Az első versenynap második felében elkezdődött számok többségében – a sok nevező miatt – nem lehetett egyenes ágon bejutni a döntőbe, így az előfutam a legjobbaknak csak amolyan bemelegítésként szolgált, az igazi vízválasztót a középfutam jelentette.
Ez alól kivétel volt a női kenu kettesek 200 méteres versenye, ebben már az első pályáról be lehetett kerülni a legjobb kilenc közé, ehhez az első három között kellett célba érkezni. A szegedi Kiss Ágnes, Nagy Bianka duó – amely délelőtt, 500 méteren is megnyerte első futamát – élt is a lehetőséggel, ismét első lett, így kihagyhatta a középfutamot. A szám másik magyar indulója, a felnőtt mezőnyben újonc Győre Panna, Molnár Csepke duó egy hatodik hellyel kezdett, a folytatásban elért hetedik hely azonban a verseny végét jelentette a számukra.
Egyesben a férfi kajakosok 1000 méteres versenyében az olimpiai, világ- és Európa-bajnok Kopasz Bálint futamgyőzelemmel, legnagyobb hazai riválisa, a kétszeres ötkarikás ezüstérmes Varga Ádám pedig egy harmadik hellyel mutatkozott be, majd azonos középfutamba kerültek. Ebben ott volt még rajtuk kívül a portugálok klasszisa, Fernando Pimenta is, így borítékolható volt, hogy ez a három kajakos szerzi meg a továbbjutó helyeket. Ez így is lett, a befutási sorrend Pimenta, Kopasz, Varga volt.
„Az volt a célom, hogy bejussak a döntőbe, mindegy, hogy milyen helyezéssel” – nyilatkozott a parton a Ferencváros kajakosa, Varga. „Az előfutam laza volt, ott sok maradt bennem, a középfutam aztán már egy sokkal keményebb pálya volt, de itt sem hajtottam ki magam. Remélem, hogy holnap ki tudom magamból hozni azt, ami a mai pályán bennem maradt. Mindenesetre biztató volt a mai teljesítményem.”
Pimenta a győzelme ellenére azt mondta, kisebb betegséggel küzd, az előfutamban légzési nehézségei voltak, de aztán a középfutamban már jobban érezte magát.
A kenusok hasonló távú versenyében Adolf Balázs és Fejes Dániel is egy második hellyel nyitott, majd a középfutamban előbbi az olimpiai bajnok cseh Martin Fuksa mögött célba érkezve ismét második lett, utóbbi viszont a végére elfáradva csak ötödikként zárt az utolsó futamban, így honfitársával ellentétben ő nem lehet ott az A döntőben.
A nőknél újra vízre szállt Csikós Zsóka és Rendessy Eszter, akik délelőtt 1000 méteren kvalifikálták magukat az éremcsatába, ezúttal pedig az olimpiai számban, K-1 500 méteren célozták meg a döntőt. Mindketten egy harmadik hellyel nyitottak, majd a középfutamban Csikós nagy csatában megszerezte a harmadik helyet, ami újabb finálét ért a számára, Rendessy azonban negyedik helyével csak a B döntőbe került.
C-1 500 méteren egy magyarnak, Csorba Zsófiának sikerült kiharcolni a finálés szereplés jogát, az előfutamban elért második helye után a második fordulóban elcsípte a még éppen továbbjutást érő harmadik pozíciót. Horányi Dóra „lecsúszott a dobogóról” a középfutamában, negyedik lett, így a második napon a B döntőben szállhat majd vízre.
A vasárnapig tartó szegedi viadal, amelyen 43 ország közel 800 versenyzője, köztük 49 magyar indul, az év első nemzetközi versenye a gyorsasági szakágban.
A hétvégi döntőket élőben közvetíti majd az M4 Sport és az m4sport.hu.
A további program:
szombat:
200 és 500 m-es B döntők 9.00
200, 500 és 1000 m-es döntők 10.00
500 és 1000 m-es B, C, D döntők 13.30
200, 500 és 1000 m-es döntők 14.30
200 és 500 m-es előfutamok 16.00
vasárnap:
200 és 500 m-es középfutamok 9.00
200 és 500 m-es B és C döntők 11.00
200 és 500 m-es döntők 12.00
5000 m-es döntők 14.00