A kameruni kabarés
Vincent Aboubakar a legnagyobb király! A világbajnokságon mindössze 141 percet töltött a pályán, de így is sikerült belopnia magát a szurkolók szívébe, a szerbek ellen csereként beállva lőtt gólt és adott gólpasszt, ráadásul a találata egészen pofásra sikerült, nem tudom, ki emlékszik Gazdag Dániel emelésére Diósgyőrben, de mintha őt kopírozta volna.
Aztán a brazilok ellen erre is sikerült rátennie: Neymaréknak a 94. percben fejelt győztes gólt, majd örömében levette a mezét. Aztán nemcsak ő vigyorgott, de a játékvezető is, kezében Aboubakar második sárga lapjával. A futballtörténelem egyik legvidámabb kiállítása lett belőle.
A szaúdi tekerés
Furcsa keretet adott ennek a világbajnokságnak az argentin válogatott: az első és az utolsó nagy szenzáció is az Albicelestéé volt. Na jó, a szenzációt inkább írjuk Szaúd-Arábia számlájára, amely alaposan kibabrált Messiékkel. Hervé Renard híressé vált félidei beszéde után a szaúdiak nyolc perc alatt állva hagyták a későbbi világbajnokot, Szalem al-Davszari lövése a világbajnokságok kiscsapatainak egyik új szimbóluma lehet.
Gól Messi, gól Argentína!
Lionel Messiről már tényleg nem lehet többet írni, minden idők legjobbja. De azért érdemes visszatérni a torna elejére, amikor még nem tűnt olyan fényesnek az argentin nap, a szaúdi vereség után kötelező volt a győzelem Mexikó ellen. Ehhez képest Scaloni csapata 63 percig el sem találta Ochoa kapuját, aztán jött a GOAT és átfordította Argentína szekerét – nemcsak ezen a meccsen, de az egész világbajnokságon. Ráadásul ez a találat volt az egyetlen a világbajnoktól, amely a tizenhatoson kívülről esett, s Messi ekkor érte be a vb-gólokat tekintve Maradonát. Azóta már – ebben a tekintetben! – messze mögötte.
Fél centiből továbbjutás
A világ egyszerre kapott sokkot és derékficamot a spanyol–japán meccs második félidejében: 1–1-es állásnál Mitoma kanalazta vissza a labdát az alapvonalon túlról, amit Tanaka közelről a hálóba pofozott. Elsőre persze mindenki megnyugodott (kiváltképp a németek) – a játékvezető jelezte, hogy a gól érvénytelen, a labda kint volt. Aztán néhány percen belül jött egy össznépi “miiiiiiiii?” és ezzel együtt a japán örömünnep: nagyjából fél centin múlhatott, de a labda árnyéka nem hagyta el teljes terjedelmében a vonalat. Ne feledjük, ez a néhány milliméter eredményezte a japán továbbjutást és a német kiesést a világbajnokságon.
Egyéni, majd csapatszamba
A brazil negyeddöntős kudarc duplán fájhatott Richarlisonnak, aki továbbjutás esetén szinte biztosan helyet követelt volna magának álomcsapatokban, nagyot ment az első négy mérkőzésen. Ráadásul kétszer eljuttatott minket az “atyaúristeeeen”-dimenzióba is, mert úgy ugrottunk fel a tv elől két góljánál, mintha áram rázott volna. A szerbek elleni csoda magánprodukció volt, egy beadást felpörgetett magának, majd zseniális mozdulattal vágta Mitrovic hálójába.
Aztán a nyolcaddöntőben már az egész csapat részt vett a szambában, Richarlison segédjei pedig a belső védők, Marquinhos és Thiago Silva lettek. Nagybetűs futball, erre még Tite is táncra perdült!
Francia rekordra francia rekord
A vb-döntős franciák számára nem volt messze a címvédés, de a válogatott történetének szempontjából így is elég fontos dolgok történtek Katarban: Hugo Lloris az angolok elleni negyeddöntőben megdöntötte Lilian Thuram válogatottsági rekordját (most már 145-nél jár), Olivier Giroud pedig kettőre volt Thierry Henrytól a torna előtt, a lengyeleknek lőtt góljával megelőzte a franciák örök góllövőlistáján, 53-mal már ő az új mesterlövész.
A történelmet azért még megírták
Portugália nagy öregjei nem most futották legemlékezetesebb világbajnokságukat, de azért a történelemírók szekciójába ők is feliratkoztak. Cristiano Ronaldo meglehetősen hamar, a Ghána elleni első csoportmeccsen értékesített tizenegyessel ő lett az első labdarúgó, aki öt világbajnokságon is betalált (2006-2022).
CR7 számára viszont ezután a padozás jutott osztályrészül, ellenben Pepével, aki szépen bejátszotta magát a kezdőcsapatba, a Svájc elleni fejessel pedig a vb-k egyenes kieséses szakaszának legidősebb gólszerzője lett 39 évesen és 283 naposan. Ráadásul az örökranglistán is fellépett a dobogóra, az élen megdönthetetlennek tűnő 42 évével Roger Milla.
A legmenőbb kombináció
Ennél nem lesz menőbb, le a kalappal Hollandia előtt. Egyszerűen nincs és nincs még egy olyan csapat, amelyik az utolsó pillanatokban egy húszméteres szabadrúgást nem lő rá, hanem figurát játszik belőle, lepasszolja és így egyenlít ki. Weghorst gólja a világbajnokság legvagányabb jelenete, amely az addig simának tűnő argentin egyenes kieséses szakaszt is megrengette, Messiék a tizenegyespárbaj alatt tudtak csak javítani. Hollandia pedig hiába utazott haza, azért csak hagyott nyomot a tornán.
“Air” En-Nesziri
Amikor Cristiano Ronaldo a kispadról figyeli korábbi önmagát… A Marokkó–Portugália negyeddöntőben En-Nesziri gondolta, hogy Diogo Costa kapust megelőzve megsasolja, mi újság a világűrben, a vb-re 188 centivel benevezett támadó majdnem egy métert (!) emelkedett a gólja előtt. A találat pedig nemcsak látványos, de történelmi jelentőségű is lett: Marokkó ezzel győzte le a portugálokat, s jutott első afrikai csapatként a világbajnokság elődöntőjébe. Az Atlasz Oroszlánkirályai!
Ámulat és bámulat!
Továbbra is elképesztő, ami a vb-döntőben történt, de jelentőségét tekintve talán mégsem olyan nehéz kiválasztani kedvenc góljainkat minden idők egyik legjobb fináléjából. Argentína kontrája megmutatta, hogy Messin túl is mitől ilyen erős ez a csapat, ennél tökéletesebb kontra egyszerűen nem létezik, az pedig csak hab a tortán, hogy a döntőre beizzított Ángel Di María értékesítette, aki ezzel az első góllövő lett olimpia, kontinenstorna és világbajnokság fináléjában.
Sokáig azt hittük, ez a Di María-gól egyben a matt is volt Franciaországnak, aztán Kylian Mbappé hipp-hopp megvillant, két percen belüli két gólja pedig kapásból elénk tárta a drámát, a csodát, a futballtörténelmet. Nem mellesleg, ez sem volt csúnyább az argentin kontránál.