Pontosan emlékszik első válogatott meccsére a női kézilabda-válogatott élén, amelyen tízgólos győzelmet arattak Portugália ellen. Golovin Vlagyimir három év elteltével már az ötödik nagy tornájára készül a női kézilabda-válogatott szövetségi kapitányaként. Az évek alatt számos örömöt és kudarcot is megélt már a kispadon, azt azonban csak reméli, az öregedés apró jelei nem a munkahelyi ártalomnak köszönhetők.
„Érzem az idő múlását, de bízom benne, az ősz hajszálak nem a lányok miatt vannak, hanem a korral jár. Ha megnézzük az apámat vagy a testvéremet, 50 évesen tiszta ősz volt mindkettő. Lehet, későn érő típus vagyok és most érek oda, de már a feleségem is észreveszi, hogy kicsit világosabb lett. Remélem nem a stressz miatt, hanem ilyen a genetikám” – beszélt egyre deresebbnek tűnő frizurájáról a szövetségi kapitány az m4sport.hu nagyinterjújában.
De menjünk vissza egy kicsit az időben: az 1970-ben, Odesszában született szakember 1992-ben érkezett Magyarországra. A Veszprém korábbi edzője, Valerij Melnyik segített neki, hogy elhagyja a Szovjetuniót és légiósnak álljon. Az első magyar edzője Skaliczki László volt Komlón, ahol Golovinnal együtt hét orosz származású kézilabdázó volt akkoriban.
„Csatlakoztunk a Komló felkészüléséhez, és játszottunk edzőmérkőzést a Szolnokkal. Zsiga Gyula volt ott az edző és megtetszett neki, amit irányító pozícióban csináltam. Mindenki a Bundesligába vágyott, és nekem is segített volna egy menedzser, hogy Magdeburgba kerüljek, de éppen akkor eltört a kezem. Ekkor Szolnokon Nagy Károly volt az edző, és kérte, hogy még két évet írjak alá.”
„Szolnokon már elkezdtem magyarul álmodni, és úgy éreztem, Magyarország lehet az az ország, ahol maradnom kell.”
„Amikor idekerültem nem beszéltem egy szót sem magyarul. Az első évben az egyik csapattársam fordított nekem, a másodikban azonban már én neki. Mindig érdekelt, mi zajlik az öltözőben és idegesített, amikor nem értettem. Nem egyszerű nyelv, de szerintem nagyon gyorsan sikerült megértenem: az első évben már 80 százalékban értettem, és 50 százalékban ki tudtam fejezni magam. Engem megfogott, hogy a magyarok ennyire büszkék a hovatartozásukra” – emlékezett vissza Golovin.
Golovin Magyarországon teljesedett ki, 2006 óta magyar állampolgár és majdnem 40 éves koráig játszott. Aktív pályafutása közben megszerezte az edzői képesítést, a játék mellett pedig utánpótlásedzőként is tevékenykedett. Erősítette a Szolnok, a Kiskőrös, a Százhalombatta, a Hargita és a Dabas csapatát játékosként. Az interjúban azonban azt is elmesélte, hogy az olimpiai, világ- és Európa-bajnok magyar vízilabdázó, Faragó Tamás egyik interjújában elhangzottak után eszmélt rá, be kell fejeznie pályafutását.
Edzőként végig járta a ranglétrát a Ferencváros utánpótlásában, valamint Elek Gábor másodedzőjeként is tevékenykedett. Róth Kálmán segítőjeként sokat tapasztalt az akkori junior válogatottnál, majd felnőtt szinten is leülhetett a kispadra. Irányította a Százhalombattát, a Kispestet, a Bugyit, a Kiskunhalast és a Siófokot, végül máig utolsó klubcsapatát, az MTK Budapestet 2015 és 2021 között vezette.
Eddigi legnagyobb sikereit a junior válogatott szövetségi edzőjeként érte el: 2018-ban világbajnokságot, 2019-ban Európa-bajnokságot nyert a korosztállyal.
KERESTÉK MOSZKVÁBÓL, MÉGIS KAPITÁNYNAK ÁLLT
Tudatosan építette karrierjét, mert egy hatalmas álmot üldöz. Úgy tartja, „cél nélkül semmit nem lehet csinálni”.
„Kiskunhalason kimondtam, hogy olimpiai bajnok akarok lenni. Az akartam lenni játékosként is, akkor nem sikerült. Amikor már edző voltam, újra elhatároztam, de nem tudtam, hogy jutok majd oda, és akkoriban biztosan kinevettek. Azon a napon nem is látszódott, hogy lehet esélyem válogatott edzőnek lenni, de az életemben mindig jöttek olyan helyzetek, amik e felé tereltek.”
„Volt olyan szituáció, amikor már majdnem megegyeztünk a Nemzeti Kézilabda Akadémiával. Akkor már Elek Gábor mellett voltam másodedző a Fradinál, de tudtam, ha NEKA lesz belőle, akkor biztosan nem leszek soha felnőtt csapat edzője.”
Kapcsolódó tartalom
Teltek, múltak az évek. A felnőtt válogatott kapitányai pedig nem tudtak átütő eredményt elérni a nemzeti csapattal, így többször is felmerült, hogy a juniorok sikeredzője, Golovin lehetne a szövetségi kapitány. Végül 2021-ben kapta meg a lehetőséget, hogy csapatot építsen, első olimpiája után pedig a Magyar Kézilabda Szövetség a következő ciklusra is bizalmat szavazott neki.
„A tokiói olimpia után Elek Gábor jelezte, nem kívánja folytatni a munkát a válogatottal, de még az ötkarikás játékok előtt, májusban megkeresett a szövetség és óvatos tárgyalások kezdődtek, hogyan tovább. Engem abban az időben megkeresett a CSZKA Moszkva és velük is kapcsolatban voltam. Nem akartam cserbenhagyni az MTK-t, szóltam a tárgyalásokról, hogy nekik ne az utolsó pillanatban kelljen edzőt találni a következő szezonra. Párhuzamosan ment a két egyeztetés, végül a válogatott mellett döntöttem, de szerintem az én helyemben mindenki, így cselekedett volna. Ez volt a legközelebbi lépcsőfok az olimpia felé” – ecsetelte Golovin.
A szövetségi kapitányi poszt nem egy stresszmentes állás, könnyen a kritikák középpontjába kerülhet a kinevezett szakember, bármi is történik a pályán. Legyen az jó, vagy rossz, mindig vannak olyan hangok, amelyek nem értenek egyet az éppen látottakkal.
„Nem foglalkozom a negatív kommentekkel. Annyira más vélemények vannak mindenről, az emberek máshogy és szerintem tévesen gondolkoznak, mert ilyen mértékben nem értenek hozzá. De véleményük van, és jogos, legyen is, ugyanakkor ezzel nem szabad foglalkozni. Mindenki úgy gondolja, ahogyan akarja. Ha én ezekkel foglalkoznék, akkor biztos, hogy nem előre mennék, hanem állnék és akkor csak gondolkozhatnék, kinek van igaza. Lehet, hogy nekik is, de ahhoz, hogy a csapat előre menjen a szakmai stábbal össze kell raknunk a dolgokat, meghatározni egy irányt és összerakni a csapatot” – mondta a szövetségi kapitány.
A teljes interjút megtekinthetik az M4 Sport YouTube-csatornáján.
A magyar válogatott csütörtökön 18 órakor Törökország ellen kezdi meg szereplését az Európa-bajnokságot, a kontinenstorna mérkőzéseit élőben követheti az M4 Sporton, az M4 Sport+ csatornán, az m4spor.hu oldalon és a Nemzeti Sportrádióban.
Az A csoport programja:
november 28., csütörtök:
Magyarország-Törökország 18.00
Svédország – Észak-Macedónia 20.30
november 30., szombat:
Svédország-Magyarország 18.00
Észak-Macedónia – Törökország 20.30
december 2., hétfő:
Észak-Macedónia – Magyarország 18.00
Törökország-Svédország 20.30
A csoportbeosztás:
A csoport: Svédország, Magyarország, Észak-Macedónia, Törökország
B csoport: Montenegró, Románia, Szerbia, Csehország
C csoport: Franciaország, Spanyolország, Lengyelország, Portugália
D csoport: Dánia, Svájc, Horvátország, Feröer-szigetek
E csoport: Norvégia, Ausztria, Szlovénia, Szlovákia
F csoport: Hollandia, Németország, Izland, Ukrajna