Menetrend

    Miamiban új bajnokság indul? A Ferrari főnöke, tisztázta, mit értett ez alatt

    Miamiban új bajnokság indul? A Ferrari főnöke, tisztázta, mit értett ez alatt

    Autoracer, Motorsport
    Egy hónap szünet amolyan újrakezdést hoz Miami a Forma–1-ben. A Ferrari szeretné kihasználni a lehetőséget – igaz, a leggyengébb láncszemmel egyelőre nem kezdhet semmit.

    „Miamiban egy másik bajnokság indul” – bocsátotta előre a Ferrari csapatfőnöke a Japán Nagydíj időmérő edzése után. Hangzatosnak tűnő szavak, amik akár sokat is ígérhetnek Ferrari-részről, de félre is érthetők. Frédéric Vasseur már korábban beszélt arról, hogy csapata Miamira egy amolyan „másfél” fejlesztési csomaggal készül. A vasárnapi verseny után, amely Charles Leclerc révén meghozta a csapat idei harmadik dobogós eredményét, a francia igyekezett pontosítani: nem csak ők készülnek újdonságokkal Miamira.

    „Tegyük tisztába! Szombaton volt némi félreértés annak kapcsán, hogy Miamiban egy új bajnokság fog indulni. Mindenki vinni fog fejlesztéseket Miamiba, lesz idejük dolgozni a szoftvereken. Ezért mondtam azt, hogy egy új bajnokság indul. Nem mi leszünk az egyetlenek, akik végig fogják dolgozni a Japán és Miami közti időszakot, ezt észben kell tartanunk”

    – fogalmazott Vasseur.

    Ez ettől persze esély mindenki számára, hogy változtasson a helyzetén az erősorrendben, vagy éppen megerősítse azt. A Ferrarinak az előbbi a célja: közelebb akar kerülni a Mercedeshez. „Tény, hogy lesz egy hónapunk, és ez szokatlan a Forma–1-ben. Minden csapat őrültként fog fejleszteni, és mindenki javulni fog. Meglátjuk, hogyan alakul a helyzet” – mondta Vasseur.

    A Ferrari a versenyzők szerint a hátránya nagy részét motorfronton szedi össze a Mercedesszel szemben. Ez jöhet nyers teljesítményből, koncepcióból, de jöhet a vezérlés, az energiahasználat hatékonysága felől is. Utóbbi két területen lehet dolgozni a bahreini és szaúd-arábiai versenyek törlésével előállt szünetben, magán a motoron viszont csak abban az esetben lehet alapvető változtatásokat végrehajtani, ha az FIA erre külön engedélyt ad az úgynevezett ADUO, vagyis az „extra fejlesztési lehetőség” szabályrendszer keretében. Ez a gyártók relatív teljesítményén és a szövetség mérésein fog múlni.

    Frédéric Vasseur (Fotó: XPB)

    A maranellói csapat olaszországi hírek szerint gőzerővel dolgozik egy új motoron – már csak az a kérdés, használhatja-e majd egyáltalán, és ha igen, mikortól. Vasseur nem győzte hangsúlyozni, hogy miközben ilyen téren nem minden rajtuk múlik, az autó fejlesztése csakis az ő kezükben van.

    „A teljesítmény mindenből jön. Dolgoznunk kell minden területen ebben a hónapban. Az egyenesben kritikus problémáink vannak, de jól tudjuk, hogy ennek megoldására várnunk kell az ADUO-ra. Ugyanakkor mindennel foglalkoznunk kell: aerodinamika, motor, gumik, beállítás. Minden területtel. Ha csak egy tényezőre összpontosítunk, lassulni fogunk.”

    „Nem szeretném, hogy félreértés legyen: mindenki fejlődni fog Miamiig, de mi is ezért dolgozunk. Tavaly az egyes edzések között is hullámzott a teljesítmény, és ez még most is foglalkoztat minket. Van kiaknázatlan potenciál bennünk, ezen kell dolgoznunk. A fejlesztéssel kell foglalkoznunk, mert 2025-höz képest nagy tér van a javulásra.”

    Hogy mekkora lemaradást kell ledolgozniuk a vörösöknek, az nem teljesen egyértelmű. A Mercedesszel szembeni hátrányuk az időmérőkön 5-7 tizedmásodperc körül mozgott, a versenyeken viszont mintha közelebb lépnének a csillagosokhoz. Vasseur szerint ez megtévesztő lehet, hiszen a versenyen 1 másodperces követési távolságon belül extra teljesítményt kapnak a versenyzők az előzésmóddal.

    „A szezon kezdetétől látható volt egy tendencia. Az időmérőn öt és hét tized között volt az előnyük, a versenyen kevesebb. Szerintem ez az előzésmód miatt van, hiszen amikor egy bolyban haladsz, kihasználhatod a szélárnyékot és velük maradhatsz. Ez azt jelenti, hogy utol kell érnünk őket és eléjük kell kerülnünk. És ezen dolgozunk” – ígérte.

    Borítókép: Lewis Hamilton és Charles Leclerc (Fotó: XPB)

    További tartalmak