Elképzelhetetlen, milyen érzelmek dúlhatnak az irániak lelkében, hisz már a himnuszuk éneklése vagy nem éneklése is szélsőséges megítélés alá esik, a lelátóról sokan egyenesen ki is fütyülik azt, hiszen a honfitársait százszámra gyilkoló hazai rezsimet hallják benne. A szurkolók, ha csak tehetik, demonstrálják, melyik oldalon állnak a Mahsa Amini meggyilkolásával kirobbanó véres eseményekben.
Iran fans booed and whistled their own national anthem against Wales. pic.twitter.com/zwa76NWFdc
— ESPN FC (@ESPNFC) November 25, 2022
A játékosok elfogódottságát az angolok hat góllal használták ki, a walesiek ellen azonban mentek mint a meszes. No nem az első félidő maradt emlékezetes: úgy néz ki a magyar idő szerint 11 órás kezdés Katarban is korán van. Eddig egy tizenegyesgól és más semmi a délelőtti mérleg a négy meccsen.
Aztán megtudtuk, mire mennének egy napsütéses délután Stoke-ban, vagy tetszőleges vidéki brit stadionban: a walesi játékosok fantáziátlanul, de nagy elánnal tolták, ha kellett, kíméletlenül, meg is lett a torna első piros lapja. Ami új erőt adott az irániaknak, konkrétan akkor nyílt az olló:
Wales 0-2 Iran
Two late, late goals from Iran sees them pick up a deserved win.
It’s a hammer blow for Wales 💔#FIFAWorldCup pic.twitter.com/Ey9MC5TUPS
— Opta Analyst (@OptaAnalyst) November 25, 2022
Addig is közelebb álltak a gólhoz, volt, hogy egy támadáson belül kétszer találták el a kapufát, ám közben morzsolódtak is szép számmal: hármójukat is görcs miatt kellett lecserélnie a válogatottat harmadik vébéjén irányító Carlos Quieroznak.
A 98. percben Ruzbeh Cesmi egyszerre szerezte meg a vébék legkésőbbi győztes, az idei tél első tizenhatoson kívüli, és az iráni katarzist érő gólját. Amire még rá is tromfoltak.
98 – Roozbeh Cheshmi’s goal (97:56) against Wales was the latest match-winning strike scored in any World Cup game (excl. extra-time) since exact goal times are available for the competition (from 1966). Stoppage. pic.twitter.com/lbk1vlbGQN
— OptaJoe (@OptaJoe) November 25, 2022
Mivel legfőbb fegyverét, Garteh Bale-t nem tudta előkapni, hoppá a walesikeről nem beszélünk. Szóval pikáns kilátások: a továbbjutásról az Irán–USA dönt.
Ecuador:
Úgy volt, hogy Ecuador alkalmazkodik, és még hendikeppel is kezdett – majd leuralta a hátralévő kilencven egy néhány percet.
Netherlands 1-1 Ecuador: The Dutch were excellent for six minutes then Ecuador took charge. This draw knocks Qatar out of the #FIFAWorldCup. pic.twitter.com/6IdkQgtXNr
— Opta Analyst (@OptaAnalyst) November 25, 2022
Párharcokat erőltető letámadással megoldották, hogyan jussanak a hollandok térfélre, egyúttal tartsák féken a labdakihozatalaikat. Középen Moisés Caicedo és Jhegson Méndez buldogpárosa harapott, a széleken Pervis Estupiñán és Angelo Preciado füstölt a vonal mellett, előbbi különösen nagyot játszott, míg elöl, ki más, Enner Valencia a többiekhez felnövő alázattal hozta, amit egy ország futballhéroszától várnak.
👏 Ecuador made the brave decision to switch to a three-at-the-back formation and after a shaky start it paid off.
🚀 Left wing-back Pervis Estupiñán best player on the pitch, competely bossing his flank.
🧠Jhegson Méndez very important in getting the ball forward. pic.twitter.com/f3n6Cnn1qV
— Between The Posts (@BetweenThePosts) November 25, 2022
Hat gólt zsinórban vébégólkirályok szoktak rúgni:
⚽⚽⚽⚽⚽⚽ – Scoring 6️⃣ successive World Cup goals for a team
🇪🇨ENNER VALENCIA (2022)
🇷🇺Oleg Salenko (1994)
🇮🇹Paolo Rossi (1982)
🇵🇹Eusébio (1966)#FIFAWorldCup #NEDECU— Gracenote Live (@GracenoteLive) November 25, 2022
A góljukban benne volt mindez cakumpakk:
A pontosztozkodással elégedett Luis van Gaal kedveskedését valószínűleg nemcsak a neki szerelmet valló újságíró vívhatta ki, hanem az ecuadoriak argentin kapitánya, Gustavo Alfaro is. Már csak nem szabad kikapniuk Szenegáltól.
Távirati stílusban a szóra sem érdemesekről:
– a hollandok az első percekkel befejezettnek tekintették a meccsüket, és miután beletörődtek, hogy nincs ebben több, és rájöttek, hogy Katar ellen kell biztosítani a nyolcaddöntőt, úgy voltak vele, ez a döntetlen olyan, mint a tartozom neked cetli a pénzhez képest, majdnem annyit ér, mint a győzelem.
– A házigazda ugyanis kiesett, bár egy importgólszerzőt azért tudott intézni 12 esztendő felkészülése alatt. Ne legyünk pikírtek, a második félidőben Katar jogosan szerezte meg története első vébétalálatát, de az önveszélyes mutatványokkal valójában Szenegál malmára hajtották a vizet, akikről viszont mindent elmond, hogy Édouard Mendy bravúrjai nélkül még így is többet kaphattak volna.
– Az angol–amerikait hagyjuk is.
Arccal a hétvége felé, szombaton kiderül, hogy az argentinok tényleg olyan rosszak-e. A franciák meg olyan jók? Hogy Lewandowskit is lefékezik-e a szaúdiak (apropó fékezés, az megvan, mivel lepte meg hercegük a nagyot szóló bravúr után a játékosokat? Rolls-Royce-okkal! Bezám!), és hogy Laïdouni e 🤔 a minden? Azaz időrendben és nem rákjárásban:
11:00 D csoport, Tunézia–Ausztrália
14:00 C csoport, Lengyelország – Szaúd-Arábia
17:00 D csoport, Franciaország–Dánia
20:00 C csoport, Argentína–Mexikó
Korábbi kivetítőink:
Antifocival fizetünk meg a vébécsodák ünnepléséért
Messiék felkenődtek a szaúdi nagy falra, miközben Lewandowski is megtudta, ki az igazi vébéGOAT
A 100 az új 90 – az Iránnal dúsított angol támadásoknál is nagyobbat szólhatott volna Bale
Itt már nem kellett csalni, a katariak belevesztek a Vasas-legenda ecuadori antitézisébe