Nemzeti Sportrádió
Most szól:
Élő Eredmények

Kezdődik! – Minden, amit a 100 éves Tour de Hongrie-ról tudni érdemes

Kezdődik! – Minden, amit a 100 éves Tour de Hongrie-ról tudni érdemes

m4sport.hu | | Szerző: Brúszel Péter
1925. június 27-én, hajnali 4 órakor indult útjára első ízben a Tour de Hongrie, amely a Nemzeti Sport korabeli tudósítása szerint „Németországot megszégyenítő pontossággal és lelkiismeretességgel" zajlott le. Hasonlóban bíznak a 46. magyar körverseny szervezői, akik idén is mindent megtettek, hogy emlékezetes versenyt láthassunk az öt nap során. A szerdai rajt apropóján összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.

A szerdától vasárnapig tartó Tour de Hongrie minden percét élő közvetítjük az M4 Sporton és az m4sport.hu-n.

Útvonal

Az idén 100 éves verseny pontosan onnan indul, ahonnan egy évszázaddal ezelőtt: a Szent Gellért térről, és ott is zárul, ahol annak idején: Győrben.

A hasonlóságok kis túlzással itt talán véget is értek, hiszen míg 1925-ben 510,5 kilométert kellett megtenni három nap alatt, ebben az évben 875 kilométer a táv, amit öt nap alatt teljesítenek a versenyzők.

A történelmi nyitószakasz egy budapesti lassúrajttal kezdődik, a mezőny a Lánchíd és a Szabadság-híd érintésével tesz egy kört, aztán Etyek felé veszi az irányt, ahol a tavalyi 4. etap befutójánál, a Korda Stúdiónál lehet először (hegyi)pontokat szerezni.

Egy móri gyorsasági hajrá után a Pannonhalmi Főapátságnál is osztanak pontokat a hegyi versenyben, a nap pedig az ETO Parknál zárul, ahol 210 kilométer után minden bizonnyal mezőnyhajrá dönt az első sárga trikó gazdájának kilétéről.

Fotó: Tour de Hongrie

Csütörtökön egy fél Balaton-kör vár a kerékpárosokra, akik 178 kilométert tesznek Veszprém és Siófok között, ahol a szél is gondot okozhat. Tihanynál és Tótvázsonynál hegyihajrát rendeznek, Balatonkenesénél és Ságvárnál gyorsaságit, mielőtt a siófoki Fő utcán sprintelnek a győzelemért.

Tour de Hongrie

Aki a Kékesen győz, a versenyt is megnyeri – legalábbis az utóbbi öt alkalomból négyszer így történt, szóval az összetettet illetően egyértelműen a péntek lesz a verseny legfontosabb napja.

A közel 2000 méter szintemelkedést tartalmazó királyszakasz a Gödöllői Királyi Kastélytól indul, és Gyöngyös-Kékestetőn fejeződik be, de csak az után, hogy Turánál és Gyöngyösnél is sprintelnek gyorsasági pontokét, valamint (Mátraházáig) kétszer is megmásszák hazánk legmagasabb és legnehezebb emelkedőjét, amelynek az utolsó bő három kilométere lesz igazán combos (3,3 km, 8,2%-es átlagmeredekség, 12,4%-os maximum meredekség).

Fotó: Tour de Hongrie

A 4. etap rajtvárosa Tata lesz, a befutót pedig 154 kilométer megtétele után Székesfehérváron rendezik. A nap közbeni három gyorsasági hajrá után Fehérváron három kört tesz meg a mezőny a MET Aréna környékén.

(Fotó: Tour de Hongrie)

Az egynapos klasszikusokra hajazó, 1960 szintemelkedést magában foglaló zárószakasz Etyek és Esztergom között zajlik majd. A zsámbéki gyorsaságit egy pilisi körözés követi, ahol a mezőny háromszor küzdi fel magát az 1,8 km-es és átlag 9%-os meredekségű pilisszántói kaptatón.

A karaván utána Esztergom felé veszi az irányt, ahol egy 1,1 km hosszú, helyenként 8%-os meredekségű macskaköves szektor is nehezíti a 8 km-es körpályát, amelyet háromszor teljesítenek a kerekesek, mielőtt a bazilikánál véget ér a 46. Tour de Hongrie.

Fotó: Tour de Hongrie

Összesen tehát 875 kilométer és több mint 7000 méter szintemelkedés vár a mezőnyre. Öt nap alatt 13 gyorsasági hajrá és tíz kategorizált emelkedő teszi nehezebbé a versenyt, amelynek végén négy megkülönböztető trikó talál gazdára: az összetettben élen állónak a sárga, a pontverseny győztesének a zöld, a hegyi pontverseny éllovasának a piros, a legjobb magyarnak pedig a fehér trikó jár.

Az útvonallal kapcsolatban minden információt (itinerek, térképek, szintrajzok, GPX-fájlok, városi zárások, interaktív Google térképek és érdekességek) megtalál ezen a linken.

Mezőny

Mark Cavendish-ek és Peter Saganok ugyan nem lesznek, mint tavaly, de ahogy az utóbbi években már megszokhattuk, idén is erős mezőny gyűlik össze a Tour de Hongrie-n.

Hat WorldTeam érkezik a 2023 óta ProSeries besorolású versenyre: az UAE Team Emirates, a Lidl–Trek és a XDS Astana révén ráadásul az év három, legtöbb pontot gyűjtött sora is itt lesz, mellettük a Red Bull – BORA – hansgrohe, a Jayco AlUla és a Bahrain Victorious jön.

A sportág élvonalába tartozó csapatokon túl kilenc prokontinentális istálló indul, a Caja Rural Seguros RGA, az Equipo Kern Pharma és a Dina Mártont is soraiban tudó Euskaltel-Euskadi révén három spanyol, két olasz (VF Group – Bardiani CSF – Faizane, Team Polti Kometa), egy amerikai (Team Novo Nordisk), egy svájci (Q36.5 Pro Cycling Team), egy francia (Unibet Tietema Rockets) és egy belga (Team Flanders – Baloise).

Idén először versenyez országúton a belga Pauwels Sauzen – Cibel Clementines, amely cyclocross ProTeamként színesíti a TdH mezőnyét.

Kontinentális csapatból öt kapott meghívót, természetesen a három magyar, az Epronex–Hungary Cycling Team, a Karcag Cycling ÉPKAR Team és a Team United Shipping, valamint két magyar érdekeltségű sor, az olasz bejegyzésű, de magyar főszponzorral rendelkező MBH Bank Ballan CSB és a szlovák Pierre Baguette Cycling, előbbiben Takács Zsombort és Valent Márkot, utóbbiban Pakot Andrást figyelhetjük majd.

Fotó: Tour de Hongrie

21 csapat, 22 nemzet, 126 versenyzője áll rajthoz szerdán a Gellért-szállónál, és akárcsak az elmúlt kiírásokban, most is a sprinterek között találjuk a legnagyobb neveket.

A hatszoros Tour de France-szakaszgyőztes Dylan Groenewegen (Jayco AlUla) már régi ismerősként tér vissza, 2022 óta mindig itt volt a Tour de Hongrie-n, ami két etapsikert eredményezett neki.

A holland legnagyobb ellenfele a pályán olimpiai bajnok, az idényt szenzációsan kezdő, a tavalyi nyitószakaszt behúzó Sam Welsford (Red Bull – BORA – hansgrohe) és Phil Bauhaus (Bahrain Victorious) lehet, aki már három szakasz végén ünnepelhetett a magyar körön, 2021-ben pedig a zöld trikót is megszerezte, de a Giro d’Italia pontversenyét kétszer megnyerő, Európa-bajnok Giacomo Nizzolo (Q36.5 Pro Cycling Team) is szintén ott lesz a hajrákban.

Az összetett esélyeseknél vélhetően spanyol ajkú versenyzők küzdenek majd egymással. A kolumbiai Sergio Higuita (XDS Astana Team) nyert már szakaszt a katalán és a baszk körön, valamint a Vuelta a Espanán, honfitársa, az utolsó napokban beugró Iván Ramiro Sosa hat évet tekert a World Tourban, mielőtt Equipo Kern Pharmához igazolt.

A szupertehetségnek tartott Pablo Torres (UAE Team Emirates XRG) kényszerűségből került be csapatába Jan Christen sérülése miatt, de így is komolyan kell venni a 19 éves spanyolt, ahogyan a Higuitához hasonlóan astanás Harold Martín López, aki a másfél héttel ezelőtti török körön remek formában volt, nyert egy szakaszt, összetettben pedig második lett.

Az egyszer biztos, hogy új győztest avatnak vasárnap, hiszen egy korábbi bajnok sem jön el, a 2018-as ezüstérmes Kamil Malecki (Q36.5 Pro Cycling Team) és az egy évre rá ugyancsak ezüstérmes Dina Márton személyében viszont két korábbi dobogós indul.

A mezőnyben egyébként találunk majd három nemzeti bajnokot (Groenewegen – Hollandia, Alexander Hajek – Ausztria, Luke Durbridge – Ausztrália), pályáról két olimpiai bajnokot (Welsford, Rui Oliveira), egy világbajnokot (Tim Torn Teutenberg) és egy Eb-győztest (Ivo Oliveira), országútról egy Európa-bajnokot (Nizzolo), Michael Vanthourenhout révén a cyclocross-világkupasorozat címvédőjét, továbbá 10 Grand Tour-szakaszgyőztest (Juan Sebastian Molano, Sören Kragh Andersen, Higuita, Urko Berrarde, Nizzolo, David de la Cruz, Alessandro Covi, Danny van Poppel, Luka Mezgec).

Magyarok

Tizenöt hazai kerekes lesz ott a rajtnál, akik hat csapatból jönnek, viszont 2017 után először nem indul a magyar válogatott.

Rendhagyó módon három magyar klubcsapat is lesz a mezőnyben, a magyar kerekesek javarészét természetesen ők adják. A TdH-n már visszatérő vendégnek tekinthető, ötödször induló Epronexben Istlstekker Zsolt, Rózsa Balázs és Gönczy Gergő lesz ott, az egyaránt idénre szintet lépő és most debütáló Karcag Cyclingban, illetve a United Shippingben négyet-négyet találunk.

Előbbiben Filutás Viktor, Solymosi Márton, Hrenkó Norbert és Nagy Bendegúz kap szerepet, utóbbiban pedig Fetter Eriket, Feldhoffer Bálintot, Pelikán Jánost és Szijártó Zétényt figyelhetjük.

Négy légiósunk is hazatér a magyar körre: az MBH színeiben Takács Zsombor és Valent Márk, az Euskaltelnél Dina Márton, a Pierre Baguette-tel Pakot András indul.

Dér Zsolt szövetségi kapitánnyal a napokban részletesen is átbeszéltük a magyar szálat.

Közvetítés

Az M4 Sport, illetve az M4 Sport+ összesen közel 24 órányi élő közvetítéssel készül a versenyre. Május 14-től mind az öt szakaszt élőben láthatják a közmédia sportcsatornáin és az m4sport.hu oldalon, mégpedig megszakítás, reklámblokk nélkül.

A jubileumi körversenyre különleges közvetítéssel készül azM4 Sport – a hegyi szakaszokon eddig még nem látott grafikai elemeket, újításokat láthatnak a nézők.

Az m4sport.hu-n minden etap után a helyszínről jelentkezik az Après Tour című műsor, amely az adott napi szakasszal kapcsolatban elemzésekkel, háttértörténetekkel, interjúkkal várják a nézőket.

A karaván útja idén is élőben nyomon követhető a Navcenternek köszönhetően a tdh.fleet.hu oldalon.

A szerdától vasárnapig tartó Tour de Hongrie minden percét élő közvetítjük az M4 Sporton és az m4sport.hu-n.

Fotó: Tour de Hongrie
Borítókép: Csákvár, 2022. május 11. Elrajtolnak a versenyzők a 43. Tour de Hongrie országúti kerékpáros körverseny első, 198 kilométeres Csákvár - Székesfehérvár szakaszán Csákváron 2022. május 11-én. Minden idők legerősebb mezőnyével rendezik meg május 11-15. között a 905 kilométer össztávú 43. magyar körversenyt, amelyen Giro d'Italia-győztes bringás is részt vesz és a legjobb sprinterek közül többen rajthoz állnak. MTI/Vasvári Tamás

További tartalmak