Élő Eredmények

Mit mutatott a csoportkör és mire enged következtetni a továbbiakra nézve?

m4sport.hu
Az Európa-bajnokság csoportköre véget ért, ezért érdemes visszatekinteni a játékosok és a csapatok eddigi teljesítményére és egyes trendekre, amelyek közül lesznek olyanok, amelyek befolyásolják az egyenes kieséses szakaszt is, de lesznek olyanok is, amelyek csak a csoportkörre voltak jellemzők.

Ebből az ábrából látszik, hogy kik azok a játékosok, akik a leggyakrabban cseleznek, amikor megkapják a labdát. Jérémy Doku elsődleges támadófeladata klubjában és válogatottjában is az ellenfél védőinek kicselezése. Vezeti a mezőnyt cselezési kísérletekben, őt a Napoli sztárja, Hvicsa Kvarachelia követi.

Hvicsa Kvarachelia cselezési kísérletei a csoportkör mérkőzései során

Ezek a játékosok nagy szerepet kapnak az egyenes kieséses szakaszban is. Ugyan az elmúlt 15 évben a teoretikusok rengeteget beszéltek a passzolás fontosságáról, a labdabirtoklásról (Josep Guardiola színre lépése óta), azonban a jó cselező játékosok mindig nagyon értékesek lesznek, hiszen egy csellel azonnal ki tudja venni a játékból a labdás a védőt.

Látszik az is, hogy kinek nem feladata a cselezés, ki felel inkább a labda megtartásáért és járatásáért, ilyen Giovanni Di Lorenzo vagy Joshua Kimmich.

Az xG és a lövések ábráján láthatóak a mezőny kapura legveszélyesebb játékosai. Egy ilyen torna mindig kicsi mintának minősül (maximum 7 mérkőzést játszhat valaki), nagyobb minta esetén ezek a mutatók erősen korrelálnak a góllövőlista nyertesével.

Leolvasható, hogy kik próbálkoznak sokszor távolról, nem túl kecsegtető helyzetből (De Bruyne, Eriksen, Sudakov, Yildiz), illetve, hogy Mikautadze számait a két 11-ese felturbózza, anélkül Kökçü mögött lenne. Mbappé, Lukaku és Havertz hárman együtt összesen 2 gólt rúgtak eddig a tornán, valószínű, hogy amelyikük csapata messzire jut (ugyanazon az ágon szerepel a három csapat), az jó eséllyel pályázik a gólkirályi címre, mivel az éllovas Mikautadze csak 3 gólos, csapata pedig jóval esélytelenebb Spanyolországgal szemben.

Kylian Mbappé lőtérképe

Érdemes lesz figyelemmel kísérni Dan Ndoye karrierjét, a Bolognával Bajnokok Ligájába jutó, 23 éves játékos remek szezont fog zárni a torna végeztével.

A továbbjutott csapatok helyzetkihasználást írja le ez az ábra. Ez már némileg előremutató jelleggel bír az Eb hátralévő részére. A németek rengeteg lövéssel próbálkoznak és ők is a legeredményesebb csapat. Azonban olyan csapatok, mint Anglia, amely kevés helyzetet alakít ki és nem is értékesíti azokat, bajban lesznek, ha ezen nem változtatnak, ugyanis a véletlenszerű varianciának tehetik ki magukat.

Reménytelibb helyzetben vannak a portugálok, a franciák, a dánok és a belgák, ugyanis a pozitív regresszió bekövetkezése valószínűbb esetükben, mivel sok lövéssel próbálkoznak, vagyis várható, hogy gólerősebbek lesznek a torna hátralévő részében.

Kérdés, hogy az osztrákok és a svájciak képesek lesznek-e továbbra is ennyire hatékonyak lenni az ellenfél kapuja előtt. A legutóbbi Eb győztese (Olaszország) 16 lövést átlagolt 90 percenként (hosszabbításokat nem számítva). Ez 3 mérkőzés után 48 lövést jelent, amivel jelenleg a belga, a portugál, a török és a német csapat áll.

Az olaszok lövéseik 9%-ából szereztek gólt 2021-ben, jelenleg ezt Olaszország, Albánia, Spanyolország, Románia, Hollandia, Törökország, Németország, Ausztria és Svájc mondhatja el magáról, vagyis a két mutató metszetében csak a török és a német csapat áll.

Törökország lőtérképe a csoportkört követően

A kapura tartó lövések, vagyis a kaput eltaláló lövések és a várható gól viszonyulása is érdekességeket mutat. Látszik, hogy Skócia messze a leggyengébb csapat volt a tornán, a szerbek gyenge teljesítménye szintén alátámasztásra kerül.

Horvátország balszerencsés volt, ugyanis nagyon sok lövése eltalálta kaput és sok xG-t generáltak, ám 2 ponttal mégis kiestek a csoportból. A csehek is hasonlóan jártak.

Ez az ábra pedig csak a még harcban lévő csapatokat mutatja. A németek sokszor találják el a kaput, amivel magas xG-t generálnak, ez mindenképpen a jó teljesítményüket támasztja alá és jó esélyeket biztosít számukra a továbbiakban a hazai pálya előnye mellett. A franciák kevesebb lövésből értek el még több xG-t és tudva, hogy csupán 2 gólt szereztek, várható egy pozitív regresszió náluk, amikor több gólt fognak szerzeni.

Az egyik legerősebb kerettel rendelkező Anglia termelte a legkevesebb xG-t a legjobb 16-ba jutott csapatok között. Gareth Southgate csapata a könnyebb ágra került, de ha az angol szövetség vezetői folyamat- és nem eredményorientált döntéshozatalt alkalmaznak, akkor tudják a választ arra a kérdésre, hogy meghosszabbítsák-e a Middlesbrough korábbi menedzserének év végén lejáró szerződését.

Amennyiben az angolok bárki ellen is hátrányba kerülnek, egyáltalán nem biztos, hogy képesek megfordítani a találkozót, az eddigi jelek egyáltalán nem erre utalnak.

Anglia lőtérképe a csoportkör mérkőzései során

Összességében elmondható, hogy a legjobb csapatoknak a németek, a spanyolok, a franciák és a portugálok tűnnek. A meglepetés csapatok Ausztria, Svájc és Törökország, közülük az első kettő inkább remek helyzetkihasználásának köszönheti eredményeit, azonban mivel nagyon kevés mérkőzésről van szó, elképzelhető, hogy ez még kitart pár fordulóig.

A negatív meglepetés Anglia, Olaszország és Hollandia, akik eredményessége a továbbiakban valószínűleg játékoskeretük minőségétől fog függeni, semmint Southgate vagy Koeman képességeitől (Spallettit kivételnek érezzük ebben a vonatkozásban).

Fontos megjegyezni, hogy egy mérkőzésen bármi megtörténhet, ugyanis a futball egy kevés gólos/pontos sportág, ezért a véletlenszerűségnek óriási szerepe van az eredményben. Attól, hogy egy eddig jól teljesítő csapat kiesik a nyolcaddöntőben, mert rengeteg helyzetet kihagy (a helyzetkihasználásban is van véletlenszerűség, variancia), az nem jelenti azt, hogy az a csapat, játékos vagy edző mégsem olyan jó, mint azt korábban gondoltuk volna.

Borítókép: Thomas Müller, Joshua Kimmich és Toni Kroos (Fotó: EPA/Georgi Licovski)

További tartalmak