A helyszínek
Három ország négy városában rendeznek Eb-meccseket: Bázelben és Innsbruckban csak csoportmeccseket láthatnak a nézők, míg Debrecenben középdöntőket, Bécsben pedig helyosztókat is játszanak majd, többek között a december 15-ei döntőt is.
Természetesen a magyar válogatott mindhárom csoportmeccsét a debreceni Főnix Arénában rendezik, továbbjutás esetén pedig a középdöntős mérkőzéseket is hazai pályán játszhatják a lányok.
A négy helyszín közül férőhely szempontjából egyértelműen a bécsi aréna tűnik ki – a tízezer fő befogadására alkalmas Wiener Stadthalle nagyjából másfélszer akkora, mint a másik három csarnok bármelyike.
A magyar válogatott kerete
Golovin Vlagyimir összesen 18 játékosra számíthat majd az Európa-bajnokság során, a torna szabályzata miatt azonban maximum 16 játékos nevezhető minden mérkőzésre. Emiatt várhatóan csak két kapus lesz nevezve, a a keret tagjaként hárman is védhetik a válogatott hálóját: a magyar bajnok Ferencváros Janurik Kinga és Böde-Bíró Blanka révén két játékost is ad a pozícióra, Szemerey Zsófi pedig a francia bajnok Metz légiósaként csatlakozott a kerethez. Utóbbi bár nem sok lehetőséget kap klubjában, pont a Franciaország elleni felkészülési mérkőzésen nyújtott bravúros teljesítményt, így továbbra is kérdés, ki fog kezdeni a magyar kapuban a csütörtöki nyitómeccsen.
Beállós poszton Bordás Réka, Pásztor Noémi és Füzi-Tóvizi Petra lesz bevethető. Utóbbi tősgyökeres debreceni, a hajdúsági városban kezdte pályafutását, és több mint egy évtizede a DVSC játékosa. Nem csak őt fűzik kellemes emlékek a Főnix Arénához, ugyanis a keret tagjai közül hatan már felértek a csúcsra Golovin vezetésével a csarnokban:
2018-ban Magyarország junior vb-t nyert Debrecenben, az akkori világbajnokok közül Füzi-Tóvizi és Pásztor mellett Klujber, Márton, Faluvégi és Kácsor is a 18 fős Eb-keret tagja.
Három fiatal irányítóval készülünk az Eb-re. Vámos Petra 24 évesen Szemerey Zsófival együtt a nyár folyamán csatlakozott a Metz csapatához, a mosonmagyaróvári Tóth Nikolett 23 esztendősen a pénteki felkészülési találkozón debütált a nemzeti csapatban, a mindössze 20 éves Simon Petrát pedig az Európai Kézilabda-szövetség (EHF) novemberben az év fiatal játékosának választotta, így a nemzetközi porondon is egyértelműen felfigyeltek a keret talán legnagyobb reménységére.
Kapcsolódó tartalom
A jobb szélen Győri-Lukács Viktória és Faluvégi Dorottya, míg a bal szélen Szöllősi-Schatzl Nadine és Márton Gréta lesz bevethető. A szövetségi kapitány öt átlövőre is számíthat: balról Kuczora Csenge, Kácsor Gréta és Csíkos Luca, jobbról pedig Papp Nikoletta és Klujber Katrin távoli bombáira számíthatunk. Klujber évek óta a válogatott húzóembere, illetve a heteseket is rendre ő végzi, így a házi gólkirálynő cím elsőszámú várományosának számít.
Út Bécsbe
Az idei kiadás az első, melyen 16 helyett 24 ország válogatottja fog részt venni, így természetesen a lebonyolítás is változik. Hat darab négyfős csoportba osztották a résztvevő országokat, ahonnan a csoportok első két helyezettjei jutnak tovább. A magyar válogatott Törökországgal, Észak-Macedóniával és Svédországgal fog megmérkőzni a csoportkör során.
A csoportellenfelek közül az igazán nagy kihívást az a svéd válogatott fogja jelenteni, amely csak hosszabbításban tudta kiejteni a magyar lányokat a párizsi olimpia negyeddöntőjében – a hazai pálya tökéletes lehetőséget biztosíthat a visszavágásra.
A középdöntőben az A, B és C csoportok legjobbjai alkotják az egyik hatfős csoportot, míg a D, E és F csoportok első két helyezettjei a másikat. A magyarok továbbjutásuk esetén a szintén debreceni B csoport (Montenegró, Románia, Szerbia, Csehország) és a Bázelban sorra kerülő C csoport (Franciaország, Spanyolország, Lengyelország, Portugália) két-két továbbjutójával mérkőzhetnek a debreceni középdöntőben (december 5., 6., 8., 10.).
A középdöntős csoportmeccsek után a két csoport első két helyezettje jut az elődöntőbe, míg a harmadik helyezettek egymással küzdenek meg az 5-6. helyért. Az öt helyosztó mérkőzést december 13. és 15. között játsszák Bécsben.
Egy kis történelem
Szinte szokássá vált, hogy tízévente visszalátogat a női kézi-Eb a Főnixbe: 2004 és 2014 után 2024-ben is kontinenstornát rendeznek a debreceni csarnokban. Magyarország összesen ötödik alkalommal rendezhet női kézilabda világversenyt, és általában jó emlékekkel távozunk a hazai eseményekről: 1982-ben és 1995-ben világbajnoki döntőig jutott, míg a 2004-es kontinenstornán bronzérmes, a 2014-es Eb-n pedig hatodik helyezést ért el hazai pályán a magyar válogatott.
Ilyés Ferenc, a Magyar Kézilabda Szövetség (MKSZ) elnöke szerint a hivatalos célkitűzés ezúttal is a legjobb hat közé jutás, azaz szeretné, ha Bécsben is pályára léphetnének a lányok.
Kapcsolódó tartalom
A női kézilabda Európa-bajnokság mérkőzéseit az M4 Sporton és az M4 Sport+-on közvetítjük élőben.
november 28., csütörtök:
18:00 – Magyarország–Törökország (M4 Sport)
november 30., szombat:
18:00 – Svédország–Magyarország (M4 Sport)
december 2., hétfő:
18:00 – Észak-Macedónia–Magyarország (M4 Sport)
A női Európa-bajnokság csoportjai:
A csoport (Debrecen):
Svédország, MAGYARORSZÁG, Észak-Macedónia, Törökország
B csoport (Debrecen):
Montenegró, Románia, Szerbia, Csehország
C csoport (Bázel):
Franciaország, Spanyolország, Lengyelország, Portugália
D csoport (Bázel):
Dánia, Svájc, Horvátország, Feröer-szigetek
E csoport (Innsbruck):
Norvégia, Ausztria, Szlovénia, Szlovákia
F csoport (Innsbruck):
Hollandia, Németország, Izland, Ukrajna
A magyar női válogatott felkészülési kerete:
kapusok:
Janurik Kinga (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szemerey Zsófi (Metz HB, francia), Böde-Bíró Blanka (FTC-Rail Cargo Hungaria)
jobbszélsők:
Győri-Lukács Viktória (Győri Audi ETO), Faluvégi Dorottya (Ludwigsburg, német)
jobbátlövők:
Klujber Katrin (FTC-Rail Cargo Hungaria), Albek Anna (Motherson-Mosonmagyaróvári KC), Papp Nikoletta (SCM Gloria Buzau, román)
irányítók:
Vámos Petra (Metz HB, francia), Simon Petra (FTC-Rail Cargo Hungaria), Tóth Nikolett (DVSC Schaeffler)
beállók:
Füzi-Tóvizi Petra (DVSC Schaeffler), Pásztor Noémi (CSM Bucuresti, román), Bordás Réka (FTC-Rail Cargo Hungaria)
balátlövők:
Kuczora Csenge (Thüringer HC, német), Kácsor Gréta (CS Gloria 2018 BN, román), Csíkos Luca (Váci NKSE)
balszélsők:
Szöllősi-Schatzl Nadine (Moyra-Budaörs), Márton Gréta (FTC-Rail Cargo Hungaria)