54 percig vezettek a dánok, de Norvégia feltámadt és megvédte címét a női kézilabda Eb döntőjében

m4sport.hu/MTI
Norvégia az ötödik perc végén tudott először gólt szerezni a női kézilabda Európa-bajnokság döntőjében Dánia ellen, Jesper Jensen csapata pedig négygólos előnyt alakítottak ki az első negyedóra végére. A norvégok ugyan egyet ledolgoztak, de háromgólos különbséggel vonultak pihenőre a csapatok az első félidő végén. Thorir Hergeirssonék mindent megpróbáltak, de a dánok tartották az előnyüket, az utolsó negyedóra a címvédő kétgólos hátrányával kezdődött. A dánok hétperces gólcsendjének köszönhetően, ötven percnyi játék után Norvégia kiegyenlített, nemsokkal később pedig először vezetett az összecsapáson. Stine Oftedálék a végjátékban már nem engedték ki kezükből a győzelmet, és 25–27-re megvédték címüket az Európa-bajnokságon.

Norvégia Franciaország ellen tudott győzni az elődöntőben 28–20-ra, míg Dánia 27–23-as sikert aratott Montenegró fölött, és úgy vágott neki a mérkőzésnek, hogy 18 éve nem játszott döntőt az Európa-bajnokságon, és húsz éve nem tudta megnyerni azt.

A két csapat legutóbb szerdán találkozott egymással, a középdöntő utolsó fordulójában 31-29-re a dánok győztek.

A fináléban mindkét együttes remek védekezéssel kezdett, és mivel támadásban a dánok voltak hatékonyabbak, a 13. percben már 7-3-ra vezettek. Dánia magabiztos, szervezett játéka egy ideig közel volt a tökéleteshez, a 21. percben 10-5-ös előnyben volt, a folytatásban azonban a norvégok egy 4-1-es sorozattal négy percen belül felzárkóztak.

Katharina Vinter Burgaard (EPA/ANTONIO BAT)

A szünetben három találat volt a dánok előnye, a második félidő pedig ugyanúgy kezdődött, ahogyan az első, mindkét oldalon remek védekezéssel. A 44. percig felváltva születtek a gólok, ezután viszont óriási fordulat következett. A címvédő egy 9-2-es sorozattal zárta a meccset, mivel még keményebbé vált a védekezése, a csereként beállt Katrine Lunde bravúrosan védett, csapattársai pedig hatékonyabban támadtak és pontosabban lőttek.

Norvégia az 54. percben vezetett először, és mivel a hajrában magabiztosabban kézilabdázott, megnyerte a rendkívül színvonalas finálét.

EPA/ANTONIO BAT

A meccs legjobbjának Nora Mörköt választották, aki nyolc találattal a mezőny legeredményesebbje volt, és ötven góllal a torna gólkirálya lett.

A Győri Audi ETO KC kapusai közül a dán Sandra Toft 11, a norvég Silje Solberg kilenc, utóbbi honfitársa, Katrine Lunde négy védéssel zárt.

Az eredményhirdetés keretein belül átadták a díjakat az álomcsapat tagjainak, köztük Klujber Katrinnak is.

Eredmény,
női kézilabda Európa-bajnokság,
döntő,
Dánia – Norvégia 25–27 (15-12)
gólszerzők: Mörk 8, Breistöl 4, Aardahl, Oftedal, Ingstad, Reistad 3-3, Larsen Aune 2, Naes Andersen 1, illetve Vinter Burgaard 6, Friis 5, Jensen Östergaard 3, Tranborg, Petersen, Höjlund, R. Iversen 2-2, S. Iversen, Jörgensen, Möller 1-1
lövések/gólok: 45/27, illetve 43/25
gólok hétméteresből: 2/2, illetve 2/2
kiállítások: 6, illetve 4 perc

A dánok elleni 27-25-ös siker azt jelenti, hogy Norvégia mérlege immár kilenc győzelem és három vereség a kontinenstornák fináléjában.

Dánia hatodszor jutott döntőbe, és három siker mellett harmadszor veszített.