×

Brit győzelem a 103. Giro d'Italián - Valter Attila a 27. helyen zárt

A brit Tao Geoghegan Hart nyerte a 103. Giro d'Italia országúti kerékpáros körversenyt, amelyen Valter Attila 27. lett összetettben pályafutása első háromhetesén.

Geoghegan Hart (Fotó: EPA/LUCA ZENNARO)

A vasárnapi milánói záró időfutam a szám világbajnokának, a negyedik etapgyőzelmét arató olasz Filippo Ganna sikerét hozta, Valter a 41. időt tekerte.

Ez volt az első eset a háromhetes körversenyek történetében, hogy az összetett első két helyezettje azonos idővel vágott neki az utolsó szakasznak: 3345,2 kilométer megtétele után a rózsaszín trikós ausztrál Jai Hindley (Sunweb) és Geoghegan Hart (Ineos Grenadiers) között az első két időfutamon mért 86 századmásodperc különbség rangsorolt előbbi javára. Így a 21. etap, a 15,7 kilométeres egyéni időfutam döntött a 103. Giro d'Italia győzteséről, a szakaszt Valter a 27. helyről várta, az összetett harmadik helyén álló holland Wilco Kelderman (Sunweb) hátránya másfél perc felett volt.

A 24 éves Hindley és a 25 esztendős Geoghegan Hart közül papíron utóbbi számított erősebbnek az időfutamban, és a gyors, néhány technikás kanyarral megspékelt pályán 39 másodperccel jobbnak is bizonyult. Geoghegan Hart ezzel az első olyan Giro-győztes lett, aki csak a végső eredményhirdetésen ölthette magára a rózsaszín trikót, amely mellett a legjobb fiatal versenyzőnek járó fehér trikót is kiérdemelte. Az összetett második helyén Hindley, a harmadikon Kelderman végzett.

Valter Attila összetettben a 27. helyen zárt (Fotó: Facebook/CCC Team)

Valter 49,797 kilométeres óránkénti átlagsebességgel a 41. időt tekerte, összetettben pedig a 27. helyen zárt. Korábban egy magyar kerékpáros indult háromhetes körversenyen, a hétszeres Grand Tour-résztvevő Bodrogi László legjobb összetett eredménye a 2002-es Tour de France-on elért 62. pozíció volt.

Az Ineos Grenadiers 24 éves időfutam-világbajnoka, Ganna 54,556 km/órás átlagsebességgel bizonyult a legjobbnak az etapon, így a két korábbi egyenkénti időfutam megnyerése és egy szökésből aratott siker után negyedik szakaszsikerét ünnepelhette ezen a Girón. A brit csapat pedig az összetett mellett hét szakaszgyőzelemmel zárta az idei olasz körversenyt úgy, hogy korán elvesztette eredeti kapitányát, Geraint Thomast.

A harmadik helyet az etapon "Top Ganna" csapattársa, az utolsó két hegyi szakaszon óriásit dolgozó ausztrál Rohan Dennis szerezte meg, közéjük ékelődött be másodikként az egyórás világcsúcstartó, a belga Victor Campenaerts.

A hegyi pontversenyt és így a kék trikót a portugál Ruben Guerreiro (EF) nyerte, míg a sprinterek pontversenyében - a Tour de France-on a kategóriában ugyancsak második szlovák Peter Sagant megelőzve - a négy szakaszt nyerő francia Arnaud Démare (Groupama-FDJ) érdemelte ki a ciklámen trikót.

Érdekesség, hogy minden bizonnyal ez volt az utolsó háromhetese a Vuelta a Espana- és Giro-szakaszgyőzelemmel is rendelkező Adam Hansennek, aki jövő évtől már kizárólag az Ironman-versenyekre összpontosít. A Lotto Soudal 39 éves ausztrál bringásának ez volt pályafutása 29. Grand Tour-viadala. Hansen csúcstartó azzal, hogy a 2011-es Vueltától a 2018-as Giróig sorozatban 20 háromhetest teljesített, ezalatt hat egymást követő esztendőben is letekerte mindhárom nagy körversenyt.

Eredmények, Giro d'Italia:
21. (utolsó) szakasz, Cernusco sul Naviglio-Milánó, 15,7 km, egyéni időfutam:
1. Filippo Ganna (olasz, Ineos Grenadiers) 17:16 perc
2. Victor Campenaerts (belga, NTT) 32 másodperc hátrány
3. Rohan Dennis (ausztrál, Ineos Grenadiers) azonos idővel
4. Joao Almeida (portugál, Deceuninck - Quick-Step) 41 mp h.
...11. Wilco Kelderman (holland, Sunweb) 55 mp h.
...13. Tao Geoghegan Hart (brit, Ineos Grenadiers) 58 mp h.
...24. Pello Bilbao (spanyol, Bahrain-McLaren) 1:16 perc hátrány
...30. Vincenzo Nibali (olasz, Trek-Segafredo) 1:27 p h.
31. Jakob Fuglsang (dán, Asztana) 1:28 p h.
...38. Jai Hindley (ausztrál, Sunweb) 1:37 p h.

Bodrogi László
Tour de France: 2002 - 62., 2003 - 108., 2005 - 119.
Giro d'Italia: 2007 - 84.
Vuelta a Espana: 2004 - nem fejezte be, 2006 - 76., 2007 - nem fejezte be

Valter Attila
Giro d'Italia: 2020 - 27.

Az olasz körverseny hagyományosan az első az esztendő háromhetesei közül, idén viszont a koronavírus-járvány miatt - és annak árnyékában - tartották októberben, részben átfedésben a kedden elrajtolt Vuelta a Espanával. Az eredeti tervek szerint májusban Budapest adott volna otthont az úgynevezett nagy rajtnak, a Grande Partenzának, és az első három szakaszt Magyarországon rendezték volna.