Újra világbajnok a női kajaknégyes – újabb tizenegy kvóta került a zsákba a vb-n

Világbajnoki címet szerzett 500 méteren a női kajaknégyes a szegedi olimpiai kvalifikációs kajak-kenu világbajnokságon, melynek vasárnapi fináléiban két-két további ezüst és bronz a magyar csapat mérlege, illetve tizenegy tokiói kvóta.

Az első vasárnapi döntőben, olimpiai távon, ötszázon csak a végig vezető kínai páros, Hszü Si-hsziao és Szun Meng-ja előzte meg az egy órán belül sprinttávon is rajthoz álló, a tavalyi vébén is második Balla Virág, Devecseriné Takács Kincső kenupárost, mely így belapátolt egy tokiói kvótát.

női C-2 500 döntő:

Kétszázon ugyanabban a leosztásban haladtak át a célon, annyi különbséggel, hogy egy másik kínai egység – Lin Ven-csün és Csang Lu-csi – mögött szerezték újabb ezüstérmüket Balláék.

női C-2 200 döntő:

K-1 500-on, ami ismét az ötkarikás játékok jegyében zajlott, a szám kétszeres olimpiai bajnoka, Kozák Danuta ezúttal bronzérmesként ért be, ami újabb kvalifikációt jelentett. Az új-zélandi Lisa Carrington akárcsak szombaton kétszázon, ezúttal is ellenállhatatlanul utasította maga mögé a mezőnyt. A 14-szeres világbajnok Kozák a magyar kajak-kenusport 500. vb-érmét szerezte.

női K-1 500 döntő:

A háromszoros olimpiai bajnok, 16. vb-jén szereplő Kammerer Zoltán Gál Péterrel alkotott kajakduója is kvótáért hajtott az ezres döntőben, azonban nem sikerült a hatba kerülnie, nyolcadikként zárt. A számot a németek egysége magabiztosan nyerte.

A férfi K-2 500 döntő:

A legrövidebb távon Hajdu Jonatán a kenu egyesben karrierje eddigi legjobb eredményét elérve az ötödik pozíciót kaparintotta meg.

férfi C-1 200 döntő:

Ugyancsak kétszázon a gyengébb rajt ellenére is dobogóra tudott állni Balaska Márk, Apagyi Levente kajakpáros, remek hajrájuk két százados előnyt jelentett a németekkel szemben a végelszámolásnál.

férfi K-2 200 döntő:

A négyesek ötszázas döntőiben először a Sáfrán Mátyás, Mike Róbert, Korisánszky Dávid, Bakó Tamás alkotta kenus kvartett állt rajthoz, és lett végül ötödik az első orosz sikert hozó számban.

férfi C-4 500 döntő:

A női kajakosoknál az utóbbi években egyeduralkodó magyar egység, ezúttal a Gazsó Alida Dóra, Csipes Tamara, Medveczky Erika, Bodonyi Dóra összeállításban is verhetetlen volt, ezzel olimpiai számban szerezték meg a mieink harmadik aranyérmét. A rajt nem sikerült jól a magyaroknak, de aztán méterről méterre jöttek előre, féltávnál már megelőzték az addig elöl lévő fehéroroszokat. A táv második fele is remekül sikerült Csipeséknek, a lelátó elé már tisztán vezetve érkeztek és kétséget sem hagytak a befutóra.

női K-4 500 döntő:

A zárófináléban a férfi kajakosok ötszázas fináléjában is kvótákat osztottak, a Nádas Bence, Tótka Sándor, Birkás Balázs és Kuli István négyese harcban volt a dobogóért, ám végül ötödikként biztosította az olimpiai szereplést.

férfi K-4 500 döntő:

A délelőtti egyetlen magyar érdekeltségű B döntőben a kenus Kiss Tamás második lett 1000 méter egyesben, így összesítésben 11. a helyen zárta a vb-t.

A magyarok így a négyesekben szerzett négy plusz néggyel összesen 12 olimpiai kvótát – öt-öt férfi és női kajakost, valamint két női kenust – gyűjtöttek Szegeden.

A vb a délutáni 5000 méteres döntőkkel zárul, ezek a számok nem szerepelnek az olimpiai programban.

A délutáni program (ÉLŐ: M4 Sport, m4sport.hu 14:30):
női C-1 5000 m (Lakatos Zsanett)
férfi C-1 5000 m (Adolf Balázs)
női K-1 5000 m (Bodonyi Dóra)
férfi K-1 5000 m (Noé Bálint)

A vasárnapi végeredmények:

férfiak:
K-2 200 m, világbajnok:
Jurij Psztrigaj, Alekszandr Djacsenko (Oroszország) 33.05 mp
2. Piotr Mazur, Bartosz Grabowski (Lengyelország) 33.10
3. BALASKA MÁRK, APAGYI LEVENTE 33.30

K-2 1000 m, világbajnok:
Max Hoff, Jacob Schopf (Németország) 3:20.53 p
2. Francisco Cubelos, Inigo Pena (Spanyolország) 3:21.79
3. Cyrille Carra, Etienne Hubert (Franciaország) 3:22.96
...8. KAMMERER ZOLTÁN, GÁL PÉTER 3:25.62

K-4 500 m, világbajnok:
Németország (Tom Liebscher, Ronald Rauhe, Max Rendschmidt, Max Lemke) 1:19.26 p
2. Spanyolország (Saul Craviotto, Carlos Arevalo, Rodrigo Germade, Marcus Walz) 1:19.77
3. Szovákia (Erik Vlcek, Adam Botek, Zalka Csaba, Samuel Balaz) 1:20.96
...5. MAGYARORSZÁG (NÁDAS BENCE, TÓTKA SÁNDOR, BIRKÁS BALÁZS KULI ISTVÁN) 1:21.10

C-1 200 m, világbajnok:
Henrikas Zustautas (Litvánia) 39.36 mp
2. Artyom Kozir (Fehéroroszország) 40.08
3. Zaza Nadiradze (Georgia) 40.24
...5. HAJDU JONATÁN 41.18

C-1 1000 m, világbajnok:
Isaquias Queiroz dos Santos (Brazília) 3:59.23 p
2. Tomasz Kaczor (Lengyelország) 4:00.92
3. Adrien Bart (Franciaország) 4:01.55
...11. (a B döntőben 2.) KISS TAMÁS

C-4 500 m, világbajnok:
Oroszország (Ivan Stil, Pavel Petrov, Viktor Melantyev, Mihail Pavlov) 1:34.69 p
2. Németország (Jan Vandrey, Conrad-Robin Scheibner, Tim Hecker, Moritz Adam) 1:35.83
3. Fehéroroszország (Andrej Bahdanovics, Jevgenyij Tengel, Makszim Kriszko, Vitalij Aszecki) 1:37.14
...5. MAGYARORSZÁG (KORISÁNSZKY DÁVID, BAKÓ TAMÁS, SÁFRÁN MÁTYÁS, MIKE RÓBERT) 1:39.17

nők:
K-1 500 m, világbajnok:
Lisa Carrington (Új-Zéland) 1:55.76 p
2. Volah Hudzenka (Fehéroroszország) 1:57.39
3. KOZÁK DANUTA 1:58.01

K-4 500 m, világbajnok:
MAGYARORSZÁG (GAZSÓ ALIDA DÓRA, CSIPES TAMARA, MEDVECZKY ERIKA, BODONYI DÓRA) 1:32.91 p
2. Fehéroroszország (Marina Litvincsuk, Volha Hudzenka, Nagyezsda Papok, Margarita Mahnyeva) 1:33.69
3. Lengyelország (Karolina Naja, Anna Pulawska, Katarzyna Kolodziejczyk, Helena Wisniewska) 1:34.77

C-2 200 m, világbajnok:
Lin Ven-csün, Csang Lu-csi (Kína) 44.69 mp
2. BALLA VIRÁG, DEVECSERINÉ TAKÁCS KINCSŐ 45.16
3. Dilnoza Rahmatova, Nilufar Zokirova (Üzbegisztán) 46.60

C-2 500 m, világbajnok:
Hszü Si-hsziao, Szun Meng-ja (Kína) 2:02.81 p
2. BALLA VIRÁG, DEVECSERINÉ TAKÁCS KINCSŐ 2:04.49
3. Volha Klimava, Nagyezsda Makarcsanka (Fehéroroszország) 2:07.74