kezdem az edzőtáboromat, január ötödikén vagy hatodikán pedig már újra a gyárban leszek” – mondta a Williams versenyzője.

Carlos Sainz megállapította:

„Ez valószínűleg nem lesz elég a testnek és a léleknek a teljes regenerálódáshoz. Persze mindenki így van ezzel, és én próbálom kihozni belőle a legtöbbet, hogy jövőre erősebben térhessek vissza.”

A felkészülési idő terén a látszat a csapatok szintjén is csalóka. Idén az FIA kötelezővé tette a karácsonyi egyhetes gyárleállást, vagyis decemberben ezzel egy héttel kevesebb idő áll rendelkezésre a 2026-os autó felkészítésénél. De az első teszt január 26-ai időpontja sem pont az, aminek látszik, hiszen több csapat már a barcelonai gyakorlás előtt be akarja mutatni az autóját, és vélhetően be is akarja járatni azt. Egyes hírek szerint több résztvevő, így az Audi, a Williams vagy az Aston Martin már január első felében sort kerítene a filmes bejáratására, vagyis nem elég, ha az új masinák csak a barcelonai tesztre készülnek el.

A problémát önmagában nem a 2025-ös szezon elhúzódása jelenti. 2024-ben december 8-án zárult az idény, de aztán csak február 26-án kezdődött az első teszt. A jövő évi korai kezdés az új szabályoknak köszönhető: egy háromnapos teszt nem lesz elég az új autók és erőforrások feltérképezéséhez, ezért a télen három tesztet fognak tartani, melyek között a fejlesztési munkálatokhoz szükséges szünetekre is szükség van.

A második tesztet február 11-e és 13-a, a harmadikat pedig február 18-a és 20-a között rendezik Bahreinben. Az év első versenyére március 8-án kerül sor Ausztráliában. A 2026-os bajnokság utolsó, 24. versenyét december 6-án rendezik Abu-Dzabiban.

Borítókép: Alexander Albon és Carlos Sainz (Fotó: XPB)

További tartalmak