Nemcsak a McLaren eddigi legerősebb hétvégéjét hozta a Miami Nagydíj, hanem egyben a Mercedes eddigi legnehezebb hétvégéjét is. A sprinteseményeken a csillagosok elszenvedték az első idei vereségüket, vasárnap pedig egyáltalán nem volt sétagalopp az újabb győzelmük. Andrea Kimi Antonelli mindössze 3 másodperces előnnyel csapott a célba, vagyis a küzdelem szorosabb volt, mint eddig bármikor.
Mindez jó előjel McLaren-szempontból. Főnökük, Andrea Stella szerint is. „Az, hogy a sprinten a puszta sebességünknek köszönhetően kettős győzelmet arattunk, egy igazi meglepetés volt számunkra. Úgy vélem, eléggé bután festene, ha az ezen a hétvégén általunk tett nagy előrelépés után nem tekintenénk bizakodva a jövőbe” – fogalmazott az olasz.
Egyúttal azonban azzal is tisztában van, hogy a mostani akár egy pillanatfelvételnek is bizonyulhat. Emlékeztetett rá, hogy ők, a Ferrari és a Red Bull már most bevetették az első komoly fejlesztési csomagjukat, a Mercedes viszont csak Kanadában fogja ezt megtenni.
„A fejlesztésekkel, amiket sok csapat hozott Miamiba, kicsit változtak az erőviszonyok. A McLaren, a Ferrari és a Red Bull mindenképpen csökkentette a hátrányát. Egy körön minden a kivitelezésen múlik. Láttuk, a McLaren dominált a sprintidőmérőn, és ugyanazzal az autóval állt ki az időmérőre. Ahogy mondtam, nagyon sok múlt a kivitelezésen és az alkalmazkodáson”
– fogalmazott Stella.
Lando Norris (Fotó: XPB)Ezzel arra célzott, hogy a McLaren pénteken hamarabb találta meg a megfelelő stratégiát az energiahasználat terén, és ezzel lépéselőnybe került a Mercedesszel szemben. Az időmérő után Toto Wolff, a Mercedes csapatfőnöke elismerte, hogy ez állt a kezdeti hátrányuk hátterében – és a szombati fordításuk mögött is. „A csapatunk elkövetett egy hibát. Mind törtük a fejünket, mert a motorpartnereinkhez képest is négy tizedet vesztettünk a négyes kanyarig, és ez az erőleadás problémáján múlt, amit megoldottunk mára. Ez visszahozott minket a többiek szintjére” – mondta szombaton. „A hétvége során is tanulsz ezekkel az új autókkal. Fejlesztéseket hozol, és számít, hogyan tudod finomítani azokat. És a motort és az energiagazdálkodást is. Ennek köszönhetően kerültek egyesek előnybe, mások ezért estek vissza.”
Emellett az eltérő fejlesztési ütemterv is formálta a miami hétvége képét. Ám Stella szerint még ezzel együtt is lépéselőnyben volt a Mercedes.
„A Mercedes szerintem még mindig pár tizedes előnyben van a többiekkel szemben. Szerintem a versenyen és szombaton ez egyértelműen látható volt. A hétvége sprintes első felében a Mercedes bizonyos okból nem mutatta meg a teljes potenciálját, és úgy tűnt, mintha a többiek nagyobbat fejlődtek volna, mint várható volt. De a valóságban úgy vélem, hogy a Mercedes nem optimalizálta a teljesítményét”
– emelte ki Stella, hozzátéve, a McLaren vasárnap jeleskedett tavalyi erősségüket jelentő gumikezelésben is, és ez is egy kis előnyt jelentett számukra. „Úgy vélem, a Mercedes fő előnyét velünk szemben egyszerűen a nyers gyorsaság jelenti. Mintha az autójuk pár tizeddel gyorsabb lenne a miénknél.”
Csalóka sprint, az erőviszonyokat torzító eltérő fejlesztési programok – a McLaren és a többi rivális okkal óvatos a Mercedesre való felzárkózás kapcsán. A csillagos autókra Kanadában kerülnek fel az átfogó újítások, és ha azok hasonló előrelépést hoznak, mint most az ellenfelek csomagjai, akár vissza is állhat közöttük a nagyobb különbség.
Wolff azért figyelmeztet: „Igen, Kanadában jönnek a nagyobb fejlesztések, de meglátjuk, működnek-e. Mindig könnyű azt mondani, hogy papíron három-négy tizeddel gyorsabb, de fontos, hogy a pályán és a stopperen is így legyen.”













