A január 14. és február 2. között zajló férfi kézilabda-világbajnokságot az M4 Sport és az m4sport.hu élőben közvetíti.
Nagy László, a Magyar Kézilabda Szövetség elnökségi tagja korábban úgy vélekedett, egy ötödik hellyel elégedett lenne a január 14-én kezdődő világbajnokságon – mint ismert, a nemzeti csapat két évvel ezelőtt a világbajnokságon nyolcadik, a tavalyi Európa-bajnokságon ötödik, az olimpián pedig a tizedik lett.
Ennek kapcsán Konkoly Csaba elmondta, a kedvező sorsolás, illetve a magyar válogatott erejét tekintve elérhető ez a célkitűzés.
„Bármi lehet. Jöhet egy fekete ló csapat és akkor felborulhatnak az esélyek, de a csoportból, amiben vagyunk, szerintem bőven képesek vagyunk továbbjutni, mint ahogy utána a franciák mellett is van sanszunk továbbmenni az első két hely egyikén. De én azt mondom, látva a női csapat Európa-bajnokságon elért bravúrját, azt, hogy folyamatosan, még a menet közben is fejlődtek, én a férfiaknál is hasonlót várok, főleg, mert náluk a rutin és a fiatalság egyvelege most kezd kicsúcsosodni. Illetve náluk is megvannak a jó utánpótlásbeli eredmények. Most kezd összeérni a dolog, az imént említett elegy pedig azt mondatja velem, sikerülhet odaérni. Aztán hogy mi lesz, azt meglátjuk, hiszen ez függ a többiektől is, például az esetleges meglepetéscsapatoktól, hogy ki tud kiugrót nyújtani, illetve meddig képes erre.”
Kapcsolódó tartalom
A Vasas edző-szakmai igazgatója úgy érzi, a légiósoknak lélektanilag óriási pluszt adhat a hazatérés a válogatott összetartásra, ami tovább erősítheti a keretet.
„Az, hogy olyan bajnokságokban játszanak, hogy most szembe jönnek velük olyanok, akikkel akár heti, akár havi szinten játszanak külföldön, növelheti a pszichés erőnket. Hogy látják, ők sem földönkívüliek, megvan nekik is a gyenge pontjuk, akár technikailag, akár taktikailag. Egy játékos számára nagyon különleges érzéssel bír, ha külföldről tér haza összetartásra, duplán számít a család, a rokonok – ezek mind-mind plusz töltetet adnak érzelmileg, ami lendíthet az együttes szekerén. Fontos az is, hogy sokan vannak a jelenlegi válogatottban, akik már átestek a tűzkeresztségen, nem kell nekik lámpalázzal várniuk a torna első meccsét, míg az idősebbek már egyfajta higgadtsággal várják a kezdést.”

Konkoly szerint a generáció-váltásnak a jó oldalát kell nézni.
„Egy természetes korosztályváltás, amivel számolhatunk, ezen át is esik minden válogatott. Ennek a pozitív oldalával kell foglalkozni. Hogy vannak veteránok, akik el is mondták, nem tudják, meddig tudják még vállalni a játékot, és akik már érzik, hogy megvannak mögöttük a tehetséges játékosok, akiket Chema Rodríguez szépen beépít. Ilyen értelemben beszélhetünk egy generáció-váltásról, de itt nem arról van szó, hogy valaki kiszorít egy másikat, hanem arról, hogy ez a világ rendje. Idősödünk, jönnek a fiatalok, akik ha tudják azt, vagy jobb teljesítményt hozni, akkor ez a fajta tudomásul vétel normális dolog. Persze nehéz, de az ember teste jelez. Ez a profi pályafutás része. A skandinávoknál ilyenkor többször is van rá példa, hogy valaki azt mondja, inkább pihenőt tart, ami nálunk egy ismeretlen fogalom, vagy befejezi a pályafutását” – vélekedett a szakember.
Szerinte a következő két-három évben teljesen végbemegy a generáció-váltás, de ez azért azért attól is függ majd, hogy a szóban forgó játékosok, mint például Mikler Roland vagy Lékai Máté mennyit éreznek magukban, illetve hogy Chema Rodríguez miben és mennyi ideig tervez az idősebb játékosokkal.
„Olyanra is volt már példa, hogy csak selejtezőre vagy nagy tornára visszahívtak egy-egy nagyobb veteránt, akár pszichológiai szempontból, akár más feladatokra, és utána a kivívott versenyen meg már nem is szerepelt. Ez érdekes téma, mert ilyenkor fontos, hogyan gondolkozik maga a játékos: egyrészt mint ember, aztán mint sportoló, illetve az is, hogy a kapitány mit gondol. Mikler és Lékai személyében két olyan speciális emberről beszélünk, akik éveken át meghatározó pluszt tudtak hozzátenni az alakulathoz. Ez egy nehéz váltás is lesz, de az elmúlt két világverseny azt mutatja, jöhetnek fiatalok, akikre lehet már terhet is rakni, mint Imre Bence, Hanusz Egon vagy Fazekas Gergő, akik taktikailag is már olyat tudtak hozzátenni a fáradtabb csapatképhez, ami felfrissítette az együttest. Szakmailag jó nézni a válogatott játékát.”
Ami a kulcsembereket illeti, elmondta, kiemelt fontosságú lesz a kapusok teljesítménye, meglátása szerint ugyanis a mai kézilabdában már nem lehet bravúros kapusmutató nélkül meccset nyerni, de jó hír, hogy Mikler mellett Palasics Kristóf és Bartucz László olyan kvalitásokkal rendelkezik, hogy képes extrát adni a csapatnak, s az elmúlt tornákon ezt mindegyikük meg is tudta mutatni.

A fontos láncszemekre kitérve hozzátette: mivel egy spanyol stílus uralja a sportágat, amiben főszerepet kap a védekezés, a hátsó sorban Ligetvári Patrik óriási munkát képes végezni, elöl pedig remek taktikai repertoárt ad a három irányítónk, Lékai Máté, Hanusz Egon és Fazekas Gergő – utóbbi kapcsán megjegyezte, Fazekas ráadásul a Plockban nagyon jó és kiegyensúlyozott volt az elmúlt hónapokban, így az ő formája a válogatottban is előremutató lehet.
„A jobbszélen a berobbanó Imre Bencét kiemelném, aki azóta is tartani tudja a formáját, a beállókat meg csak azért nem mondom, mert az alapjátékunk rájuk is épül picit. De azt gondolom, mi csapatként tudunk nagyon jól teljesíteni, ha ezek összeállnak, így szépen hátulról. Ha ez meglesz, mindegy, kit nevezünk ki úgymond kulcsembernek. A lényeg, hogy minden meccsnek legyen egy fontos szereplője, amit aztán meg is tudunk nyerni. Én nagyon elégedett lennék, ha ezek a játékosok hoznák a formájukat, a taktikai erejüket mind védekezésben, mind támadásban, közülük pedig egyértelműen a fiatalabbakon van a hangsúly. De nekem nagyon tetszett az a néhány taktikai váltás, amit az Európa-bajnokságon és az olimpián például a három irányítónknál tapasztaltam, mert ők mindhárman picit mást játszottak a csapattal. Ha ők ezt hozzák, az nagy taktikai fegyver lehet a továbbiakban. A játékrendszer, ami eddig is erősen jellemezte a férfiválogatottat, most erősen továbbfejlődött.”
Konkoly szerint miután a szerbek elleni felkészülési mérkőzésen olykor két beállóval is játszott Chema alakulata, az is előkerülhet a világbajnokságon, ami a jövőben egy újabb erősség lehet.
„Nagy hangsúlyt kell fektetnünk a visszarendeződésre, hogy ne tudjon könnyű gólokat szerezni az ellenfél, ez a mai kézilabdában nagyon fontos.”
A sportvezető az ismeretlen guineai csapattal kapcsolatban úgy fogalmazott: noha a kevés videós anyagot biztosan igyekszik megfelelően kielemezni a stáb, túl nagy energiát azonban nem kell belefektetni, a kulcs az lesz, hogy a mieink taktikáját rá kell erőltetni az ellenfélre, s ezt minél gördülékenyebben végrehajtani, a második félidőre pedig a játékosok már tudni fogják, ha netán változtatni kellene valamin.
Kapcsolódó tartalom
Szó esett a lehetséges ellenfelekről is továbbjutás esetén.
„Katarra igaz, ami az arab kézikultúrára, hogy folyamatosan fejlődik. Egyrészt az európai edzők miatt, másrészt meg a nagyon motivált, utolsó pillanatig küzdő játékosaik miatt. A taktikán kívül fontos, hogy olyan lélektanuk van, mint ami például a balkáni államokat is jellemzi. Ez nagy fegyverük. Ausztria most elég nagy hullámokat csapdos, felszállóágban van. Ezt nem kell túlgondolni, de ettől függetlenül képes a meglepetésekre, egy nagyon jól és szimpatikusan küzdő csapat, amelynek az emocionális töltete ránk is veszélyes lehet. De azt gondolom, ha eljutunk oda, akkor egyrészt már lesz annyira harcedzett a magyar csapat, hogy méltó ellenfele tudjon lenni az osztrákoknak. Valamint én azt várom, amit a nőknél is láthattunk, hogy találkozóról találkozóra fejlődünk. Összességében úgy vélem, ez a magyar válogatott mindenkinek ellenfele lehet, akár a továbbjutásért zajló harcban is.”
Ami az esetleges nyolcaddöntős ellenfeleinket illeti, Konkoly szerint az elmúlt években Egyiptom mutatta a legnagyobb fejlődést, míg Szlovénia mindig is egy letisztult játékerőt képviselt, s számos oszlopos, a Bajnokok Ligájában is edződött játékosa van, Horvátország pedig rendezőként egyfajta „fekete ló”, mert hullámzó teljesítményt nyújtott ugyan az elmúlt tornákon, ám ha elkapja a fonalat, szinte bárkit képes lehet legyőzni, viszont sosem lehet tudni, mikor esik vissza.
„Ez a hazai rendezés a horvátoknak nagy töltetet adhat, amit minden bizonnyal megpróbálnak kihasználni, ezáltal nagyon veszélyesek lehetnek” – zárta gondolatait Konkoly Csaba, aki úgy gondolja, az aranyéremre ezúttal is a dánok pályáznak a legnagyobb eséllyel, ám reméli, Magyarország lesz a világbajnokság meglepetéscsapata.
A magyarok Észak-Macedónia ellen kezdik meg szereplésüket a világbajnokság varasdi csoportjában, majd pénteken Guinea, vasárnap Hollandia ellen lépnek pályára, egyaránt 20.30-tól. A szintén varasdi középdöntőbe az első három helyezett jut.
A vb-n Varasdon szereplő magyar együttes programja a csoportküzdelmek során:
Január 15., szerda
20.30: Magyarország–Észak-Macedónia
Január 17., péntek
20.30: Guinea–Magyarország
Január 19., vasárnap
20.30: Magyarország–Hollandia
A csoportokból az első három helyezettje jut a középdöntőbe, ahová viszik az egymás elleni eredményeiket, míg a negyedikek az Elnök-kupában folytathatják szerepléseiket.