TRÓNFOSZTÁS LESZ VAGY MEGINT A FALCÓT KORONÁZZÁK MEG?
Tavaly nyáron nagy volt a jövés-menés a bajnok Falco KC Szombathelynél, a magyar válogatott alapemberek közül Benke Szilárd, Váradi Benedek és Golomán György is külföldre igazolt, míg Somogyi Ádám az Alba Fehérvárhoz szerződött. Milos Konakov azonban a jelenleg is zajló idényre is remek csapatot rakott össze, a Keller Ákoséknak az is belefért, hogy az utolsó két alapszakaszmeccsüket elveszítették, 21–5-ös mutatóval így is az első helyen zártak. Ráadásul a Falco az Alba és a KTE elleni győzelem után a kupadöntőben kiütéssel nyert a Sopron ellen, így Perl Zoltánék nyugodtan, önbizalommal telve várhatják a DEAC elleni negyeddöntőt – igaz, a debreceniek egyszer már meglepték őket hazai pályán, így a szombathelyieknek nagyon oda kell figyelniük már a rájátszás elején, ha sorozatban negyedik bajnoki címüket is meg akarják szerezni.
Az előző szezonban már a negyeddöntőben véget ért a rájátszás a Szolnoki Olajbányásznak, amely így most biztosan kettőzött erővel küzd majd a dobogó eléréséért. Gasper Potocnik rendkívül jól záró védekezést rakott össze, ennek köszönhetően az Olaj kapta a legkevesebb pontot, szám szerint 1928-at a 26 alapszakaszmeccsén. Ráadásul a Tiszaligeti Sportcsarnok szinte bevehetetlen erőd, onnan csak a KTE távozott győztesen, így ugyan a kupában a címvédés nem jött össze, a bajnokságban jó eséllyel a playoff végén is számolni kell majd a negyeddöntőben a Körmenddel találkozó szolnokiakkal.
Az előző kiírásban szerzett bronzérem után még merészebb álmokat szövögettek az Alba Fehérvárnál. A csapat ugyan az ASE elleni kissé meglepő vereséggel kezdte az alapszakaszt, viszonylag gyorsan összeállt, sorra nyerte a meccseket, a 2023-as év elején azonban valami megtört: sorozatban négy vereség után Matthias Zollnernek mennie kellett. A helyét az addigi másodedző, Alejandro Zubillaga vette át, vele pedig ismét megindultak felfelé. A spanyol edzővel az utolsó hét alapszakaszmeccsüket megnyerték a fehérváriak, így a harmadik helyre futottak be, és készülhetnek a KTE elleni negyeddöntőre, egy esetleges továbbjutás esetén pedig a Szolnok vagy a Körmend elleni rangadóra.
A tavaly nyáron az OSE-tól érkező Sebastjan Krasovec gyorsan remek csapatot rakott össze a ZTE-nél, ennek pedig 16–10-es mérleg és a negyedik hely lett a jutalma. Az előző szezonban csak az alsóházi rájátszásban szereplő, ezúttal azonban több nagy skalpot (Alba, Olaj) begyűjtő zalaegerszegiek elsősorban hazai pályán remekeltek, a negyeddöntőben pedig igazán szoros párharc vár rájuk a kupaezüstérmes Sopron ellen. Az mindenesetre jó előjel lehet Keller Ivánéknak, hogy az alapszakaszban oda-vissza legyőzték a soproniakat.
A Sopron az előző három (nem számolva a koronavírus-járvány miatt törölt 2019–20-as szezont) kiírásban egyaránt bejutott a rájátszásba, ám ott mindannyiszor rögtön a negyeddöntőben búcsúzott. Ezúttal meglehetősen kétarcú volt az együttes, előfordult, hogy egymás után hatszor nyert, de ezt rögtön egy hatos vereségsorozat követte. Mindenesetre a playoffszereplés most is megvan a soproniaknak, a kupaezüstérem után pedig Kosztasz Flevarakisz vezetőedző úgy nyilatkozott, örül, mert a csapatának sikerült szintet lépnie. Az, hogy Valerio-Bodon Vincentéknek összejön-e a szintlépés a bajnokságban is, a ZTE ellen hamarosan kiderül.
Az összeszokott és rutinos Kecskemét az előző szezonban megszerzett 4. hely után ezúttal is bejutott a rájátszásba. Forray Gábor csapatának teljesítménye kissé hullámzó volt, meglepő győzelmeket sokszor váratlan vereségek követtek, így végül az alapszakaszt 15–11-es mérleggel az 5. helyen zárták. Wittman Krisztiánék így kezdésként azzal az Alba Fehérvárral találkoznak, amelytől idegenben nagy verést kaptak, otthon viszont legyőzték őket.
Az előző idényben döntőig menetelő, végül ezüstérmet szerző Körmendnek nem indult túl jól a szezon, a nyitányon rögtön kikaptak az OSE-tól. A vereség után ráadásul kisebb balhé kerekedett, a meccs utáni sajtótájékoztatón Antonisz Konsztantinidesz vezetőedző keményen beleszállt Papp Péter játékvezetőbe. A klub ugyan kiállt az eltiltást kapó ciprusi szakember mellett, a jó eredmények nem jöttek, így december elején edzőváltás következett. A Kocsis Tamás, Németh Levente páros győzelemmel kezdett a kispadon, ám ezt sorozatban négy vereség követte. A vasiak azonban felálltak a padlóról, és nagy hajrával – többek között az ősi rivális Falco otthonában aratott győzelemnek köszönhetően – ismét bejutottak a rájátszásba. A negyeddöntő persze nem ígérkezik könnyűnek, különösen, hogy a Szolnok egyszer már nagyon megverte a Körmendet – azóta viszont sok minden változott, Ferencz Csabáék az utóbbi időben mutatott játékukkal megszorongathatják az Olajt.
Nagy reményekkel vágott neki az idénynek a DEAC, a kezdés azonban közel sem alakult úgy, ahogy azt elképzelték: az első nyolc fordulóban mindössze kétszer nyert a csapat. A folytatás sem volt sokkal jobb, így január elején edzőváltásra szánták el magukat Debrecenben, a nyáron érkezett David Dedeknek mennie kellett. Ez jó hatással volt a játékosokra, a szlovén edző távozása után a B-csoportos U23-as csapattól érkező Andjelko Mandics vezetésével sorozatban hatszor nyert a DEAC (többek között a Szolnokot és a Falcót is legyőzték), majd ugyan jött két vereség, az utolsó két fordulóban a Honvéd és a Kaposvár sem jelentett akadályt, így a nyolcadik helyen bejutottak a rájátszásba. És ha már ott vannak, akárcsak az alapszakaszban, a negyeddöntőben is meglepnék a címvédőt a kerethez menet közben csatlakozó Darrin Govens vezetésével.
A KIESÉS ELKERÜLÉSÉÉRT IS NAGY CSATA VÁRHATÓ
Az alsóházi rájátszásba került csapatok közül egyértelműen az Atomerőmű SE-nél lehetnek a legszomorúbbak. Az előző szezonban playoutra kényszerülő, ott azonban a PVSK-t felülmúló paksiak a nyáron érkező Csirke Ferenc vezetésével jól kezdtek, a Magyar Kupa-szereplést is kiharcolták (a negyeddöntőben csak két ponttal kaptak ki a KTE-től), a teljesítményük azonban rendkívül hullámzó volt, az utolsó fordulóban pedig ők húzták a rövidebbet a rájátszásért küzdő három együttes közül: záró körben Körmenden kikaptak, így Eilingsfeld Jánosék lecsúsztak a playoffról.
A Szolnok elleni szűk vereség, majd a címvédő Falco otthonában aratott bravúrgyőzelem után biztosan sok mindenre gondoltak a Kaposvári KK szurkolói, de arra aligha, hogy nem jut be a legjobb nyolc közé a csapatuk. Márpedig ez történt, Ivan Rudez irányításával nem sikerült kiharcolni a rájátszásban való részvételt, így a horvát edzőnek már március végén mennie kellett. Helyét a Szőke Balázs, Filipovics Gordan páros vette át a kispadon, a csapat pedig 10–16-os mérleggel zárt a 10. helyen, így 5 bónuszponttal kezdheti meg az alsóházi rájátszást.
Akárcsak a paksiak és a kaposváriak, az oroszlányiak is biztosan többet vártak maguktól a szezon előtt, ráadásul az OSE Lions még a Magyar Kupa legjobb nyolc csapata között is ott volt, így különösen fájó lehet, hogy a bajnokságot csak a playoutban folytathatja. A kispadra tavaly nyáron érkező Simon Petrov csapata hazai pályán 13-ból hét meccsét is megnyerte hazai pályán (ugyanilyen hazai mérleggel zárt a rájátszásba jutott ZTE és Sopron is), ám idegenben nagyon rosszul teljesített, mindössze kétszer nyert, ez pedig megpecsételte a sorsát.
Az alapszakaszban látottak alapján nehéz elképzelni, hogy az ASE, Kaposvár, OSE hármas valamelyike búcsúzzon az A-csoporttól, a kiesés minden bizonnyal az utolsó hármas között dől majd el. Közülük a legjobb helyzetből, három bónuszponttal a zsebben a Szedeák várja a playoutot, ezzel azonban aligha elégedettek Szegeden az előző szezonban látott bajnoki negyeddöntő és Magyar Kupa-ezüstérem után. A gyenge teljesítmény miatt edzőváltás is volt a Szedeáknál, Simándi Árpád lemondott, helyét a szegediek utánpótlásából érkező Nikola Lazics vette át. A csapatot már 2014 és 2017 között is iránytó szakemberrel nyolcból három meccset nyertek Bognár Kristófék, többek között Sopronból is győzelemmel távoztak, ami jelzi, jóval több van ebben a csapatban, mint amennyit összességében eddig mutatott.
A 33 sikerével rekordbajnok, az élvonalba 21 év után visszatérő Budapesti Honvéd a szezon előtt a bennmaradást tűzte ki célul, ez pedig az eddigi teljesítménye alapján nem tűnik lehetetlen küldetésnek. Különösen úgy, hogy Baksa Szabolcs csapata egyszer (az OSE-t kétszer is) már mindegyik alsóházi rájátszásban szereplő ellenfelét legyőzte, azaz egyik riválisa sem mehet majd biztosra ellene a playoutban sem. Ráadásul a szezont egy légióssal kezdő fővárosiak menet közben két amerikai kosarast is szerződtettek, így a végjátékra a keretük is erősödött.
A kieső helyről a Nyíregyháza várja a playoutot, miután az alapszakaszt az utolsó pozícióban zárta. Ennek tudatában nem meglepő, hogy a nyírségiek cseréltek először edzőt a bajnokságban (Pethő Ákost még tavaly novemberben váltotta Darko Radulovics), továbbá a játékoskeretben is több változás történt a szezon során. Az eredményeken azonban ez eddig nem nagyon segített, az alapszakaszban csak a Honvéd vendégeként és a KTE ellen otthon tudtak nyerni. Ez nem túl jó előjel a folytatásra, de a lebonyolításnak köszönhetően az utolsó előtti Honvéd mögött csak egy pont lesz a hátrányuk a kezdésnél. Ráadásul az alapszakaszban egyedül 20 pont fölött átlagoló Darius Perry (átlagban 22,19 pont meccsenként) vezette nyíregyháziak az utolsó körben csak kétszeri hosszabbítás után maradtak alul az azóta a Magyar Kupában ezüstérmet szerző Sopron ellen, ezzel bizonyították, hogy nem érdemes leírni őket.
TIPPMIX FÉRFI NB I/A
RÁJÁTSZÁS A BAJNOKI CÍMÉRT
NEGYEDDÖNTŐ, 1. MÉRKŐZÉS
Április 12., szerda
18.00: Falco-Vulcano Energia KC Szombathely (1.)–DEAC (8.)
18.00: Szolnoki Olajbányász (2.)–Egis Körmend (7.)
18.00: Arconic-Alba Fehérvár (3.)–Duna Aszfalt-DTKH Kecskemét (6.)
18.00: Zalakerámia ZTE KK (4.)–Sopron KC (5.)
AZ ELŐDÖNTŐ PÁROSÍTÁSA
Falco-Vulcano Energia KC Szombathely/DEAC–Zalakerámia ZTE KK/Sopron KC
Szolnoki Olajbányász/Egis Körmend–Arconic-Alba Fehérvár/Duna Aszfalt-DTKH Kecskemét
A negyeddöntőben, az elődöntőben, a 3. helyért és a döntőben az egyik fél harmadik, míg az 5. és a 7. helyért zajló párharcban az egyik fél második győzelméig tartanak a párharcok.
ALSÓHÁZI RÁJÁTSZÁS A KIESÉS ELKERÜLÉSÉÉRT
1. FORDULÓ
Április 12., szerda
18.00: Atomerőmű SE–HÜBNER Nyíregyháza BS
18.00: Kometa Kaposvári KK–Budapesti Honvéd SE
18.00: MVM-OSE Lions–Naturtex-SZTE-Szedeák
Az alsóházi rájátszásban körmérkőzéses rendszerben, oda-visszavágós alapon játszanak egymással a csapatok. Az alapszakaszban elért pontokat nem hozzák magukkal, de a helyezésük alapján bónuszpontokat (a 9. hat, a 10. öt, a 11. négy, a 12. három, a 13. kettő, a 14. egy) kapnak a playoutra. A versenykiírás szerint holtverseny esetén csak a playoutban elért eredményeket kell figyelembe venni.
Az M4 Sport az elődöntőtől közvetíti élőben a bajnokság végjátékának mérkőzéseit.