Spanyolország
Szövetségi kapitány: Luis Enrique
Első világbajnokság: 1934
Legjobb eredmény: világbajnok (2010)
2018-ban: nyolcaddöntő
Csapatkapitány: Sergio Busquets
Legtöbb válogatottság: Sergio Busquets (139)
Legtöbb gól: Álvaro Morata (27)
Tizenkét év telt el Spanyolország első világbajnoki címe óta. 2010-ben Vicente del Bosque szövetségi kapitány vezetésével, a döntőben Andrés Iniesta góljával, a hosszabbítás 116. percében döntöttÉK el a hollandok elleni finálét. Azóta azonba sok idő eltelt, s két eredménytelen vb-t tudhat maga mögött a csapat.
Következett a 2014-es brazil torna, ahol a címvédést tűzte ki célul Spanyolország, de a hollandokalaposan visszavágtak a négy évvel korábbi döntőért, 5–1-re győztek a csoportkör első találkozóján, ami egy korszak végét jelentette. A spanyolok Chile elleni veresége pedig azt jelentette, hogy nem jutottak be az egyenes kieséses szakaszba. Del Bosquét Julien Lopetegui váltotta a kapitányi poszton, hogy felügyelje az átmenetet és kiküszöbölje a csorbát, azonban a 2018-as torna kezdete előtt menesztették, mert aláírt a Real Madridhoz. A zűrzavar közepette Fernando Hierrót nevezték ki, de a legendás hátvéddel a tizenhat közt büntetőpárbajban a házigazda Oroszország kiejtette a korábbi világbajnokot.
Luis Enriqe irányításával már sokkal fényesebben szerepelt a csapat, lenyűgöző teljesítmény nyújtottak a Nemzetek Ligájában, majdnem döntőig meneteltek a 2020-as Európa-bajnokságon is, és visszanyerték önbizalmukat.

A La Roja szeretne visszakerülni korábbi helyére, amikor 2008 és 2012 között megnyerték a világbajnokságot és két Eb-címet zsebeltek be. A katari vb esélyesei között sokszor nem említik meg Spanyolországot, de közelmúltbeli fejlődésük, fiatal és lendületes csapatuk sokáig juthat a tornán, bár a klasszikus vezérek és az igazán nagy nevek (Sergio Busquets kivételével) ezúttal hiányoznak a keretből, ami még visszaüthet.
A spanyolok csoportelsőként nyerték meg kvalifikációs csoportjukat, de nem indult számukra zökkenőmentesen a selejtezősorozat. Az első fordulóban Görögország ellen játszottak döntetlent, aztán egy 92. perces Dani Olmo-góllal tudtak nyerni Grúzia ellen, majd vereséget szenvedtek Svédországban. Az egyenes ágú vb-kvalifikációhoz és a csoportgyőzelemhez a svédek Grúzia elleni veresége is hozzájárult, majd a két csapat egymás elleni mérkőzésén, Sevillában, négy perccel a találkozó vége előtt Álvaro Morata betalált, ezzel Spanyolország megváltotta jegyét Katarba. A csapat gólkirálya Ferran Torres volt, négy találattal.
KAPUSOK: Unai Simon (Athletic Bilbao), Robert Sanchez (Brighton), David Raya (Brentford)
VÉDŐK: Cesar Azpilicueta (Chelsea), Dani Carvajal (Real Madrid), Eric Garcia (FC Barcelona), Hugo Guillamon (Valencia), Pau Torres (Villarreal), Aymeric Laporte (Manchester City), Jordi Alba (FC Barcelona), Jose Gaya (Valencia).
KÖZÉPPÁLYÁSOK: Sergio Busquets (FC Barcelona), Rodri Hernandez (Manchester City), Gavi (FC Barcelona), Carlos Soler (Paris Saint-Germain), Marcos Llorente (Atlético Madrid), Pedri Gonzalez (FC Barcelona), Koke Resurreccion (Atlético Madrid)
TÁMADÓK: Ferran Torres (FC Barcelona), Nico Williams (Athletic Bilbao), Yeremi Pino (Villarreal), Alvaro Morata (Atlético Madrid), Marco Asensio (Real Madrid), Pablo Sarabia (Paris Saint-Germain), Dani Olmo (RB Leipzig), Ansu Fati (FC Barcelona)
Németország
Szövetségi kapitány: Hansi Flick
Első világbajnokság: 1934
Legjobb eredmény: világbajnok (2014, 1990, 1974, 1954)
2018-ban: csoportkör
Csapatkapitány: Manuel Neuer
Legtöbb válogatottság: Thomas Müller (118)
Legtöbb gól: Thomas Müller (44)
Brazília után Németország a második legsikeresebb ország a világbajnokságok történetében. Négyszer nyerte meg a sorozatot (1954, 1974, 1990, 2014), négyszer másodikként (1966, 1982, 1986, 2002), négyszer pedig a harmadikként végzett (1934, 1970, 2006, 2010). A sikerek mellé természetesen olyan legendás játékosok is dukálnak, akik a világbajnokság történetének legeredményesebb csatárai: Miroslav Klose 16 gólt szerzett a sorozat történetében, míg Gerd Müller 13-at, ezzel beírták magukat a történelemkönyvekbe.
A Nationalelf legutóbb 2014-ben ért fel a csúcsra, Brazíliában legyőzték Argentínát, a németek pedig joggal bíztak a 2018-as remek szereplésben, azonban a csoportkörön sem jutottak túl Oroszországban. Legyőzték ugyan a svédeket, de vereséget szenvedtek Mexikótól és Dél-Koreától.
Két évvel később, az Európa-bajnokságon a nyolcaddöntő, és az ősi rivális Anglia jelentette a végállomást. Joachim Löw 15 év után mondott le, csaknem két évtized után először indul nélküle nagy tornán a válogatott. A Bayerntől fényes sikerekkel távozó Hansi Flick váltotta a szövetségi kapitányi poszton, és új időszámítás kezdődött.
Az új szakemberhű maradt a német futball jellegzetességeihez, a labdabirtokláson alapuló, sokpasszos játékhoz. A látványos és tempós futballt preferálja, filozófiája a Bayernnél is látott alapelemekre épül.

A játék alapja a labdabirtoklás, de Flick különös hangsúlyt fektet a posztonkénti rugalmasságra és letámadásra, annak érdekében, hogy a lehető leghamarabb nyomás alá helyezzék az ellenfelet.
Flick személyében remek kapitánya lett Németországnak. 2021 tavaszán, a világbajnokság selejtezősorozatában lejátszott három mérkőzés, az északmacedónok elleni vereség után vette át a német kispadot és zsinórban nyolc győzelemmel kezdett – csoportelsőként jutottak ki a vb-re. 16 mérkőzésén eddig csupán egyszer találtak legyőzőre, méghozzá idén szeptemberben, Marco Rossi magyar válogatottjával szemben. ez volt az a mérkőzés, illetve a Nemzetek ligája-csoportban elért harmadik helyezés, ami két hónappal a vb előtt meg is kongatta a vészharangot Németországban.
Látunk egy csattanós választ Katarban?
Japán
Szövetségi kapitány: Morijaszu Hadzsime
Első világbajnokság: 1998
Legjobb eredmény: nyolcaddöntő (2002, 2010, 2018)
2018-ban: nyolcaddöntő
Csapatkapitány: Josida Maja
Legtöbb válogatottság: Nagatomo Juto (137)
Legtöbb gól: Minamino Takumi (17)
Japán válogatottja 1998-ban szerepelt először a világbajnokságon, de még egyszer sem jutott túl a nyolcaddöntőn. Összesen hatszor kvalifikált és háromszor a legjobb tizenhatig jutott: 2002-ben, 2010-ben és 2018-ban.
Az elmúlt öt világbajnokságon háromszor is bejutottak a kieséses szakaszba. A Katarba vezető selejtezőben pedig csupán négy gólt kaptak 10 mérkőzésen. Szaúd-Arábia mögött a második helyen végeztek, és Ausztráliát megelőzve szereztek jogot a vb-indulásra.
A japán csapat kiváló formában érkezik Katarba, 2021 októbere óta tizenhárom mérkőzésen kétszer szenvedtek vereséget.
A csapatban sok a rutinos játékos, de vannak tehetséges fiatalok is, mint például a Real Sociedad szélsője, Kubo Takefusza. Emellett olyan játékosok is tagjai a keretnek, akik a Premier League-ben játszanak, sok szurkoló ismeri már világszerte az Arsenalban szereplő Tomijaszu Takehirót és a Liverpool korábbi játékosát, Takumi Minaminót.

Morijaszu Hadzsime válogatottja megnyerte első meccsét a 2018-as világbajnokságon Kolumbia ellen, idén Németországgal szemben nehezebb dolguk lesz. Kevés esély mutatkozik a bravúrra, de ahogyan az elmúlt vb-ken, úgy most is megnehezíthetik az esélyesebb ellenfelek dolgát.
A JAPÁN VÁLOGATOTT KERETE
KAPUSOK: Gonda Suicsi (Simizu S-Pulse), Schmidt Daniel (Sint Truiden), Kavasima Eidzsi (Strasbourg)
VÉDŐK: Szakaj Hiroki (Urava Red Diamonds), Jamane Miki (Kavaszaki Frontale), Itakura Ko (Borussia Mönchengladbach), Tomijaszu Takehiro (Arsenal), Josida Maja (Schalke 04), Tanigucsi Sogo (Kavaszaki Frontale), Ito Hiroki (VfB Stuttgart), Nagatomo Juto (FC Tokió), Nakajama Juta (Huddersfield Town)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: Ito Junya (Stade de Reims), Doan Ricu (SC Freiburg), Endo Vataru (VfB Stuttgart), Morita Hidemasa (Sporting), Tanaka Ao (Fortuna Düsseldorf), Kamada Dajcsi (Eintracht Frankfurt), Kubo Takefusza (Real Sociedad), Minamino Takumi (AS Monaco), Mitoma Kaoru (Brighton), Sibaszaki Gaku (Leganés), Szoma Juki (Nagoja Grampus)
TÁMADÓK: Maeda Dajzen (Celtic), Ueda Ajasze (Cercle Brugge), Aszano Takuma (VfL Bochum)
Costa Rica
Szövetségi kapitány: Luis Fernando Suárez
Első világbajnokság: 1990
Legjobb eredmény: negyeddöntő (2014)
2018-ban: csoportkör
Csapatkapitány: Bryan Ruiz
Legtöbb válogatottság: Celso Borges (154)
Legtöbb gól: Bryan Ruiz (29)
Costa Rica elég nehézkesen kezdte világbajnoki selejtezőjét a CONCACAF-zóna nyolcas csoportjában, az első négy mérkőzésén nem tudott nyerni. Miután hét mérkőzésből (a selejtezősorozat fele) mindössze egy győzelmet aratott, a „Los Ticos” nem kapott ki többször a selejtezőben, és a lehetséges 21 pontból 19-et gyűjtött, amivel a negyedik helyen végzett a tabellán. Következett a rájátszás, és Costa Rica az interkontinentális playoffban szerzett indulási jogot a vb-re. A korábbi Arsenal-támadó, Joel Campbell harmadik percben szerzett góljával 1-0-ra sikerült felülmúlniuk Új-Zélandot.
A katari lesz Luis Fernando Suárez szövetségi kapitány harmadik világbajnoksága: 2006-ban Ecuadorral az ország legjobb szereplését produkálva az egyenes kieséses szakaszba jutott, 2014-ben pedig Honduras csapatát vezette.

Ez lesz az egyik legtapasztaltabb Costa Rica-i csapat, amely valaha pályára lépett a világbajnokságon. A csapat kulcsjátékosai, Keylor Navas, Joel Campbell, Celso Borges és Bryan Ruiz is harmadik tornájára készül. Ez a négy játékos, 2014-ben részese volt annak a bravúros szereplésnek, amikor a csapat bejutott a negyeddöntőbe, Uruguayt és Olaszországot legyőzve és Angliával döntetlent játszva megnyerte az akkori halálcsoportot, annak ellenére, hogy az utolsó helyre várták őket.
KAPUSOK: Keylor Navas (Paris Saint-Germain), Esteban Alvarado (Herediano), Patrick Sequeira (CD Lugo)
VÉDŐK: Francisco Calvo (Konyaspor), Juan Pablo Vargas (Millonarios FC), Kendall Waston (Saprissa), Oscar Duarte (al-Vehda), Daniel Chacon (Colorado Rapids), Keysher Fuller (Herediano), Carlos Martinez (San Carlos), Bryan Oviedo (Real Salt Lake), Ronald Matarrita (Cincinnati)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: Yeltsin Tejeda (Herediano), Celso Borges (Alajuelense), Youstin Salas (Saprissa), Roan Wilson (Grecia), Gerson Torres (Herediano), Douglas Lopez (Herediano), Jewisson Bennette (Sunderland), Alvaro Zamora (Saprissa), Anthony Hernandez (Puntarenas FC), Brandon Aguilera (Nottingham Forest), Bryan Ruiz (Alajuelense)
TÁMADÓK: Joel Campbell (Leon), Anthony Contreras (Herediano), Johan Venegas (Alajuelense)
Az E csoport első és második helyezettje továbbjut a nyolcaddöntőbe, ahol az F csoport két továbbjutójával mérkőzhetnek a 16 között. Ezért a két helyért hatalmas verseny várható, de a két legesélyesebb csapat természetesen Németország és Spanyolország. Nem szabad elfelejteni azonban Costa Rica nyolc évvel ezelőtti bravúrját, ahogy a japánok bizonyítási vágyát és jó jelenlegi formáját sem. Az E csoportban még az is előfordulhat, hogy a vb korai szakaszában el kell búcsúznunk egy európai csapattól, ha erre előzetesen kevés esély is mutatkozik. Annyi biztos, izgalmas mérkőzéseket láthatunk ebben a csoportban is.
november 23., szerda
Németország-Japán, al-Rajjan (Halifa Stadion) 14.00
Spanyolország-Costa Rica, Doha (al-Tumama Stadion) 17.00
november 27., vasárnap
Japán-Costa Rica, al-Rajjan (Ahmad bin Ali Stadion) 11.00
Spanyolország-Németország, al-Hor 20.00
december 1., csütörtök
Japán-Spanyolország, al-Rajjan (Halifa Stadion) 20.00
Costa Rica-Németország, al-Hor 20.00
TOVÁBBI CSOPORTBEHARANGOZÓK