Nemzeti Sportrádió
Most szól:
Élő Eredmények

Mentsük el a jót, és dobjuk magunk mögé a vébét: a kéziválogatott hullámvasútja az olimpiai selejtezőre

Mentsük el a jót, és dobjuk magunk mögé a vébét: a kéziválogatott hullámvasútja az olimpiai selejtezőre

m4sport.hu | Szerző: Sz. Sz.
Rögös utat tudhat maga mögött a női kézilabda-válogatott a 26. női világbajnokságon az olimpiai selejtezőtornáig. Golovin Vlagyimir válogatottja egyetlen európai ellenfelet legyőzve is teljesítette a szövetség által kitűzött célt: részvétel a 2024-es párizsi olimpia selejtezőjében. Az elmúlt két hétben láthattunk jobb és rosszabb teljesítményeket, csúcs- és mélypontokat, ígéretes játékot mutató újoncokat, akiknek fényes jövője lehet klub- és válogatott szinten egyaránt.

A magyar női kézilabda-válogatott a 10. helyen zárta a 26. női világbajnokságot. Pozitív előjelekkel várhattuk a tornát, de ebben a kedvező sorsolásnak is volt szerepe. A Magyar Kézilabda Szövetség által kitűzött cél az olimpiai selejtezőtornán való részvétel kivívása volt, és ezt teljesítették is a lányok.

A csoportkörben két papírforma győzelmet követően Montenegróval nézett farkasszemet a Golovin-csapat. Remek első félidőt pocsék második követett, majd hatgólos vereség lett a vége, és akkor nagyon távolinak, vagy inkább nehéz feladatnak tűnt a negyeddöntő. A középdöntőben Szenegál legyőzése után a társházigazda Svédország következett, de a bravúr elmaradt. A második vereséggel biztossá vált, hogy Magyarország nem végezhet a legjobb nyolcban, de az olimpiai selejtezőre még maradt remény, mivel a többi középdöntős csoportban számunkra kedvezően alakultak az eredmények.

Vámos Petráék hétfő este annak tudatában léphettek pályára Horvátország ellen az utolsó vébémeccsükön, ha nyernek, megszerzik a 10. helyet.

Lehet menni selejtezni. Sőt, jók az esélyink is!

A sikerhez nemcsak egy elképesztő fordítás, de nemi szerencse is kellett: ha Csehországon kívül még egy olyan csapat jutott volna be a legjobb nyolcba, amelynek nem volt kvótája a világbajnokság előtt, akkor Magyarország most nem készülne selejtezőre. Ha Norvégia, Dánia, Franciaország vagy Brazília közül csak egy is Golovinék mögött végzett volna, az elért 10. hely nem ért volna selejtezőtornát.

A IV-es középdöntős csoportban három hatpontos gárda között minitabella döntött a második hely sorsáról. Az egymás elleni eredmények miatt – Spanyolország–Brazília 27–25, Csehország–Spanyolország 30–22, Brazília–Csehország 30–27 – a csehek zártak a legjobb gólkülönbséggel és továbbjutottak a második helyen a brazilok és spanyolok előtt.

A magyarok olimpiai selejtezőtornáján Japán és Kamerun mellett még egy európai válogatott kerül. Ez a vb-n a legjobb selejtezőt jelentő helyen záró, még párizsi kvóta nélküli ország válogatottja lesz. Európán kívüli válogatott már nincs versenyben, a legjobb nyolc közül pedig Norvégiának és Franciaországnak van kvótája.

A Magyar Kézilabda Szövetség megpályázta az áprilisi selejtezős torna megrendezését, a nemzetközi szövetség a jövő héten dönt a rendezőkről. A selejtezőtornát 2024. április 11-14. között rendezik.

Cserélni vagy nem cserélni

Golovin szövetségi kapitány többször került kellemetlen döntéshelyzetbe a világbajnokság során. Több kulcsjátékosa is formán kívül teljesített, de a problémát csak részben sikerült megoldania. Természetesen arról nem tehet, hogy a gyengébbnek vélt, rangsorolt válogatottak elleni összecsapások nem voltak elegendők arra, hogy játékba vagy jobb lövőformába lendüljenek.

A Montenegró elleni mérkőzésen is tapasztalható volt, hogy az első játékrész utolsó 10 percében beálló játékosok remek lendületet hoztak a csapatba. Stabil előnyt tudtak kialakítani, de ennek ellenére is a padon találták magukat. Az előny elolvadt, a kezdősor fáradt, a frissítés pedig túl későn érkezett.

Golovin Vlagyimir (fotó: MTI/Illyés Tibor)

Svédország ellen ugyan egyre olvadt a félidei előny, de a folytatásra ismét a kezdők tértek vissza, ami másodszorra sem sült el jól. Kuczora Csenge nem tudta átmenteni a magyar bajnokságban mutatott lövőformáját. Ezt a metódust láthattuk hétvőn, Horvátország ellen is, de voltak kivételek.

Bordás Réka csupán 12 percet töltött a pályán, s nélküle jobban muzsikált a védekezés. Simon Petra remek lendületet hozott a padról. Debreczeni-Klivinyi Kinga beállása és az utolsó két percben mutatott rutinos, bevállalós játéka pedig a győzelmet jelentett – Böde-Bíró Blanka bravúrjaival karöltve.

A távoli gólok hiányában

Debreczeni-Klivinyi is a vártnál kevesebb időt töltött a pályán. Golovin Kuczorára alapozta az átlövőjátékot, melyet egyébként sem tervezett elsődlegesnek. A későbbiekben ezen minden bizonnyal dolgoznia kell a stábnak, több átlövésre lesz szükség, ha magasabb szintre akar lépni a válogatott.

A három európai ország ellen a holtpontokon egyértelműen látszott, hogy csak betörésekre nem lehet alapozni, ha a legjobb nyolc a cél.

Emlékezzünk vissza arra az időszakra, amikor Háfra Noémi ellenállhatatlan formában játszott és a 2018-as Európa-bajnokságon 27 góljával a legeredményesebb játékosunk volt, valamint az All Star-csapatba is beválasztották. A tornán a 7. helyen zárt a magyar válogatott.

Egy-két átlövésgól kisegítette volna a válogatottat ezekből a hullámvölgyekből. Azonban a kapitány arról nem tehet, hogy ilyenkor tapasztalható volt némi dekoncentráltság is, amely eladott labdákhoz és taktikai szabálytalanságokhoz vezetett. A csapat átlagéletkora még mindig az egyik legfiatalabb a világbajnokság mezőnyében. Ugyan sokaknak volt már sokadik világversenye az idei vb, de kevesek játszanak folyamatosan és évről-évre a Bajnokok Ligájában. Minden bizonnyal az idő és a vele megszerzett rutin magabiztosságot is eredményez majd, ahogyan a kapitány is tanulhat a hibáiból.

Vannak azonban olyan átlövők a keretben, akik meghozhatják a távoli gólokat. Juhász Gréta és Albek Anna is mutatott ígéretes jeleket, hogy akár már a következő Európa-bajnokságon nagyobb terhet lehet a vállaikra helyezni. És akkor még ott van az a Simon Petra is, akinek ugyan nem profilja az átlövés, de fineszességének köszönhetően képes rá.

Elgondolkodtató teljesítmények

Számos olyan teljesítményt láthattunk a világbajnokság során, amelyek pozitív vagy negatív értelemben felhívták magukra a figyelmet. A jobbik esetben felmerülhet, hogy a következő nagy tornákon esetleg többször, komolyabb feladatkörökben látjuk pályán az adott játékost. A rosszabb értelemben pedig egyeseknél akár fel is merülhet, képesek lesznek-e olyan formát mutatni, amely újbóli bizalomra buzdítja a szövetségi kapitányt.

Simon Petra

A válogatott egyik tornaújonca igazolta az előzetes várakozásokat. Ahogy már klubszinten is megszokhattuk, a válogatottban is lendületes, megfontolt és robbanékony játékot mutatott. Magára vállalta a befejezéseket is, valamint gólokkal is tudta segíteni a csapatot. Simon irányítóban és átlövőben is bevethető. A vb-n többnyire átlövőben szerepelt, de ekkor kétirányítós taktikát alkalmazott Golovin.

Az FTC-Rail Cargo Hungaria 19 éves játékosa remek bemutatkozást tudhat maga mögött a világbajnokságon. Mind a 6 mérkőzésen pályára lépett, 13 lövéséből 9-et váltott gólra. Kiosztott 8 gólpasszt és ellopott 1 labdát az ellenféltől.

Vámos Petra

Remekül helytállt a tornán annak ellenére is, hogy sokkal jobban felkészültek belőle az ellenfelek. Vámos jól mozgatta a csapatot, betörései ezúttal is veszélyt jelentettek. Akkor került némi gondba, amikor nem tudott lendületbe kerülni a védőivel szemben, de ezzel együtt is ő harcolta ki a legtöbb kétperces kiállítást (5), amelyekkel a válogatott emberelőnybe tudott kerülni, és a legtöbb gólpassz is az ő neve mellett található (14). A DVSC Schaeffler irányítója évről-évre meghatározóbb szerepet tölt be a nemzeti csapatban.

Kuczora Csenge

Nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, hogy egyszemélyes hadseregként szállítja majd a távoli gólokat. Kuczora a Praktiker-Vác csapatában elsőszámú kulcsember. Köré épül Herbert Gábor csapatának támadójátéka, az irányító-átlövő kerül a legtöbbször döntéshelyzetbe egy mérkőzésen. A válogatottban azonban rendszerjátékot kell játszania, melyben már nem tud olyan hatékonyan teljesíteni. A torna végére látszólag az önbizalmát is elveszítette, 11/29-es lövő statisztikával zárt, 23 9 méteren túli lövéséből csupán 8-at váltott gólra.

Bordás Réka (j) és Pigniczki Krisztina. (MTI/Illyés Tibor)

Bordás Réka

6 mérkőzésen láthattuk formába lendülni Bordást, aki a világbajnokság előtti játékhiányát Vácon próbálta pótolni. A védőspecialista beálló rengeteg időt töltött a pályán, de az utolsó mérkőzésen már csupán 12 perc jutott neki. A Ferencvárosnál nehéz helyzetben lévő játékosnak megoldást kell találnia, hogy ismét formába lendüljön. A kapitánynak pedig körbe kell járnia a lehetőségeket, kivel tudná relevánsan megoldani a pozíciót. A vb-n remekül teljesítő Papp Nikolett akár kiemeltebb szerephez is juthat az olimpiai selejtezőtornán.

Böde-Bíró Blanka

A válogatott nagybetűs CSAPATKAPITÁNYA. Voltak olyan félidők, amikor nem tudta hozni az extraklasszis teljesítményt, de nem érheti kritika. Horvátország elleni hétméteres hárításával pedig feltette a koronát saját teljesítményére.

Magyarország a 26. világbajnokságon:
A B-csoport eredményei:
Magyarország–Paraguay 35-12 (15-6)
Magyarország–Kamerun 39-20 (18-8)
Montenegró–Magyarország 24-18 (7-10)

Az I-es középdöntőcsoport eredményei:
Szenegál–Magyarország 20-30 (8-14)
Magyarország–Svédország 22-26 (11-10)
Horvátország–Magyarország 22-23 (11-8)
4 győzelem, 2 vereség

MTI/Illyés Tibor

A magyar női válogatott világbajnoki kerete:
Kapusok: BÖDE-BÍRÓ Blanka (FTC-Rail Cargo Hungaria), SZEMEREY Zsófi (Motherson Mosonmagyaróvári KC), BUKOVSZKY Anna (Praktiker-Vác)
Jobbszélsők: GYŐRI-LUKÁCS Viktória (Győri Audi ETO KC), TÖPFNER Alexandra (DVSC SCHAEFFLER)
Jobbátlövők: ALBEK Anna (Motherson Mosonmagyaróvári KC), KLUJBER Katrin (FTC-Rail Cargo Hungaria), PAPP Nikolett (Gloria Buzau, román)
Irányítók: DEBRECZENI-KLIVINYI Kinga (Moyra-Budaörs Handball), VÁMOS Petra (DVSC SCHAEFFLER), SIMON Petra (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Beállók: BORDÁS Réka (FTC-Rail Cargo Hungaria), FÜZI-TÓVIZI Petra (DVSC SCHAEFFLER), PÁSZTOR Noémi (Motherson Mosonmagyaróvári KC)
Balátlövők: JUHÁSZ Gréta (Kisvárda Master Good SE), KUCZORA Csenge (Praktiker-Vác)
Balszélsők: MÁRTON Gréta (FTC-Rail Cargo Hungaria), SZÖLLŐSI-SCHATZL Nadine (Győri Audi ETO KC)

Szövetségi kapitány: GOLOVIN Vlagyimir
Másodedző: PIGNICZKI Krisztina
Kapusedző: TATAI Péter
Erőnléti edzők: HOLANEK Zoltán, SZÜCS Martin
Csapatorvosok: DR. LOHNER Balázs, DR. BALÁZS Máté
Masszőrök: SÁNDOR Dániel, CSERNÁK Edina
Technikai vezető: PÁSZTOR Zsófia

Borítókép: MTI/Illyés Tibor

További tartalmak

Kapcsolódó hírek

Bravúrok, hetesek, fordítás – videón a horvátok elleni utolsó percek
A magyar női kézilabda-válogatott hatgólos hátránya után 10-3-as hajrát nyitott, amellyel megfordította a Horvátország elleni világbajnoki középdöntőt: az olimpiai selejtezőt érő győzelem utolsó percei – a meccshez hasonlóan – a hetesekről és Böde-Bíró Blanka védéseiről szóltak.
Kézilabda