Melegítsünk be a legfontosabb listavezetőkkel! Eddig a tornán:
• Anglia szerezte a legtöbb gólt (12)
• Costa Rica kapta a legtöbbet (11), a nyolcaddöntőbe jutott csapatok közül Svájc (9)
• Angliának és Marokkónak van a legtöbb kapott gól nélküli mérkőzése (3)
• Kylian Mbappé vezeti a góllövőlistát (5)
• Harry Kane és Bruno Fernandes adta a legtöbb gólpasszt (3)
• Brazíliának van a legtöbb lövése (32)
• Spanyolországnak van a legtöbb sikeres passza (3300)
• Lengyelországnak a legtöbb védése (24)
Válogatottak
Lövések és gólok
A kapura lövések számát tekintve Brazília (75) és Franciaország (70) messze kiemelkedik a nyolcaddöntőbe jutott csapatok mezőnyéből, a legtöbb gólt mégsem ők szerezték, hanem Anglia (12). Ez azt jelenti, hogy Gareth Southgate együttese használja ki legjobban a helyzeteit: a nyolcadik legtöbb lövéssel szerezték a legtöbb találatot.
Hatalmas csatát ígér a szombat esti angol–francia negyeddöntő, hiszen az egyik legjobb támadógépezet találkozik a helyzeteit leghatékonyabban kihasználóval.
A pazarló csapatok közül Szenegált és Dél-Koreát kell megemlíteni (sok helyzet, de kevés gól), a spanyolokat tizenegyespárbajban kiejtő Marokkó pedig keveset lő kapura és gólt is alig szerez, viszont – mondjuk a lengyelekkel ellentétben – ezt rendkívül jó védelemmel kompenzálja: Horvátországtól, Belgiumtól és Spanyolországtól sem kaptak gólt, sőt, 360 perc alatt egyik ellenféltől sem, csupán egy öngól van a számlájukon.
Várható gólok
Nemcsak a kapura lövések számát, de a várható gólokat (xG) tekintve is Franciaország (8,8 xG) illetve Brazília (9,5 xG) a legjobb – azaz a kialakított helyzetek minőségét tekintve szintén az élen járnak.
Marokkó ebben a tekintetben is kivételt képez a legjobb nyolcba jutott csapatok között: mindössze Ausztrália hozott össze náluk kevesebb lövést és alacsonyabb xG-t.
Passzok
A Marokkó ellen elveszített nyolcaddöntő után már kiveséztük, milyen keveset ér a sokpasszos futball, ha a labdatartási fölényt nem sikerül gólhelyzetekre, kaput eltaláló lövésekre konvertálni – utóbbiból csupán egy darab volt Spanyolországnak a tizenegyespárbajban elvesztett keddi mérkőzésén.
A spanyolok toronymagasan kiemelkednek a nyílt játékhelyzetből származó passzok volumenét (3735) illetően, az utánuk másodikként következő Argentína jelentősen kevesebb átadással (2661) bír.
De jogos a kérdés: mire mentek vele? Németország, Japán és Marokkó ellen 270 perc alatt csupán két gólt szereztek.
A legtöbbször Horvátország (149) passzolt a tizenhatoson belülre – ami jól mutatja, mennyivel direktebb futballt játszanak. Bár e tekintetben nem sokkal maradnak el tőlük a spanyolok (145), az arány viszont nem lényegtelen. A brazilok (141) és a franciák (134) itt is az élmezőnyben tanyáznak.
Játékosok
Kapura lövések
A vébé eddig lejátszott mérkőzésein messze Kylian Mappénak és Lionel Messinek volt a legtöbb lövése (21 & 19) valamint kaput találó kísérlete (10 & 10).
A grafikonon is egyértelműen kirajzolódik: tulajdonképpen egy teljesen más dimenzióban futballoznak a többiekhez képest és egyértelműen húzóemberei válogatottjuk támadójátékának, az ellenfeleknek sem kell sokat gondolkodni azon, kit lesz muszáj kivenniük a játékból.
Cristiano Ronaldo és Robert Lewandowski viszont hatékonyságot tekintve lefelé lóg ki a mezőnyből: sok lövéssel próbálkoztak, de kevés talált kaput.
Kulcspasszok
Antoine Griezmann rengeteg kulcspasszával (14), míg a brazil Richarlison (2,1), a svájci Breel Embolo (2,1), valamint Giroud (2,4), Mbappé (2,7) és Lewandowski (2,9) a kiváló helyzetbekerüléssel lóg ki felfelé a mezőnyből.
Messi 2,8-as xG-vel és 12 kulcspasszal – szokás szerint – mindkét mutatóban parádésan teljesít eddig és abszolút kiemelkedik.
Várható gólok (xG)
Ha a támadóharmadba kiosztott átadások mennyiségét nézzük, akkor bizony a Barcelona spanyolja, Pedri volt eddig a legaktívabb (166 passz), miközben az Atlético argentin középpályása, Rodrigo De Paul (143) az argentin összjáték motorja.
Messi nemcsak ebben a kategóriában remekel (136), a kulcspasszok kiosztásában (9) is magasan kiemelkedik, míg a franciáknál a Theo Henrández, Dembélé, Griezmann, Mbappé kvartett felelős a kreativitáésért.
Mindezek alapján megalapozottnak tűnik, hogy a brazil és a francia válogatott a két legnagyobb favorit a döntőre, ugyanakkor a Nielsen adatelemző leányvállalata, a Gracenote szerint a negyeddöntők előtt Brazília-Portugália döntőre van a legnagyobb esély.
A katari vb további programja:
negyeddöntő:
péntek:
Horvátország–Brazília 16:00 (1.)
Hollandia–Argentína 20:00 (2.)
szombat:
Marokkó–Portugália 16:00 (3.)
Anglia–Franciaország 20:00 (4.)
elődöntő:
december 13., kedd:
1. negyeddöntő győztese – 2. negyeddöntő győztese 20:00
december 14., szerda:
3. negyeddöntő győztese – 4. negyeddöntő győztese 20:00
bronzmérkőzés:
december 17., szombat:
az elődöntők vesztesei 16:00
döntő:
december 18., vasárnap:
az elődöntők győztesei, Luszail 16:00