2012, Európa-bajnokság: hihetetlen győzelem a címvédő ellen
A kontinensviadalon a magyar válogatott az Eb-és vb címvédő franciákkal, a vb-bronzérmes spanyolokkal, valamint Oroszországgal került egy csoportba. Az oroszok elleni rajt nem éppen a legjobbak szerint alakult, a 19-19-es első félidőt követően végül 31-31-es döntetlennel ért véget a találkozó, következett az eggyel nagyobb falat, Spanyolország.
A második meccsen az 56. percben kettővel vezetett a 2011-es vb harmadik helyezettje, a hátrányt Császár Gábor egy büntetővel egy gólra csökkentette, majd egy elhibázott spanyol lehetőség után ugyancsak Császár egy időntúli hétméteressel egyenlített, bravúrdöntetlen született, jöhetett a franciák elleni utolsó csoportmérkőzés.
Franciaország a meccs elején rögtön meglépett 3-0-ra, előnyét azonban később nem tudta tovább növelni. A 40. percben a magyar válogatott 16-15-ös állásnál először egyenlített, és bár a franciák 19-19-nél még egálra álltak, vezetni ezután már nem tudtak. A hat gólt szerző Zubai Szabolcs és a 21 védést bemutató Fazekas Nándor vezette csapat végül világraszóló, 26-23-as győzelmet aratott és csoportmásodikként jutott a középdöntőbe, ahonnan a legjobb négy közé már nem vezetett út.
2012, olimpia: 14 másodperc
A hazai sportrajongók egyik legemlékezetesebb kézilabdás élménye minden bizonnyal a 2012-es londoni olimpia negyeddöntője. A válogatott a tizenkét csapatos tornán a B csoportban Szerbia és Dél-Korea legyőzésével a negyedik helyen továbbjutva került a legjobb nyolc közé, ahol Izlanddal találkozott és az utolsó percekig szinte végig előnyben volt.
Az ellenfél Sigurdsson zicceréből másfél perccel a vége előtt vezetést szerzett, Mocsai Lajos szövetségi kapitány időt kért. A magyar kezdeményezést nem sikerült gólra váltani, Iváncsik Gergő kapufát lőtt. Tizennégy másodperc volt hátra, Izland pedig 27-26-os vezetésnél hétmétereshez jutott. Gudjonsson abban a tudatban lőhetett, amennyiben gólt szerez, csapata biztosan bejut az elődöntőbe. A sorsdöntő lövést azonban Fazekas Nándor kivédte, a labda szerencsésen Császár Gáborhoz pattant, aki villámgyorsan indította Zubai Szabolcsot, ő továbbadta Iváncsiknak, Lékai Máté pedig négy másodperccel a rendes játékidő vége előtt egyenlített.
Innen már nem lehetett elbukni, a hosszabbítás után 34-33-as magyar győzelmet mutatott a kivetítő, Mocsai Lajos lefújás utáni szavai pedig magukért beszélnek:
„Kiemelkedő tartásról tett tanúbizonyságot a csapat. Ez a férfiválogatott történetének egyik legnagyobb győzelme”– nyilatkozta a kapitány a Nemzeti Sportnak.
A találkozó összefoglalóját IDE kattintva nézheti meg.

Két nappal később a még nagyobb szenzáció is karnyújtásnyira volt: a döntőbe jutásért vívott találkozón a válogatott mindössze egygólos vereséget szenvedett Svédországtól, a tornát végül a negyedik helyen zárta.
2017, vb: az olimpiai bajnok búcsúztatása
A csoportkör nem hozott kiugró eredményt a válogatott számára, mindössze Chilét és Argentínát sikerült megelőzni, bár tény, hogy a csapat egyik vezéregyénisége, Nagy László már rögtön az első, németek elleni találkozón bokasérülést szenvedett és csak a nyolcaddöntőben térhetett vissza.
Németország négy, Horvátország három, Fehéroroszország pedig kétgólos győzelemmel szedte össze 2-2 pontját a mieink ellen, így csoportnegyedikként az olimpiai bajnoki címvédő, a D csoport 100%-os teljesítményt nyújtó első helyezettje, Dánia következett a legjobb 16 között.
A magyar csapat a 6.percben már 4-1-re vezetett, a szünetre 13-12-es állással mehetett, ám ennél megdöbbentőbb, hogy Dánia az egész mérkőzés során egyszer sem jutott előnyhöz, rendre csak ikszre tudta menteni az állást. Az 54. percben ugyan 23-23-ra álltak a csapatok, de Balogh Zsolt és Császár góljaival negyven másodperccel a vége előtt már kétgólos volt a magyar előny.
A mérkőzés legeredményesebbje, a 8 gólt összehozó Mikkel Hansen a dán időkérés után még szerzett egy találatot, de Császár ismét érkezett, így Magyarország egy gyenge csoportkörös produkció után óriási meglepetésre 27-25-ös győzelemmel jutott a negyeddöntőbe.
„Ha nagy rizikót kellett volna vállalnom, akkor mérlegeltük volna a játékomat. A szívem vitt a pályára, itt szerettem volna lenni a csapattal” – mondta Nagy László a siker után.

A csapat a legjobb nyolc között a későbbi ezüstérmes norvég válogatotton már nem tudta magát átverekedni, így a hetedik helyen zárta a franciaországi tornát.
2020, Eb: régi ismerősök
A két évvel ezelőtti Európa-bajnokság csoportköre nem ígérkezett gyaloggaloppnak. A magyar válogatott a nyolc évvel korábbi viadalhoz hasonlóan ezúttal is Oroszországgal és Dániával került egy kvartettbe, de Franciaország helyett most a szintén magasan jegyzett Izland szerepelt a négyesben.
Az első találkozón a magyar és az orosz csapat is kiegyensúlyozottan és koncentráltan játszott, a győzelem sorsa egészen az utolsó másodpercekig kérdéses volt, de kulcsfontosságú volt Mikler Roland mozdulata, aki 17 másodperccel a lefújás előtt, 26-25-ös állásnál hárította Tyimur Gyibirov lövését, bebiztosítva ezzel a magyar válogatott első győzelmét.
Két nappal később az olimpiai- és világbajnoki címvédő Dánia ellen folytatódott az Eb, a magyar válogatott rendkívül összeszedetten játszva, nem mellesleg Balogh Zsolt és Szita Bence góljainak is köszönhetően egészen az 57. percig nem engedte előnyhöz jutni az északiakat. Ekkor a dánok 24-23-as eredménnyel kedvezőbb helyzetben fordultak a hajrára, de összejött a magyar egyenlítés és bravúros döntetlent született. A remeklő Balogh így értékelt a mérkőzés után:
„Ahogy összeállt a csapatunk a világbajnoki címvédő ellen, az alapján ez túlzás nélkül az év mérkőzésének is nevezhető. Ha nyertünk volna eggyel, akkor biztosan ott lennénk a középdöntőben. Így viszont nem vagyunk sokkal előrébb, bár hatalmas eredmény, nagyon boldogok vagyunk.”

(Forrás:MTI/EPA/TT Hírügynökség/Andreas Hillergren)
A magyar fiúk a harmadik, Izland elleni meccset 3-0-ával kezdték, majd jött a hidegzuhany, az ellenfél nemhogy döntetlenre hozta fel magát, fordított is 6-3-ra, később pedig volt, hogy öt góllal is vezetett. A szünetre 12-9-es izlandi vezetéssel vonultak le a csapatok. A második játékrész elején Mikler parádézott, sorra nagyokat védett, ami meg is hozta a várva várt egyenlítést, a 41. percre 15-15 volt az állás, az 51. percre pedig sikerült elhúzni három góllal (20-17). Az utolsó percekben aztán a magyar csapat tovább növelte előnyét, négy dobott góllal szemben csap egyet kapott, így 24-18-cal zárta a találkozót és csoportelsőként, veretlenül, két vitt ponttal jutott a középdöntőbe.
„Hazudnék, ha azt mondanám, hogy számítottunk a továbbjutásra, de most is azt mondtuk a srácoknak az öltözőben, hogy ne érezzék a terhet. Óriási dolog, hogy ilyen ellenfelek ellen tudjuk tovább építeni a magyar válogatottat. Most megismeri őket Európa” – osztotta meg örömét Gulyás István szövetségi kapitány a győzelem után.

(Forrás: MTI/EPA/TT Hírügynökség/Andreas Hillergren)
A fiatal és meglepően jó teljesítményt nyújtó csapat a továbbjutó Szlovéniát még ugyan megverte, de Norvégiától, Svédországtól és Portugáliától is kikapott, így a kilencedik helyen zárta az Eb-t.