Gareth Bale
A Tottenham, a Real Madrid és a Los Angeles FC 33 esztendős, ötszörös Bajnokok Ligája-győztes ikonja január 9-én jelentette be, szögre akasztja a cipőt, és nem folytatja labdarúgó-karrierjét.
A közlemény után sokan viccelődtek vele, hogy Gareth Bale immár nyugodtan hódolhat legnagyobb szenvedélyének, a golfnak, ami miatt a sztárt az elmúlt években rendszeresen kritizálták is, a korábbi támadó ugyanis kis túlzással több időt töltött el a golfpályákon, mint a futballmérkőzéseken.
A várva várt bejelentés hamar meg is érkezett: Bale közösségi oldalán tudatta, részt vesz a februári PGA Tour, azaz a tengerentúli profi golfbajnokság kaliforniai állomásán.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Petr Cech
Cech a 2018-19-es szezon végén fejezte be futballkarrierjét, mely során a Chelsea-vel Bajnokok Ligáját és Európa-ligát is nyert, négyszer volt angol bajnok, az FA-kupában pedig ötször diadalmaskodott csapatával – az utolsó már az Arsenal kapusaként sikerült neki.
Bár sportigazgatóként visszatért a Chelsea-hez, egyértelműen hiányzott neki a versenysport pezsgése, ezért úgy döntött, hogy a National Ice Hockey League-ben szereplő Guildford Phoenix csapatához szerződik – természetesen kapusként.
Cech jégkorongozott gyerekkorában, és amióta 2004-ben Angliába érkezett, a Guildford Flames szurkolója, így két évtizednyi profi futball után is egyfajta valóra vált álom volt az immáron 40 éves játékos számára.
A váltás olyannyira jól sikerült a cseh kapusnak, hogy 2022-ben szintet is lépett, mint jégkorongozó, a korábbi csapatánál egy divízióval feljebb lévő Chelmsford Chieftains szerezte meg játékjogát, a labdarúgás egyik legnagyobb kapusikonja azóta is ennél az együttesnél szerepel.
Paolo Maldini
24 év a csúcson az AC Milanban, és csakis az AC Milanban, 126 olasz válogatottság, hét Serie A bajnoki cím, öt Bajnokok Ligája, valamint számtalan egyéni díj; valószínűleg senkinek nem kell bemutatni Paolo Maldinit.
A generációjának sőt a labdarúgás történelmének egyik legjobb védője visszavonulása után a gyepet salakra cserélte. Maldini természetesen nem Federer, Nadal vagy Djokovic szintjén, de heti rendszerességgel ütötte a labdát Milánóban, ahol aztán a 49. születésnapján, 2017-ben egy profi tenisztornára, az Aspria Tennis Cupra kvalifikálta magát páros társával, a korábbi teniszező, Stefano Landonióval.
Bár a duó közös karrierje – egyben Maldini versenyszintű teniszező korszaka – 41 percig tartott, hisz Tomasz Bednarek és David Pel ennyi idő alatt simázta őket 6-1, 6-1-re, az olasz legenda elmondhatja magáról, hogy két sportban is profi szinten szerepelhetett.
Capped 126 times 🇮🇹
Won 26 trophies with AC Milan 🏆
Made pro tennis debut ✔️Is there anything Paolo Maldini can’t do? pic.twitter.com/TFg9NeqYMh
— Soccer AM (@SoccerAM) June 28, 2017
Gabriel Batistuta
Az argentinra mindig is úgy fog emlékezni a sportvilág, mint a labdarúgás egyik legkíméletlenebb gólvágója, és bár Lionel Messi 2016-ban megdöntötte a Fiorentina és az AS Roma legendájának válogatott gólrekordját, a katari vb óta pedig a PSG sztárja a legtöbb vb-gólt szerző argentin is, Batigol hihetetlen gól/meccs aránya (54 találat 77 mérkőzésen) messze felülmúlja a jelenlegi csapatkapitányét, és talán soha nem is fogja senki ezt elérni.
Annak ellenére, hogy bokasérülései miatt krónikus fájdalmak közepette fejezte be pályafutását 2005-ben, Batistuta a szó szoros értelmében visszült a lóra azzal, hogy 2009-ben elkezdett pólózni.
A 4-4 elleni, lóháton zajló pontszerzéses játékban Batistuta az argentin Loro Piana pólóklubban debütált, első meccsén két gólt szerzett. A mérkőzés után bár nehéznek titulálta a sportot, mindenképp fejlődni akart benne, ez pedig össze is jött neki.
Batistuta még ugyanebben az évben a Tom Tailor Team lovaspóló csapatához szerződött, amellyel 2009-ben megnyerte a Copa Stella Artois elnevezésű profi sorozatot, ami akármennyire is úgy hangzik, mint egy általános iskolás apakupa verseny neve, a pólón belül egy neves díj Dél-Amerikában.
Bixente Lizarazu
Lizarazu nem elégedett meg azzal, hogy labdarúgóként öt bajnoki címet, Bajnokok Ligáját, világbajnokságot, Európa-bajnokságot és rengeteg különböző kupát nyert a Bordeaux, a Bayern München és Franciaország színeiben, visszavonulása után más sportban is kipróbálta magát.
Választása a Brazil jiu-jitsura esett, melyben komoly sikereket ért el, 2009-ben Európa-bajnok lett a kék öves Senior 1 Light divízióban, míg 2010-ben harmadik helyezést ért el Lisszabonban lila öves, hasonlóan Senior 1 Light divízióban.
Bár az elmúlt években a legendás bal oldali védő televíziós karrierjére fordít komolyabb figyelmet, az edzést sem hanyagolja el, Lizarazu olyannyira mestere lett a sportnak, hogy 2018-ban a fekete öves elismerésben részesült.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Jerzy Dudek és Santiago Canizares
A nagy közönségkedvenc, Bajnokok Ligája-győztes Jerzy Dudek 2013-ban vonult vissza, és nem hezitált sokat, azonnal váltott a stadionok környezetéről a versenypályára.
„A futball előtt az autóversenyzés volt a szenvedélyem” – mondta korábbi csapata, a Liverpool weboldalán található interjúban „Versenyeztem gokartokkal, de természetesen ez abbamaradt, amikor profi focista lettem. Amikor abbahagytam a futballt, hiányzott az adrenalin, amit a játék adott.”
Dudek visszavonulása óta különböző terepversenyeken vesz rész Európa-szerte, valamint több 24 órást is a háta mögött hagyott. „Az életben szükség van szenvedélyekre – ezek tartanak életben. Az autóversenyzés sok örömet okoz nekem, és imádom” – áradozott a 60-szoros lengyel válogatott kapus.
Dudekhez hasonlóan Santiago Canizares is négy kerékre váltotta a két stoplist visszavonulása után. A Bajnokok Ligája-győztes, aki pályafutása nagy részét a Valenciánál töltötte, raliversenyzéssel kezdett foglalkozni.
A korábbi kapus 2010 októberében kezdett bele a sportba, ekkor először indult a spanyol ralibajnokság pontszerző versenyén, egy Suzuki Swiftet vezetett Dani Cué másodpilótával a Sierra Morena Rallyn. A következő évben ugyanezzel az autóval és ugyanazzal a partnerrel a Suzuki Ibérica Motor Sport csapat tagja lett.
Első komolyabb sikerére 2017. június 17-ig kellett várni, amikor megszerezte első győzelmét, a Rally de la Cerámica-t egy Porsche 997-essel megnyerve. Még ebben az évben a valenciai közösségi bajnoki címet is elhódította.
Tim Wiese
Azon lehet vitatkozni, hogy a pankráció ténylegesen sportnak tekinthető-e, de az biztos, hogy a hatszoros német válogatott Tim Wiese, a Werder Bremennel német kupagyőztes kapus röviddel 2014-es visszavonulása után már a ringben tűnt fel, jóval izmosabb felsőtesttel, mint ahogyan a pályán láttuk.
2016-ban már a világ legismertebb pankrátorszervezete, a WWE müncheni eseményén szórakoztatta a közönséget.
Eric Cantona
A francia a Manchester United legendája, komolyabb sikereit a Sir Alex Ferguson-érában érte el. A többek között négyszeres angol-bajnok és a 2021-ben a Premier League hírességek Csarnokába beválasztott Cantona nem sokáig bírta labda nélkül 1997-es váratlan visszavonulása után.
Ebben az évben Cantona a francia strandfoci válogatott csapatkapitánya lett, a sportág iránti érdeklődését bátyja, Joel révén nyerte el, aki már előtte a francia válogatott tagja volt.
Mint közismert figura, Cantona kulcsszerepet játszott a strandfoci fejlődésében a sportág kezdeti éveiben, mágnesként vonzotta a rajongókat a strandfoci-rendezvényekre.
A francia jelentős sikereket ért el, amellett, hogy játszott, ő is irányította azt a francia csapatot, amely 2004-ben megnyerte első európai bajnoki címét az Euro Beach Soccer League-ben, és 2005-ben Rio de Janeiróban az első FIFA Beach Soccer Világbajnokságot is, amely Franciaország első és mindmáig egyetlen világbajnoki címe. Ez volt Cantona utolsó éve játékosként.
🎂 #onthisday, 1️⃣5️⃣ years ago, the FIFA Beach Soccer World Cup 2005 (the first ever @FIFAcom #BeachSoccerWC) kicked-off in Rio the Janeiro, fearuring legends such as @RomarioOnze or Eric #Cantona, together with many others 😍. pic.twitter.com/hpzTEPUwVX
— BeachSoccerWorldwide (@BeachSoccer_WW) May 8, 2020