A címvédő francia válogatott az Ausztrália elleni magabiztos és a Dánia elleni kínkeserves győzelmet követően már két forduló után továbbjutott csoportjából, így a harmadik körben a Tunézia elleni vereség nem sokat számított már, így is csoportelsőként mentek tovább.
A franciák a harmadik legtöbb lövést küldték kapura, a három meccsen 54 alkalommal próbálkoztak, emellett övék volt a harmadik legtöbb labdaérintés az ellenfél tizenhatosán belül. Ez persze nem nehéz egy olyan támadóval, mint Kylian Mbappé, akinek az egész mezőnyt tekintve a legmagasabb 2.39 az xG-je (várható gólok száma), a negyedik legtöbb csellel próbálkozott (19) és neki volt a legtöbb labdaérintése az ellenfél tizenhatosán belül. Jelenleg három gólnál tart.

De a lengyeleknek nem csak őt kellene megfékezni, hiszen ott van még Antoine Griezmann, akinél egyetlen játékos sem alakított ki több helyzetet a vb-n, valamint a támadások másik kíméletlen befejezője Oliver Giroud, aki akár már egy góllal is a legeredményesebb francia játékos lehet. (Jelenleg Thierry Henryvel áll az élen 51 góllal.) A Milan támadóját sok kritika éri, hogy a góllövésen kívül nem sokat csinál, de az eddigi vb-hőtérképe is megmutatja, miért hasznos ő a francia válogatott számára

A franciák hatékonyságának egyik alapja a passzjáték. A spanyolok mögött a második helyen állnak a progresszív passzokat, azaz az előre felé irányuló, direkt passzokat illetően. Ezen a listán a másik végletet épp a lengyelek jelentik, akiknél nem csak a progresszív passzból, hanem az általános sima átadásból is a legkevesebb volt a csoportmeccsek során.
Ehhez persze nem csak Mbappék és Griezmannok kellenek, hanem olyan játékosok is, mint Adrien Rabiot, aki a “piszkos melót” végzi. Akciótérképe jól mutatja, a két tizenhatos közötti területen szinte nincs olyan pont ahol ne fordulna meg, rengeteg párharcot vállal, és még kapura is veszélyes, amit a hét lövési kísérlete is bizonyít
A két válogatott 16 alkalommal játszott egymással, ebből egy volt világbajnoki mérkőzés, 1982-ben Lengyelország 3-2-re nyert a bronzmeccsen. A franciák amikor kijutottak a vb-re mind az öt nyolcaddöntőjüket megnyerték amióta 1986-ban bevezették ezt a lebonyolítási rendszert. Az 1998-as világbajnokság kezdete óta Franciaország ha továbbjutott a csoportjából, a 14 kieséses meccséből csak egyet veszített el, 2014-ben a negyeddöntőben 1-0-s vereséget szenvedett a későbbi győztes németekkel szemben.

A franciák sima továbbjutásával szemben a lengyelek egy Mexikó elleni döntetlen és a Szaúd-Arábia elleni győzelem után sima vereséget szenvedtek Argentínától, és mindössze egyetlen gólon múlott a továbbjutásuk. (A szaúdiak a 95. percben találtak be Mexikónak.)
A lengyelek a fentebb említett legkevesebb passz mellett a második legkevesebb kapura lövéssel is “büszkélkedhetnek”, de szintén a mezőny legvégén találhatóak az ellenfél térfelén szerzett labdák tekintetében is. Lewandowskiéknak 19 lövésük volt a csoportkörben, amelyből két gólt szereztek 2,8-as xG mellett. Ezzel szemben hátul 50 (!) lövést kaptak, amelyeknek az összesített xG-értéke 6,1 volt. Lengyelország tehát négy góllal kapott kevesebbet, mint ami az xG alapján várható lett volna.
De amíg elől többnyire tehetetlenek voltak, addig hátul akadt dolga jócskán a védelemnek. Lengyelországnak 86 felszabadítása volt a csoportkörben, ez is jól mutatja, hogy mennyire magukra húzták ellenfeleiket.
Abban, hogy ilyen játékkal is kiharcolták a továbbjutást, jelentős szerepe van a kapus Szczęsnynek, aki a legtöbb védést (18) mutatta be eddig a tornán. Ebben benne van az a két 11-es is, amit hárított. A Juve kapusa kapus kulcsszerepet játszott a lengyel továbbjutásban, 90 százalékos hatékonysággal védett eddig.
Lengyelország mindhárom csoportmeccsén volt egyébként 11-es és mindhármat védte a kapus. Szczesny hárította Al Dawsari és Messi próbálkozását, míg a mexikói Ochoa Robert Lewandowski kísérletét védte. A lengyelek ennek ellenére is elsősorban a Barcelona támadójában bízhatnak, aki a szaúdiak ellen megszerezte első világbajnoki gólját. Emellett azonban nem sok emlékezetes dolog fűződik a nevéhez eddig a katari tornán.

Lewandowski 34 különböző ellenfél ellen szerzett gólt a válogatottban, Franciaország ellen még nem talált be. Esélyeit növelheti, hogy a gallok a mostani vb-n eddig egyetlen meccsüket sem tudták lehozni kapott gól nélkül. Lewandowski két jelenlegi (Jules Koundé és Ousmane Dembélé), valamint egy korábbi klubtársával (Dayot Upamecano/Bayern München) is szembenéz a meccsen, miként Wojciech Szczesny és Arkadiusz Milik is Adrien Rabiot csapattársai a Juventusnál. Upamecano korábban a Leipzig labdarúgójaként 10 mérkőzést játszott Lewandowski ellen, a lengyel támadó öt gólt lőtt ezeken a meccseken.
A lengyelek korábban kétszer találkoztak a regnáló világbajnokkal vb-meccsen, 1974-ben 1-0-ra verték Brazíliát, négy évvel később pedig gól nélküli döntetlent játszottak az NSZK-val. Most a döntetlen hosszabbítást jelentene, de elsősorban inkább meglepetést az eddigi teljesítmények és a két együttes összértéke alapján, hiszen a franciáké mintegy négyszer annyit ér, mint ellenfelüké.
A párharc továbbjutója a vasárnap 20 órakor kezdődő Anglia – Szenegál nyolcaddöntő győztesével találkozik a nyolc között.