×

Liu Shaolin Sándor összetett világkupa-győztes 500 méteren

Bár kicsúszott és negyedik helyen végzett a dordrechti világkupa-állomás 500 méteres döntőjében, Liu Shaolin Sándor összetettben megnyerte a világkupát.

Az idősebbek Liu testvér – aki a leghosszabb távon, 1500 méteren szombaton ugyancsak negyedik, a végelszámolásnál hetedik lett – a szombati negyedik hely mellett a vk-sorozat kínai nyitóállomásán és Debrecenben aranyérmes lett, Nagojában pedig a B döntőben végzett harmadik helyen.

Összesen 25120 pontot gyűjtött, ezzel magabiztosan zárt az első helyen két kínai versenyező, Wu Dajing és Ren Ziwei előtt. Fivére, Liu Shaoang nem sokkal maradt le az összetett dobogóról, John-Henry Krueger a kilencedik lett.

Liu Shaolin Sándor ezen a távon zsinórban harmadik éve végez az élen a összetett versenyben.

A magyar versenyző telefonos interjúban beszélt a világkupáról és a közelgő téli olimpiáról is.

„Lehetett volna jobb is a mai nap, de összességében elégedett vagyok, semmilyen csalódottság nincs bennem. Izgalmasan várom a holnapi 1000 métert, mert ott még nem sikerült érmet szereznem. Nagyon sokat tanultunk az elmúlt négy világkupából, megvan a taktikánk amit összerakunk, és reméljük, működni fog az olimpián. Az előző ötkarikás játékokon csak B-döntőt sikerült koriznom, most nagyon örülnék, ha sikerülne majd A-döntőbe kerülnöm.”

A nőknél csak egy magyar volt érdekelt az 500-as végcsatározásokban, de Jászapáti Petra már a negyeddöntőben búcsúzott, összességében 16. helyen zárt. Az aranyérmet a kanadai világcsúcstartó, Kim Boutin szerezte meg a vk-t megnyerő olasz Arianna Fontana előtt, aki a szám olimpiai bajnoka is egyben. A selejtezős búcsú után Kónya Zsófia 24., Sziliczei-Német Rebeka pedig 36. lett.

A leghosszabb távon sem termett érem a magyaroknak szombaton. A Liu fivérek ugyanabba az elődöntős futamba kaptak besorolást, mindketten elöl helyezkedtek, aminek meg lett a haszna, mivel a kanadai Pascal Dion szabálytalan előzési kísérlete miatt Liu Shaolin továbbjutó helyről csúszott hátra. A futam hátralévő részében viszont Liu Shaoang a negyedik helyre esett vissza, így ő a kisdöntőbe jutott, míg bátyját a zsűri juttatta a fináléba. A nőknél Sziliczei-Németnek az elődöntő jelentette a végállomást, így 17. lett, míg Jászapáti a kisdöntőbe kvalifikálta magát.

A férfiak nyolcfős döntőjében Liu Shaolin szinte végig a középmezőnyben korcsolyázott, s végül negyedikként haladt át a célvonalon. A kisdöntőt megnyerte az öccse, aki így kilencedik lett, míg a csütörtöki selejtezőben kiesett Krueger 29. pozícióban zárt. A nőknél Jászapáti negyedik lett a kisdöntőben, így összességében 11. helyen végzett, a selejtezőben búcsúzott Kónya pedig 32. lett. A aranyérmet mindkét nemnél a vk-győztes érdemelte ki a kínai Zsen Ce-vej, illetve a dél-koreai Li Ju Pin személyében.

Az olimpiai kvóták szempontjából a magyar csapat számításai szerint mindkét távon az lett a helyzet, hogy a férfiak megszerezték a maximális három indulási jogot, míg a nőknél kettő jött össze.

Az olimpiai bajnok férfi váltóban a Liu fivérek és a három éve még amerikai színekben ötkarikás ezüstérmes Krueger mellett ezúttal Tiborcz Dániel kapott lehetőséget az elődöntőben. A magyar négyes esélyeshez méltóan futamgyőztesként lépett a vasárnapi fináléba.

Vasárnap 13.20-tól az 1000 méter végcsatározásait, majd a 2000 méteres vegyes, a 3000 méteres női és az 5000 méteres férfi váltó döntőjét rendezik.

A jövő évi, pekingi ötkarikás játékokra 1500 méteren 36 férfi és női versenyző jut ki, 500-on és 1000 méteren 32-32, a váltókban pedig nyolc-nyolc. A négy vk-versenyből a három legjobb eredményt számolják. Újdonság lesz, hogy az eddig csak vk-viadalokon szereplő, a magyaroknak két aranyérmet hozó vegyesváltó is bemutatkozik az olimpia műsorán. Az indulási jog kivívásához nem elég a legjobb 12 között zárni a számban, az is kell, hogy az adott ország mindkét nemnél legalább két egyéni kvótát szerezzen.

Peking és Nagoja után a harmadik állomásnak Debrecen adott otthont, a vk-sorozat pedig vasárnap zárul a hollandiai Dordrechtben.

A vk végeredménye:
férfi 500 m:

1. Liu Shaolin Sándor 25 120 pont, …4. Liu Shaoang 16 192, …9. Krueger John-Henry 11 775

férfi 1500 m:
1. Zsen Ce-vej (kínai) 21 678 pont, …7. Liu Shaolin Sándor 11 313, …14. Liu Shaoang 5099, …17. Krueger John-Henry 3919, …104. Jászapáti Péter 1

női 500 m:
1. Arianna Fontana (olasz) 26 000, …17. Jászapáti Petra 3832, …25. Kónya Zsófia 851, …49. Somogyi Barbara 25, …57. Sziliczei-Német Rebeka 9

női 1500 m:
1. Li Ju Pin (dél-koreai) 28 000 pont, …20. Jászapáti Petra 1986, …33. Sziliczei-Német Rebeka 411, …58. Kónya Zsófia 13, …65. Bácskai Sára Luca 8, 66. Somodi Maja 8

Borítókép: Dordrechtben, 2021. november 25. Liu Shaolin Sándor (b) és a japán Kikucsi Teppei a dordrechti rövidpályás gyorskorcsolya-világkupa férfi 500 méteres versenyének selejtezőjében 2021. november 25-én. MTI/EPA/ANP/Vincent Jannink