Nemzeti Sportrádió
Most szól:
Élő Eredmények

Összeszokott védőpáros lehet a magyar siker kulcsa az Európa-bajnokságon

Összeszokott védőpáros lehet a magyar siker kulcsa az Európa-bajnokságon

m4sport.hu | | Szerző: Sz. Sz.
Kezdetét veszi a részben magyar rendezésű női kézilabda Európa-bajnokság, Golovin Vlagyimir válogatottja csütörtökön lép pályára először a Főnix Arénában. A kontinenstorna előtt a felkészülési mérkőzéseken látottak alapján egy kicsit megvizsgáltuk a magyar védekezés legfőbb pontját, amellyel a korábbi években akadtak problémák, ezúttal azonban megoldódottnak látszik a helyzet. A keret nem sokban változott az olimpiához képest, de lehet, a szövetségi kapitány megtalálta az új Jolly Jokerét, aki mindhárom belső poszton bevethető.

A magyar válogatott csütörtökön 18 órakor Törökország ellen kezdi meg szereplését az Európa-bajnokságon, a kontinenstorna mérkőzéseit élőben követheti az M4 Sporton, az M4 Sport+ csatornán, az m4sport.hu oldalon és a Nemzeti Sportrádióban.

Minden, amit az Európa-bajnokságról tudni érdemes > > >

A szövetségi kapitány szerint képesek a csodára > > >

Sok variációt láttunk már az utóbbi években, ami a védekezést illeti. Figyelhettük Tomori Zsuzsanna, Planéta Szimonetta vagy akár Hornyák Dóra játékát, hogy csak pár nevet említsünk. A keret finomhangolását viszont megszokhattuk, mostanra pedig csak apró korrigálásokra volt szükség, alkalmazkodva a pillanatnyi formához is. Golovin az esetek többségében Bordás Rékával képzelte el a középső védekezést, az olimpiai selejtező előtt azonban Füzi-Tóvizi Petra vált a sorozatosan stabil és megbízható teljesítményt nyújtó Papp Nikolett párjává.

Bordás támadásban nem jelentett túl sok veszélyt, és játékhiánnyal küzdve már védekezésben sem volt az a szikla szilárd védő, mint a debreceni éveiben. Golovin rendszerében helye van, minden bizonnyal pontosan tudja azt, mit vár tőle a kapitány, ugyanakkor a jó teljesítménnyel még adós. Talán az idei Európa-bajnokság lehet, amikor visszatalál régi önmagához a Főnix Arénában, és a padról beszállva extra segítséget nyújt majd.

A védekezésnek mindig kiemelkedő szerepe van, az egyik legfontosabb szereplők azonban a hármasok. Középen kell a legtöbb megállító faulttal tördelni az ellenfél játékát. Ezek hiányában virágkorát élheti a beálló, valamint olyan előnyszerzési lehetőséggel kecsegtet a riválissal szemben, hogy a kettes és szélsővédők kiszolgáltatott helyzetbe kerülhetnek. Azon felül, hogy könnyű gólszerzési lehetőséget mutatkozhat, a lemaradó védők könnyen a kétperces kiállítás sorsára is juthatnak.

Füzi-Tóvizi és Papp párosát a Szlovákia elleni felkészülési mérkőzésen vizsgáltuk. A látottak alapján az alapvédekezés egy kilépő hatosfalas formáció lehet az előttünk álló kontinenstornán is. Ez egyértelműen Golovin stílusjegye. Az évek múlásával pedig egyre jobban elsajátítja a csapat.

A stabilitás alapja lehet, hogy kimondottan mozgékony védőkről beszélünk. Rengeteget dolgoznak lábbal, hogy a megfelelő helyekre érjenek oda, lépjenek fel a kilencesre, vagy zárjanak vissza a beállóra. Szinte folyamatosan mozgásban vannak, ezzel is igyekeznek kontroll alatt tatani a támadókat.

Jó sánctevékenységgel sokat segítenek a kapusoknak az oldalválasztásban, ami viszont problémás lehet, az a beállók jó levédekezése. Ha sikerül pozíciót fogni rajtuk, nehéz helyzetbe kerülnek, és nem minden alkalommal tudják megkerülni a támadó játékost. A kettejük közti jó és gördülékenynek tűnő kommunikációnak köszönhetően jól váltogatják a szerepeket, de többségében Papp lép fel a szaggatottra és fogadja a lövőket, míg Füzi-Tóvizi a beállóval foglalatoskodik.

A stabil védekezés mindennek az alapja a válogatottnál: amennyiben jól működik, jönnek a labdaszerzések és a kapusvédések, akkor a villámgyors szélsők könnyű gólokat szerezhetnek lerohanásból, és rendezetlen védelem ellen. Erre tökéletes példát az ukránok elleni felkészülési mérkőzésen láttunk.

Új Jolly Joker a keretben?

Az olimpiára nevezett csapatból ketten hiányoznak: Albek Anna térdpanaszai miatt került ki, Debreczeni-Klivinyi Kinga pedig nem tagja a mostani keretnek. A budaörsi irányító-átlövő kihagyása minden bizonnyal a kezdődő generációváltás eredménye. A korszakváltás a magyar válogatott esetében majd az Európa-bajnokság után indulhat el, igaz, nincs túl sok „kiöregedő” játékos a keretben. Nagyobb változások nem történtek, így a legutóbbi világversenyeken megszokottnak mondható alapcsapat harcolhat Debrecenben. Az ötkarikás játékokra egy jobbszélsőt nevezett a szövetségi kapitány, az Eb-n azonban már Faluvégi Dorottya is bevetésre vár.

Golovin fiatalított is, meg nem is. Ha jobban megvizsgáljuk a két újonc helyzetét, Csíkos Luca és Tóth Nikolett is a jövő embere lehet, ugyanakkor a debreceni irányítóra akár komoly részfeladatok is várhatnak az Eb-n. A szövetségi kapitánynak be kell foltoznia azt a lyukat, amelyet Debreczeni-Klivinyi hagyhat maga után, erre a feladatra pedig egyedül Simon Petra lehetett alkalmas a keretből. Azaz, hogy amolyan Jolly Jokerként, mindhárom belső poszton bevethető legyen, veszélyes betörésekkel gólokat szerezzen, és kétperces kiállításokat harcoljon ki kiszámíthatatlan cseleivel.

Az újoncok közül Tóth alkalmas lehet arra, hogy ötperces periódusok alatt tehermentesítse a középső embereket, és benne mindig megvan a meglepetésfaktor, képes a semmiből is helyzetet teremteni, akárcsak a korábbi években Debreczeni-Klivinyi. Ideális korban van a válogatottsághoz, de van egy tényező, ami ellen szól: sérülékenysége miatt kissé megrekedt a fejlődése, az előző és a mostani kiírásban összesen 29 meccsen lépett pályára.

Golovin jól ismeri Tóth képességeit, aki 2019-ben tagja volt a junior Európa-bajnokságot nyerő válogatottnak, sőt, dolgoztak együtt az MTK Budapestnél is egy rövid időszakban. Például egy Győr elleni bajnokin 2018 szeptemberében csapata legjobbjaként ötször volt eredményes. Most pedig a válogatott másodedzője kezei alatt építheti újra magát Debrecenben, így a szakmai stáb pontosan tudhatja, mit várhat tőle.

Fiatal kora ellenére Csíkos hatalmas áttörést érhet el kvalitásai alapján, ha megfelelő játéklehetőséghez jut. Kuczora Csenge remeklése esetén erre aligha van kilátás, így a váci átlövő Kácsor Grétával küzdhet majd a percekért.

A kérdés már csak az, Golovin hogy tervezi meg a meccskeretét: a 18-as keretből két játékost ki kell hagynia, a jegyzőkönyvbe 16 név írható. Ha a három kapus közül minden meccsre a megszokottnak mondható kettőt nevezi, csak egy mezőnyjátékost kell majd kihagynia.

Az A csoport programja:
november 28., csütörtök:
Magyarország-Törökország 18.00
Svédország – Észak-Macedónia 20.30
november 30., szombat:
Svédország-Magyarország 18.00
Észak-Macedónia – Törökország 20.30
december 2., hétfő:
Észak-Macedónia – Magyarország 18.00
Törökország-Svédország 20.30

A csoportbeosztás:
A csoport: Svédország, Magyarország, Észak-Macedónia, Törökország
B csoport: Montenegró, Románia, Szerbia, Csehország
C csoport: Franciaország, Spanyolország, Lengyelország, Portugália
D csoport: Dánia, Svájc, Horvátország, Feröer-szigetek
E csoport: Norvégia, Ausztria, Szlovénia, Szlovákia
F csoport: Hollandia, Németország, Izland, Ukrajna

Borítókép: MKSZ/Cseh Péter

További tartalmak