Amennyiben a norvégok az idei Európa-bajnokságon is aranyéremmel zárnak, rekordot döntenek, s összességében a tizedik Eb-címüket jegyeznék – sorozatban pedig az harmadikat, hiszen az elmúlt két kontinenstornán egyaránt diadalmaskodni tudtak.
Norvégia nem csupán címvédőként, hanem olimpiai bajnokként is érkezett a részben magyar rendezésű tornára: Párizsban némileg meglepetésre egy svédek elleni 32–28-as pofonnal kezdtek, utána viszont összeszedték magukat, és már meccset sem veszítettek: elverték Dániát (kétszer is, másodszor az elődöntőben), visszavágtak Svédországnak, aztán legyőzték a szlovénokat, a németeket és a brazilokat, majd a fináléban nyolccal múlták felül (29–21) a bombaerős franciákat.
Kapcsolódó tartalom
Ami az Európa-bajnokságot illeti, ezidáig nem találtak legyőzőre: az alapszakaszban lesimázták Szlovéniát (33–26), Ausztriát (38–24) és Szlovákiát (38–15), majd a középdöntőben Dániát (27–24), Hollandiát (31–21) és Németországot (32–27) megnyerve ezzel a csoportjukat, egyúttal kvalifikálták is magukat a bécsi elődöntőbe, végül aztán szerdán egy tét nélküli találkozón negyvenet hintettek Svájcnak.
![](https://cdn.cms.mtv.hu/wp-content/uploads/sites/10/2024/12/11763331-scaled.jpg)
Ami igazán rámutat, mennyire erős csapatról van szó, az az, hogy a párizsi játékok megnyerését követően több szupersztár – Stine Oftedal és Nora Mörk – is lemondta a válogatottságot, az együttes ennek ellenére mégsem tűnik gyengébbnek – mint ismert, a korábbi győri Oftedal befejezte a pályafutását, míg Mörk szeptemberben határozatlan időre felfüggesztette a játékot, s azóta azt is bejelentette, hogy anyai örömök elé néz.
Ám ő hiányukban is együtt maradt a keret, ráadásul brutálisan erős és mély a csapat magja, s még mindig tele van klasszisokkal és különféle opciókkal – mint a 2023-ban IHF által év játékosának választott Henny Reistad, Camilla Herrem, Thale Rushfeldt Deila, (a győri) Kari Brattset Dale, Silje Solberg vagy épp a párizsi olimpia legértékesebb játékosának megválasztott, s már 44 éves legenda, Katrine Lunde –, akik rendre hozni is tudják a kiemelkedő formájukat.
Kapcsolódó tartalom
Norvégia félelmetes „tűzerővel” rendelkezik, és az elődöntő előtt elmondhatja magáról, hogy az eddigi hét meccsén összesen 239 gólt dobott, ezzel a számmal pedig toronymagasan vezeti az Európa-bajnokság „góllövőlistáját”. Érdekességként: a Golovin Vlagyimir irányította magyar válogatott ugyanebben a listában a 3. helyen van, 212 találattal. Ellenfelünk legeredményesebb játékosa Reistad a maga 35 találatával, míg nálunk Klujber Katrin áll az élen, 46 góllal.
További érdekesség, hogy Magyarország 61,3 százalékos hatékonysággal váltotta gólra a lövéseit, míg Norvégiánál ez a mutató 68,1 százalék. Fontos még kiemelni a labdaeladások számát, hiszen amíg nálunk ez a szám mérkőzésenként átlagosan 10,29, addig a norvégok a maguk meccsenkénti 9-es átlagával mindenkinél kevesebbet hibáznak az említett kategóriában.
![](https://cdn.cms.mtv.hu/wp-content/uploads/sites/10/2024/12/11766913-scaled.jpg)
Thorir Hergeirsson, a sikerkovács
A 60 esztendős izlandi szakember 2009-ben vette át a norvég együttes irányítását, amely a regnálása során minden idők egyik legsikeresebb nemzetévé vált, ami a női kézilabdát illeti: a szakember kétszer nyert olimpiát (2012-ben és 2024-ben), háromszor világbajnokságot (2011-ben, 2015-ben és 2021-ben), ötször pedig Európa-bajnokságot (2010-ben, 2014-ben, 2016-ban, 2020-ban és 2022-ben).
Az már korábban sem volt titok, hogy a befejezésen gondolkodik, a párizsi olimpia után pedig kilátásba helyezte a távozását. Végül szeptemberben jött is a nagy bejelentés: a részben magyar rendezésű viadal lesz az utolsó világversenye a norvégok élén.
„Majdnem 30 éve vagyok a csapat mellett, ez egy nagyon érdekes és szép utazás volt – mondta el Hergeirsson az Eb előtt. – Azt hiszem, jól döntöttem, hogy abbahagyom, a kollégáimnak pedig lesz négy évük, hogy felkészítsék a gárdát a 2028-as olimpiára. Nekem is jó, a csapatnak is, a stábnak, a játékosoknak. Hiányozni fognak, de mostmár valami mást szeretnék csinálni.”
Kapcsolódó tartalom
A norvég válogatott tehát nem csupán az aranyéremért hajt, hanem azért is, hogy ikonikus kapitánya a csúcson fejezhesse be.
Magyarország legutóbb 2014-ben tudta legyőzni a norvégokat. A 10 évvel ezelőtti Európa-bajnokság középdöntős csoportjának utolsó összecsapásán a hatgólos Bulath Anita vezérletével 29–25-re győzött a magyar válogatott, a sikernek köszönhetően pedig megelőzte Dániát, és az ötödik helyért játszhatott a tornán.
Nem mi vagyunk tehát a magyar–norvég elődöntő esélyesei, ám ahogy többek között Klujber Katrin is elmondta, „akivel kell, azzal felvesszük a kesztyűt, és fontos lesz, hogy ismét ellen is száz százalékot nyújtsunk. Aztán meglátjuk, hogy a küzdés, az akarás és a csapatmunka mire lesz elég”.
Az biztos, hogy a magyar válogatott mindent megtesz majd annak érdekében, hogy felborítsa a papírformát.
A péntek 17.45-kor kezdődő Magyarország–Norvégia Európa-bajnoki elődöntőt az M4 Sport és az m4sport.hu élőben közvetíti.