Az M4 Sport és az m4sport.hu közvetítése 12.50-kor kezdődik!
Párizs-Roubaix
A 2026-os viadal az észak-franciaországi Compiégne-ből indul, s szokás szerint a párizsi Roubaix Vélodrome-ban ér véget. A versenyzők 258.3 kilométert tesznek majd meg a nap során, ennek nem kis részét a híres – és kegyetlen – macskaköves út teszi ki az összesen 30 ilyen szektort tartalmazó klasszikus során.
Nem véletlenül mondják, hogy ez a verseny az egyik legnehezebb és leginkább embert próbálóbb kihívás, az említett extrém, macskaköves útszakaszok ugyanis még a legjobbak kerékpárosoknak is alaposan feladják a leckét.
A „pavék” nemcsak a versenyzőknek, de a kerékpároknak is óriási terhelést jelentenek, a folyamatos rázkódás, a nagy sebesség és az ezekből fakadó erőhatások miatt gyakoriak a balesetek, a defektek és az egyéb technikai problémák – a terhelés miatt a csapatok most már jobbára speciális, külön a macskaköves útra kialakított kerékpárokkal érkeznek, aminek a váza és a kerekei is vastagabbak –, továbbá a résztvevőket itt a sár és a kosz sem kerüli el.
A körülmények tehát valóban extrémek, nem véletlenül nevezik a Párizs-Roubaix-t az Észak poklának.
Külön érdekesség, hogy a Párizs-Roubaix teljes vonalát minden évben fel kell újítani, ennek az egyik oka az, hogy a kilátogató nézők gyakran magukkal visznek „szuvenírként” egy-egy darabot a macskaköves szakaszokról, az így keletkezett úthiányt pedig pótolni kell.
A szervezők elmondták, hogy az idei verseny első felében lesz némi változás, az első öt szektorban a résztvevők például alig találkoznak majd aszfalttal, továbbá az ötödik szektorban vár rájuk egy 800 méteres emelkedő is.
A harminc szektorból (amely összesen 54,8 km tesz ki a versenyből) három – a 4., a 11. és a 19. – úgynevezett ötcsillagos besorolást kapott, ami ezeknek az „extrém” nehézségi szintjét jelenti, de hat, négy csillaggal jelölt – az 5., a 12., a 15., a 17., a 20. és a 28. – útszakasz is vár a versenyzőkre.
A Párizs-Roubaix sokáig csak férfiaknak lett megrendezve, 2021-ben viszont már a nők naptárába is bekerült (Párizs-Roubaix Femmes), az idei viadalnak ráadásul magyar résztvevője is lesz, Vas Blanka ugyanis az SD Worx színeiben rajthoz áll, a magyar bajnok az előzetes rajtlista alapján a csapat kapitányát, az egyik legnagyobb esélyesnek számító Lorena Wiebest segítheti vasárnap.
Vas Blanka egyébként a 2025-ös viadalon is elindult, akkor az 53. helyen végzett. Elindult továbbá Zsankó Petra is, ő a CERATIZIT színeiben a 96. helyen ért célba. Ahogy a férfiakét, úgy a nők versenyét is vasárnap tartják meg – 14.35-ös rajttal –, annyi különbséggel, hogy a nőknek 143.1 kilométert kell megtenniük, mint ahogy az ő versenyük nem Compiégne-ből rajtol, hanem Denain-ből, s náluk 20 etapon mintegy 33.7 kilométeres rész lesz csak macskakővel borított.
Az esélyek
Az nem is lehet kérdés, hoigy a 2026-os Párizs-Roubaix legnagyobb favoritja Tadej Pogacar.
Tadej Pogacar (fotó: EPA/ROBERTO BETTINI)A UAE Team Emirates XRG bringása négyszeres Tour de France- és egyszeres Giro d’Italia-győztes, 2020 óta kis túlzással a uralja a sportágat. Amellett, hogy a háromheteseken is gyakorlatilag verhetetlen, klasszikusokon is brillírozik, olyannyira, hogy egyetlen nagy egynapos klasszikus még nem került be Pogacar kupavitrinjébe, ez pedig a Párizs-Roubaix, melynek behúzásához tavaly állt a legközelebb, ám végül nem tudta megverni a holland Mathieu van der Poelt, miután 38 km-mel a vége előtt bukott a szlovén.
Tadej Pogacar vasárnap történelmi mérföldkőhöz érhet el azzal, ha megnyeri a Párizs-Roubaix-t, a 27 éves kerekes ugyanis zsinórban négy győztes nagy klasszikuson van túl, ha pedig behúzza az ötödiket, akkor olyat ér el, ami korábban még senkinek sem sikerült.
Olyan ugyan előfordult már volt, hogy egy kerekes a pályafutása során legalább egyszer behúzza mind az öt klasszikus egynapost (Eddy Merckx, Roger de Vlaeminck és Rik Van Looy is összehozta ezt a bravúrt), arra azonban nem volt példa, hogy valaki zsinórban ötből ötöt behúzzon – egyébként Pogacar azzal, hogy sorozatban négy győzelemnél tart (Liége–Bastogne–Liège 2025-ben, Lombardiai körverseny 2025-ben, Milánó-San Remo 2026-ban és a Flandriai körverseny, szintén 2026-ban) már azzal is történelmet írt, a Párizs-Roubaix-val pedig feltenné az abszolút koronát a karrierjére, s minden bizonnyal el is döntené a kérdést, miszerint ő minden idők legjobbja-e.
Hogy Pogacarnak mennyit jelentene a vasárnapi klasszikus, azt jól mutatja, hogy ő maga egy erre vonatkozó kérdésre elárulta, ha dönthetne, előbb választaná pályafutása első Párizs-Roubaix-sikerét, minthogy ötödször is megnyerje a Tour de France-t (pedig azzal beállítaná Jacques Anquetil, Eddy Merckx, Bernard Hinault és Miguel Indurain rekordját).
S erre most szó szerint „rá is gyúrtak” a UAE Team Emirates XRG-nél – ahogy a Söprögető Kocsi című kerékpáros podcastünk legfrissebb adásában el is hangzott –, a csapatnál ugyanis az elmúlt időszakban az erőnlétén is sokat dolgoztak annak érdekében, hogy Pogacar a klasszikusokon is a lehető legjobb formáját tudja nyújtani.
„Ez egy-két százalékot jelent, de mégis meghatározó, szoborszerű lett a felsőteste. Az úgynevezett core, vagyis törzsizomzatot próbálták megerősíteni, kicsit más így elosztani az izmokat. Nem lett sokkal nehezebb, de picit átdolgozták, hogy hol mennyi izma van, ennek köszönhetően lett még robbanékonyabb” – idézett Székely Dávid a L’Équipe egyik cikkéből.
Kapcsolódó tartalom
„Nagyon tudatosan csináltak mindent annak érdekében, hogy ilyen szinten legyen Pogacar, és még tovább fejlődjön. Tényleg minden adva van ahhoz, hogy vasárnap olyat lássunk, amit az elődeink soha az életben, de az utódaink is maximum hasonlót láthatnának: hogy valaki mind az öt klasszikust megnyerje egy éven belül.”
Noha lassan az lenne a meglepő, ha nem Pogacar nyerne, nem mehetünk el szó nélkül Mathieu van der Poel mellett sem, akinek mondhatni, egyik kedvence a Párizs-Roubaix, lévén az elmúlt három évben mindig ő nyerte meg. Ha 2026-ban negyedszerre is felállhatna a dobogó legfelső fokára, azzal duplán történelmet írna, ugyanis Tom Boonen és Roger De Vlaeminck után ő lehetne a harmadik, akinek sikerült négyszer diadalmaskodnia az Észak poklán, és ő lenne az első, aki sorozatban négyet nyert.
Mathieu van der Poel (fotó: EPA/OLIVIER MATTHYS)Ahogy Pogacar, úgy Van der Poel is kiváló formából várhatja a vasárnapi viadalt, hiszen néhány napja a holland a második helyen ért célba a Flandriai körversenyen, s csak szlovén riválisa tudta őt megelőzni.
Noha az esetében sok esély erre előzetesen nem ígérkezik, azért említsük meg Wout Van Aertet is, a belga kerekes ugyanis jó formában van, amit néhány napja a Flandriai egynaposon is megmutatott – Van Aert ott a negyedik lett, ám a két „nagy” mögött a harmadik, de őt megelőző Remco Evenepoel viszont nem indul a Párizs-Roubaix-n.
Van Aert mondhatni jókora szerencsével, amolyan nevető harmadikként profitálhat abból, ha Pogacarnak és Van Der Poelnak esetleg valami problémája támadna a nehezítő körülményekkel tűzdelt verseny során.
Negyedikként, fél szemmel figyelhetünk még a dán Mads Pedersenre is, ő néhány napja az ötödik helyen ért be a célba Flandriában. Pedersen stílusának ugyanakkor sokkal inkább fekszik a Párizs-Roubaix, a Lidl-Treknél ráadásul megvannak a megfelelő társak (Jonathan Milan, Max Walscheid, Mathias Vacek vagy például Soren Kragh Andersen), akiknek a segítségével akár még meglepetést is okozhat
Mind Pogacar, mind pedig Van der Poel számára óriási jelentőséggel bír tehát a Párizs-Roubaix, ami valamilyen szempontból biztosan korszakalkotó lesz – a kérdés csak az, melyikük ír történelmet vasárnap?
Az M4 Sport és az m4sport.hu közvetítése 12.50-kor kezdődik!













