Szedjétek le a bajorokról a bőrnadrágot! – harsogott szerte a Bundesliga lelátóin, amint valamelyik rivális elhódította a salátástálat a Bayern elől. (Bezony, bő egy évtizede még volt ilyen.)
Mia san mia! Azaz: Vagyunk, akik vagyunk! Szól a klub mottója. És a bőrnadrág viselése az identitás jelképe, a kinevezett edzők is azonnal kézhez kapják a saját darabjukat, ha nem tudnák, hova érkezetek, hogy aztán az egyenszerkó felöltésével látogasson ki minden ősszel a csapat az Oktoberfestre. A Bayern nem alkuszik.
Legalábbis nem szokása. De vessük csak össze a két képet a PSG elleni visszavágó első és második félidejéből:

Az elsőn az a csapat, amelyik arra törekszik, hogy csillapítsa Mbappé kiugratásának esélyeit.
A másodikon meg az, amelyik nem hagyja, hogy a kiugratása egyáltalán szóba kerülhessen. Röviden és tömören ennyivel el is intézhető, miért nem csupán továbbjutott, hanem nyert is a visszavágón a Bayern.
Nagelsmann azt mondta, Mbappét nem egyszerű megállítani, de tiszta sor, mit fog tenni, azonban a PSG féken tartásához Lionel Messit kell hatástalanítani. A bajorok magasan megszerzett labdákból a BL-mezőny negyedik legtöbb lefordulását mutatták be, míg a 9,7-es PPDA-juk (a letámadást mérő mutató kvázi) a harmadik legtöbb, a kezdőkör tájékáig mégsem kezdtek bele a párizsiak abajgatásába. Inkább azt a teret szabták minimálisra és sűrűre, ahonnan a veszély szárba szökkenhetett.
Csakhogy:

Marco Verratti visszalépésével a PSG létszámfórt hozott létre a labdajáratásnál, és ugyanezt tette Messi a középpályán, ahová Matthijs de Ligt már nem követhette. Mindez Vitinha és Fabián Ruiz intelligens helyezkedésével, vagy utóbbi helycseréjével Nuno Mendessel (ebből alakult ki Messi nagy lehetősége és Alphonso Davies óriási mentése), szabad passzopciókat jelentett, amelyeken át előre lehetett jutni – Mbappé viszont az ígéretes szituációkban hosszan szöktetett. A vendégek ettől függetlenül sok időt töltöttek a felezőn túl, és ha már ott voltak, nem hagyták labdázgatni a münchenieket: az egész pofás letámadásuk (az ellenfelük szintjére, 9-re tornázták le az átlagosan 15,3-as PPDA-jukat) majdnem góllá is érett. Pluszban a Bayern tehát azt a járulékos veszteséget is benyelte, hogy vajmi kevés vizet zavart a másik kapu előtt.
Bayern Munich 2-0 Paris Saint-Germain: Only Arsenal (177 excl. qualifiers) have played more UEFA Champions League games than Paris Saint-Germain (137) without ever winning the trophy. PSG can now add some more games to that next season. pic.twitter.com/M61gFleXL4
— Opta Analyst (@OptaAnalyst) March 8, 2023
Bár az edzőjük a szünet előtt többször is jelezte a játékosainak, ne vigye el őket a hév, mert vertikalitásukkal megnyújtják a pályát, a szünet után a Bayernnél kezükbe vették a sorsuk. Vagyunk, akik vagyunk! Arra sem hagytak időt, hogy PSG felálljon a labdajáratáshoz, és abból lett csak a ne mulass, amikor magasra nyomulva lecsaptak a labdakihozatalnál.
A gólig ismét a megszokott számon pörgött a PPDA-indexük, ezzel pedig le is zárták a párharcot.
A Bayern labdaszerzései az első félidőben, illetve a másodikban a 61. percben megszerzett vezetésig:

Noha Bajoroszág szülötte, Nagelsmann helyzete némileg hasonlít Pep Guardiola időszakára, mert mindketten tökéletes szezon árnyékában vették át a Bayernt (Nagelsmann egy év spéttel), és úgy próbálják fejleszteni, hogy az elődeik sikerességét nem múlhatják felül. Ilyen nyomásnál érthető, ha az egyébként irányításra törekvő edző olykor – akár az első meccs tapasztalata alapján – eredményesség nézetre vált. De a legfőbb tanulság talán az, hogy a Bayern akkor a legerősebb, ha nem bújik ki a bőrnadrágjából.