Tíz évvel ezelőtt ünnepelte első futamgyőzelmét Max Verstappen, rögön azután, hogy a Red Bull előléptette őt a szezon ötödik hétvégje, a Spanyol Nagydíj előtt. Az évforduló kapcsán a Telegraaf a bikások legendás tanácsadójával, Helmut Markóval beszélgetett.
A szakember elárulta, mielőtt megszületett a döntés Danyiil Kvjat lefokozásáról és a mindössze 17 éves Verstappen élcsapathoz emeléséről, az istállót irányító Christian Horner is ellenezte azt, mivel számos riválishoz és szakértőhöz hasonlóan túl korainak tartotta a váltást. Marko viszont hitt a mindössze második szezonját kezdő ifjú titánban.
Az élet végül őt igazolta, Verstappennek ugyanis az első győzelemhez egy jó adag szerencsére is szüksége volt, hamar letette a névjegyét, stabil élversenyzővé vált, majd amint a Red Bull bajnokesélyessé vált, ő azonnal fel is ért a csúcsra. Később pedig három további címet szerzett.
Christian Horner (Fotó: XPB)„Kvjat a szocsi futamon kétszer is karambolozott” – emlékezett vissza Marko az orosz versenyző sorsát megpecsételő viadalra. „Az előző évben még megfelelően teljesített, sőt néha gyorsabb volt Daniel Ricciardónál is, főleg esős körülmények között. De 2016-ban már egy másik versenyzőt láthattunk” – tette hozzá.
„Az első tesztnap óta a fékekre panaszkodott. Egyértelmű volt, hogy lépnünk kell” – emelte ki, majd felelevenítette, a másik jelölt, Carlos Sainz roppant csalódottan vette tudomásul, hogy a Red Bull a csapattársát lépteti elő.
„Carlos nagyon csalódott volt, amiért nem őt választottuk. Számunkra viszont tiszta és egyszerű döntés volt. A csapatfőnök, Christian Horner nem értett egyet azzal, hogy mindössze négy futam után, a 2016-os év elején előléptessük Maxot. Ellene volt. Ahogy sok rivális és kritikus is támadott mondván Max túl fiatal, a döntés pedig veszélyes”
– emlékezett vissza.
Max Verstappen és Helmut Marko, 2016, Spanyol Nagydíj (Fotó: XPB)












