Hüttner Csaba a szövetség csütörtöki sajtótájékoztatóján emlékeztetett: a tokiói olimpia után 2022 egy átmeneti év volt az idei előtt, amelynek csúcseseményén, a duisburgi világbajnokságon majd a kvóták többsége, mintegy nyolcvan százaléka gazdára talál.
„Rajtunk, szakembereken és versenyzőkön is érezhető már, hogy milyen fontos év az idei. Ennek megfelelően fókuszálunk a szezonra, érezzük a felelősségét. Különösen a férfi és a női kajaknégyes esetében, hiszen ott a vb az első és egyben az utolsó lehetőség lesz kvótát szerezni” – mondta. Hozzátette: a férfiak jelenleg dél-afrikai és sevillai melegvizes edzőtáborokban jó körülmények között készülnek, de a munkát már az őszi edzőtáborban megkezdték.
„Az alapjaik megvannak, és most is együtt készülnek, hogy minél biztosabbra menjünk, hiszen a férfi kajak szakág a legnehezebb falat, ott a legsűrűbb a mezőny. Ennek megfelelően a májusi, szegedi világkupa is a válogatónk szerves és fontos része lesz, azt követően már biztos pont kell legyen az egység, hiszen az olimpiai csapatösszeállítás szempontjából ez a négy kvóta a legfontosabb” – nyilatkozta. A szakember a női kajak szakágról elmondta: Lucz Dóra befejezte a versenyzést, Kozák Danuta és Medveczky Erika pedig anyai örömök elé néz, utóbbi két versenyzőre jövőre számíthatnak. Csipes Tamara és Bodonyi Dóra viszont már visszatért, „gőzerővel készülnek és jó formában vannak”.

(Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)
„Arra kell figyelnünk, hogy a vb-n négyesben és párosban is legyen ütőképes egységünk, de azért ebben a szakágban nem kell nagyon fognunk a fejünket, hiszen komoly potenciállal bírunk. Reményeink szerint nem lesz gond a hat kvóta megszerzése a vb-n” – vélekedett. A kenusokról elmondta, hogy egyesben a férfiaknál és a nőknél is komoly, de nem reménytelen kihívás a kvóta megszerzése, tekintve, hogy ehhez a vb-n az első öt között kellene végezni, míg párosban a nőknél három egység küzd meg a válogatottba kerülésért, hogy aztán a vb-n versenyben legyen a kvótaszerzésért. A férfiaknál pedig a Hajdu Jonatán, Fekete Ádám rutinos egység mögött reményteljesen zárkóznak fel fiatalok, akik már a válogatókon is képesek lehetnek megnehezíteni a favorit egység dolgát.
Hajdu Botond, a paraválogatott szövetségi kapitánya kiemelte: viszonylag korán kialakul majd a válogatott kerete, és esetükben is a kvótaszerző vb a leghangsúlyosabb, oda kell a formát időzíteniük.
„Négy versenyzőnk szerezhet stabilan kvótát Duisburgban, plusz további három sportolónknak van erre esélye, tavalyi szerepléséből kiindulva” – mondta. Boros Gergely szakmai igazgató emlékeztetett: a tokiói olimpián aranyérmes hat sportolóból tavaly öten pihenőt tartottak, egyedül Kopasz Bálint képviselte a bajnokokat, méghozzá eredményesen.
„Ennek ellenére a csapatunk kiválóan szerepelt az Európa-bajnokságon és a világbajnokságon is. A fiatalok, új egységek minden tőlük telhetőt elkövettek az eredményességért, és azért, hogy stabilan beépüljenek a felnőtt keretbe” – nyilatkozta. Hozzátette: idén a legfontosabb feladat, hogy minél több olimpiai és paralimpai kvótát gyűjtsenek be augusztus második felében, míg a sűrű felvezető időszak sok versenye közül kiemelkedik a szegedi vk-állomás május közepén.

(Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)
Szakács Bálint ügyvezető igazgató, a szegedi vk szervezőbizottságának elnöke kifejtette: bár három hónap van még a versenyig, jól állnak az előkészületekkel, és bíznak abban, hogy a korábbi években szerzett tapasztalatokra alapozva ezúttal is sikeres eseményt tudnak megrendezni. Hozzátette: a pandémia miatt legutóbb 2019-ben lehetett közönség előtt rendezett világesemény a Maty-éren, amely akkor felnőtt olimpiai kvalifikációs vb-nek adott otthont. Kiemelte: bár a nevezés még javában is zajlik, nagyjából hatvan ország részvételével számolnak, hiszen a szegedi vk nagyszerű erőfelmérő lehet a szezon elején minden csapatnak. A vk a nagyközönség számára ingyenesen lesz látogatható, ennek kapcsán viszont még önkéntesek jelentkezését is várják rendezői csapatukba – tette hozzá.