search

logo, social, vissza gomb

text logo

search

Élő Eredmények

A vb-címvédő ellen is lehet tökéletesen védekezni, ám ennek feltörésére Franciaországnak minden fegyvere megvan

m4sport.hu | Szerző: Kovács Máté
Sir Alex Ferguson örökérvényű gondolata úgy szól: a támadásokkal lehet meccset nyerni, de a bajnokságot a védelem nyeri. Marokkó pedig mind a mai napig nem kapott közvetlenül gólt egyik ellenfelétől sem a katari labdarúgó-világbajnokságon. Van-e ebben szerencse? Az igazság az, hogy nem sok, de nem is kell, mert Valid Regraugui tökéletesítette a csapatszintű védekezést és ezzel együtt a látványosnak messze nem nevezhető játékot. Ám az egyik leghatékonyabb, legszervezettebb támadógépezet ellen is sikerül-e lehúzni a rolót vagy szembejön a valóság?

Akárhogyan is végződik a katari foci-vb, biztosan sokáig emlékezetes világbajnokságként vonul be majd a történelemkönyvekbe. Lionel Messi teljessé teheti karrierjét Argentínával, vagy Franciaország által 60 év után lesz ismét címvédés a vébén, esetlegesen Marokkó tovább írja az afrikai tündérmesét.

Valljuk be, az utolsóra van a legcsekélyebb esély, de az Atlasz oroszlánjai már így is korábban soha nem látott vb-bravúrt vittek véghez azzal, hogy a kontinensükről elsőként jutottak el a legjobb négyig egy világbajnokságon. S aki csak egy marokkói meccset látott, talán már az is tudja, miben rejlik a titok. Bono kapuját eddig csak saját védője, Nájef Aguerd tudta bevenni – egy öngól formájában, a Kanada ellen 2-1-re megnyert csoportmérkőzés során.

Az alábbi számok alapján pedig ha megnézzük, kik alkotják a franciák és a marokkóiak védelmét, valamint az eddigi ellenfelek névsorát, akkor nem kis meglepetés a levont következtetés.

A csapatok elleni lövéstérkép, vagyis a védekezési mutatók

Marokkó eddig 39 lövést engedett az ellenfeleinek, aminek aggregált xG-értéke 4,37-et tett ki, ám az öngólt leszámítva még nem kapitulált a védelem. A franciák védekezése ettől kicsit gyengébb, 47 próbálkozás ment eddig a kapujukra, ez összesen 5,82-es xG-t eredményezett.

Marokkó a FIFA-világranglista-második Belgium, a 2010-es vb-győztes Spanyolország és a 2016-os Európa-bajnok Portugália ellen sem kapott gólt, sőt lövést is alig engedett. Pedig a negyeddöntőben még csapatkapitányukat, a védelem vezérét, Romain Saisst is elveszítették, de ebből is látszik, hogy nem egyéniségek alkotják az afrikaiak erősségét, hanem a Valid Regraugui által létrehozott rendszer. Persze, Franciaországnak is igen erős a védelme, Upamecano, Varane, Koundé és Theo Hernández. Bármelyik csapat elfogadná ezt a bekksort, ám az előző két mérkőzésükön rendre két tizenegyesből kaptak gólt. A védelmi mutatókban kétség kívüli, hogy Marokkó a jobb, ám minden másban a címvédő.

Franciaország és Marokkó lövéstérképe

Támadásokban viszont Franciaország emelkedik ki: 78 lövés a 37 ellenében, ebből 30-12 talált kaput. Az xG-értékekben is jelentős a különbség, 9,82 vs 4,16. Ám azért ez is megmutatja, hogy Marokkó nem csupán védekezni tud.

Pedig a franciák csapatától sérülésektől megtépázottabb együttes aligha utazott el Katarba. Didier Deschamps nem számolhatott az idei aranylabdás Karim Benzemával, a középpálya két motorjával, Paul Pogbával és N’Golo Kantéval, valamint a nyitány előtt még a klubjában remek formában játszó Christopher Nkunku is kidőlt, Lucas Hernandezről már nem is beszélve. Viszont itt van neki Olivier Giroud, aki Thierry Henryt megelőzve a ‘Les Bleus’ történetének valaha volt legeredményesebb játékosává avanzsált a világbajnokságon, az Aranycipőre is esélyes, már ötgólos Kylian Mbappé, a feladatához felnővő Tchouaméni, valamint a franciák karmesterévé váló Antoine Griezmann is. Ez a gallok legnagyobb erőssége. A csapat szinte minden tagja képes világklasszis teljesítményre, mert a rendszer, amibe illeszkednek, szinte tökéletesre van fejlesztve. Jöjjön néhány ezt alátámasztó képsor.

Kylian Mbappé komplex játéka, ami a franciák egyik legfőbb fegyvere

Kylian Mbappé 22 lövést eresztett meg eddig, ebből 10 talált kaput és 5 gól született. A cselek számát (34) tekintve nincs nála aktívabb játékos a francia keretben, de a tizenhatoson belülre eljutatott passzok számában is jeleskedik.

A 23 esztendős villámléptű támadónak meggyűlhet majd a gondja a marokkói védőkkel, de éppúgy fordítva is igaz ez – őrzője pont PSG-s csapattársa és jóbarátja, Asraf Hakimi lesz.

Sokkal inkább képzelhető el az, hogy Mbappé majd a szélekről támogatja a jó fizikummal megáldott marokkói védők gyűrűjében lubickolni kívánó Giroud-t, mintsem, hogy ezúttal is ki tudja használni gyorsaságát és az esetlegesen ebből nyíló területeket, mert ilyen aligha lesz a meccsen. És ebben a szerepkörben is pazarul tud játszani a Mbappé, hiszen a tizenhatoson belülre eljutatott átadások tekintetében pontosan ugyanannyi szerepel a neve mellett, mint amennyi Griezmannénál (20-20).

Ha már Griezmann, a francia válogatott legutóbbi 72 mérkőzésén kivétel nélkül pályára lépő támadó újra dicső fényében ragyog. Kulcsszerepe volt abban, hogy Franciaország 2-1-re legyőzte Angliát a legjobb nyolc között, noha mindkét gólpassz az ő nevéhez volt köthető, az első találatnál messze nem volt olyan nagy része a gólban, mint Giroud fejesénél. A Kis hercegnek is becézett labdarúgó egyike azon három játékosnak, aki legalább három assziszttal rendelkezik a vébén, de Harry Kane és Bruno Fernandes mellett már csak ő növelheti tovább gólpasszainak számát. S mivel Marokkó szeret berendezkedni a saját kapuja elé, nem sok olyan csapat van, amely ezt jobban használhatja ki, mint a franciák, hiszen náluk Giroud személyében megvan a tökéletes center, akinek a fejét bátran lehet keresni a beadásokkal. A vébén eddig mind a négy gólját a tizenhatoson belülről szerezte, ráadásul ezek közül is kettőt fejjel.

Antoine Griezmann, a franciák „karmestere”

Griezmann ragyogó formában futballozik a vb-n. Eddig 17 helyzetet alakított ki (8 akcióból, 9 rögzített szituációból), ami messze a legtöbb a csapaton belül.

Olivier Giroud hőtérképe eddig a világbajnokságon

A francia válogatott történetének legeredményesebb csatára roppant otthonosan érzi magát a pálya középső tengelyén, épp ott, ahová a marokkói védelem központosul. Giroud eddig négy gólt szerzett a világbajnokságon, mind a négyet a tizenhatoson belülről. Egyet ballal, egyet jobbal, kettőt pedig fejjel.

 

Marokkó előszeretettel adja át a kezdeményezést ellenfeleinek. Így volt ez szinte végig az egyenes kieséses szakaszban, már majdhogynem a saját tizenhatosukon belül érzik magukat a legotthonosabban, ugyanis az afrikai csapat 125 tisztázást hajtott végre eddig ott, míg például ugyanez a szám Franciaország esetében csak 68.

A tisztázások száma eddig a vb-n a két csapat esetében

Tisztázások számában is óriási a különbség.

A labdaérintések tükrében is hatalmas a különbség a két együttes között, a vb-n résztvevő csapatok közül Marokkótól (31,9%) csak Costa Rica birtokolta kevesebb a labdát (31,1%). Didier Deschamps együttesének esetében az átlagos mennyiség 54,9%-ra rúg.

A labdaérintések száma

A franciák támadásainak egyik kulcsa lehet, hogy milyen sikerrel tudják eljuttatni a labdát a tizenhatoson belülre. Eddig 148 alkalommal sikerült labdához érni az ellenfél leghátsó védelmi területén belül, míg ugyanez a szám az afrikaiak esetében csupán 60. Az öt és felesen belüli érintések számában is szignifikáns a differencia (12 vs 4).

Valid Regraugui csapatának védekezésben kimagasló szerepe van Szofjan Amrabatnak, aki eddig a vébén 39 védekező akciót (szerelés, tisztázás, labdaszerzés, blokkolás) hajtott végre, nem véletlen, hogy a világbajnokság egyik felfedezettjének tartják már most a Fiorentina 26 esztendős középpályását és egészen biztos, hogy a téli átigazolási időszak során a fő célpontok között szerepel majd. Ha megnézzük Amrabat mutatóit, szerelésekben és labdaszerzésekben például jobb számokkal rendelkezik, mint a 2018-as torna legjobb játékosának megválasztott Luka Modric. Az persze az alábbi statisztikákból is látszik, hogy a támadásokban (mivel nincs is sok) messze nem vállal olyan szerepet, mint a horvátok karmestere a négy évvel ezelőtti vébén, de más is szerepkörük, Amrabat egy amolyan hullámtörő a marokkói védelem első vonalában.

Marokkóéhoz hasonló csodaszereplése legutóbb a 2002-es vb-n volt példa, de korábban is jutottak már el „kiscsapatok” a legjobb négyig. A húsz évvel ezelőtti vébén azonban Dél-Korea és Törökország is kikapott az esélyesebb Németországtól és Brazíliától. A papírforma persze itt is azt mutatja, hogy az Atlasz oroszlánjainak az elődöntőben fogy el a varázsporuk, ám már többször bebizonyították, hogy nem szabad lebecsülni őket. A The Analyst elemzése szerint 64,3% esély van a franciák győzelmére, 22,7%-ra saccolják a döntetlen lehetőségét és csupán 13% sanszot adnak az újabb marokkói bravúrra a rendes játékidőben. A Franciaország-Marokkó vb-elődöntőt szerdán 19:00-kor kezdődő felvezetéssel az M4 Sporton és az m4sport.hu-n lehet élőben figyelemmel követni, a második elődöntő is 20 órakor kezdődik.

Elődöntők
Elődöntő
Argentína ARG
ARG
Nézze vissza
3-0
Horvátország CRO
CRO
Franciaország FRA
FRA
Nézze vissza
2-0
Marokkó MAR
MAR
 

További tartalmak